20 آبان 1396 20:10:17
مهندس جمشيد انصاري در اروميه اعلام كرد: اختصاص 480 ميليارد تومان براي توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري و مرزي استان آذربايجان غربي

جناب آقاي مهندس جمشيد انصاري اعلام كرد: بر اساس آيين‌نامه اجرايي توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري و مناطق مرزي، سهم استان آذربايجان غربي، 480 ميليارد تومان پيش‌بيني شده كه اين رقم، كمك شايان توجهي براي توسعه استان، تامين فرصت‌هاي شغلي و رفع مشكلات و توسعه استان است.

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور و جانشين فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي در استان آذربايجان غربي در جلسه اين ستاد در اروميه گفت: دولت سال گذشته پيشنهادي را خدمت مقام معظم رهبري ارايه كرد كه بر اساس آن مبلغ 1.5ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي با تبديل به ريال صرف حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري و مناطق مرزي شود.

وي افزود: پس از موافقت مقام معظم رهبري پيشنهاد دولت به مجلس ارسال و پس از تغييراتي در مجلس مقرر شد، صندوق توسعه ملي معادل ريالي مبلغ يك و نيم ميليارد دلار نزد بانك‌ها سپرده‌گذاري كند و بانك‌ها نيز موظف شدند، معادل آن را از منابع خود بياورند و در نهايت معادل سه ميليارد دلار منابع ريالي با نرخ سود 6 درصد در مناطق روستايي و عشايري و مرزي براي طرح‌هاي كوچك تسهيلات داده شود.

جانشين فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي در استان آذربايجان غربي ادامه داد: خوشبختانه در كميسيون اقتصادي، آيين‌نامه اجرايي آن نهايي شد و روز چهارشنبه قبل در دولت به تصويب رسيد. اين آيين‌نامه از سوي جناب آقاي جهانگيري، معاون اول رييس جمهور ابلاغ شده است و كار تخصيص منابع آن بلافاصله پس از ابلاغ آيين‌نامه اجرايي آغاز خواهد شد.

 رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور گفت: رقم اين تسهيلات معادل 12 هزار ميليارد تومان منابع مالي است كه تنها براي توسعه و اشتغال در مناطق روستايي، عشايري و مرزي اختصاص يافته است. اگر آن را با 16 هزار ميليارد توماني كه از سوي دولت در سال گذشته در قالب حمايت از توليد در كل كشور اختصاص يافت، مقايسه كنيد، مي بينيد كه اقدام بزرگي در اين خصوص صورت گرفته است و شاهد تحولي اساسي در اقتصاد اين بخش‌ها خواهيم بود.

مهندس جمشيد انصاري با اشاره به اينكه توزيع اين اعتبار بين استان‌ها به نسبت جمعيت روستايي، نرخ بيكاري و عكس درآمد خانوار انجام شده‌است، اظهار داشت:  سهم استان آذربايجان غربي از اين منابع، حدود 480 ميليارد تومان است كه سهم قابل توجهي است. ضمن اينكه سود تسهيلات آن با نرخ 6 درصد محاسبه مي‌شود.  

جانشين فرمانده‌اي ستاد اقتصاد مقاومتي در استان آذربايجان غربي در ارتباط با ساز وكار اجرايي پرداخت اين تسهيلات در استان‌ها اظهار داشت: براي اين 480 ميليارد تومان در استان كارگروهي متشكل از استاندار (رئيس كارگروه)، مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي (دبير كارگروه)، مديركل سازمان برنامه‌ و بودجه، مديركل دفتر امور روستايي وشوراها، مديركل صنعت، معدن و تجارت، مديركل جهاد كشاورزي، ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري، مديركل امور اقتصادي ودارايي و رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن استان پيش‌بيني شده است.

وي افزود: 45 درصد از اين منابع براي بخش كشاورزي و منابع طبيعي، 10 درصد براي صنايع و معادن كوچك و 15 درصد براي فعاليت‌هاي خدماتي و فناوري اطلاعات، 10 درصد براي بخش گردشگري، 10 درصد براي بخش صنايع دستي و فعاليت‌هاي فرش دستبافت و همچنين 10 درصد به عنوان سرمايه در گردش به واحدهاي مستقر در نواحي صنعتي روستايي و شهرهاي زير 10 هزار نفر اختصاص يافته است.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور تصريح كرد: در آيين‌نامه اجرايي ابلاغي فرصتي را مشخص شده كه استان‌هايي كه بتوانند اين منابع را جذب كنند، سهم آنها تا 30 درصد از محل مانده جذب نشده ساير افزايش يابد، لذا اميدوارم سريع‌تر با دستور جناب استاندار اين كارگروه تشكيل شود و فرآيند انجام كار آغاز شود.

مهندس جمشيد انصاري گفت: با تحقق اين مبلغ به نظر مي‌رسد بخشي از هدف گذاري انجام شده مبني بر ايجاد 40 هزار فرصت شغلي در استان را مي‌توان محقق كرد.

جانشين فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي در استان آذربايجان غربي در بخش ديگري از اظهاراتش در اين جلسه با اشاره به گزارش ارايه شده در خصوص فعاليت‌هاي مربوط به اين ستاد در استان اظهار داشت: همه شما آمار و اطلاعات مربوط به اشتغال را مي‌دانيد. نرخ بيكاري كشور حدود 12.5 درصد در پايان سال 95 اعلام شده است و اين يعني ما در كشور سه ميليون و 200 هزار نفر بيكار داريم كه بايد براي اشتغال آنان، برنامه‌ريزي جدي داشته باشيم. ضمن اينكه ما كشور جواني هستيم و سالانه يك ميليون نفر نيروي كار جديد وارد بازار كار در كشور مي‌شود.

مهندس جمشيد انصاري تاكيد كرد: اگر بخواهيم بيكاران كشور به لحاظ كمي افزايش نيابد، بايد بتوانيم سالانه يك ميليون فرصت شغلي ايجاد كنيم زيرا تنها در اين صورت است كه با افزايش سرجمع نيروي كار مي‌توانيم حدود يك تا دو درصد در هر سال كاهش بيكاري داشته باشيم.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور افزود: بر اين اساس در برنامه ششم توسعه ايجاد سالانه ايجاد 955 هزار فرصت شغلي پيش‌بيني شده بود و براي اين ميزان اشتغال سهم استان آذربايجان غربي حدود 4 درصد يعني سالانه 40 هزار فرصت شغلي جديد در نظر گرفته شده است.

جانشين فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي در استان آذربايجان غربي در ادامه ضمن تقدير از زحمت مديران محترم دستگاه‌هاي اجرايي و اعضاي ستاد اقتصاد مقاومتي استان در پيشبرد برنامه‌ها در گذشته بر ضرورت توجه به اين مهم تاكيد كرد.

وي گفت: همچنين تاكيد مي‌كنم كه هيچ طرحي كه بانك توجيه فني و اقتصادي آن را تاييد كرده باشد براي دريافت تسهيلات از صندوق توسعه ملي مشكل نخواهد داشت. ما اينجا قول مي‌دهيم كه تا آنجا كه به بانك‌ها ارتباط پيدا مي‌كند از طريق بانك‌هاي عامل و يا از طريق صندوق توسعه ملي براي استان آذربايجان غربي هر طرحي كه توجيه فني و اقتصادي  آن تاييد شود، تامين منابع آن را در اولويت قرار مي‌دهيم.

مهندس جمشيد انصاري همچنين در اين جلسه ضمن تقدير از زحمات و فعاليت‌هاي آقاي سعادت استاندار سابق آذربايجان غربي، كه اقدامات موثري در جهت پيشبرد برنامه‌هاي دولت داشته‌اند، به بيان توانمندي‌هاي آقاي شهرياري استاندار جديد پرداخت و گفت:  اميدوارم جناب آقاي شهرياري كه براي مديريت استان مهم آذربايجان غربي، مورد اعتماد دولت قرار گرفته‌اند و  قطعا خودشان نيز به خطير بودن اين وظيفه واقفند، توفيقات بيشتري درجهت حل مشكلات استان و مردم به دست آورند.


Powered by Tetis PORTAL