اخبار و رويدادها
26 بهمن 1398 12:28:31
رئيس جمهور در نشست زنان مدير و فرهيخته: فاطمه اطهر(ع) بهترين الگو و نمونه براي زنان است

حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني روز شنبه در دومين جلسه ستاد ملي زن و خانواده و نشست زنان مدير و فرهيخته، ضمن تبريك ميلاد با سعادت دخت پيامبر اسلام فاطمه اطهر(ع) و امام راحل و روز زن و مادر، گفت: بايد در جامعه به زنان و مردان فرصت براي رقابت سالم داد و رقابت سالم با فرصت هاي برابر و رفع موانع امكان پذير است.

متن كامل سخنان رئيس جمهور به اين شرح است:

 

 بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمين و صلي الله علي سيدنا و نبينا محمد و آله الطاهرين و صحبه المنتجبين

«وَمَنْ يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتِ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَي وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَلَا يُظْلَمُونَ نَقِيرًا»

 ميلاد با سعادت دخت پيامبر اسلام؛ فاطمه اطهر(ع) را به همه حضار محترم، ملت ايران و همه مسلمانان تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم؛ همچنين روز زن، اين مظهر عواطف، هنر و زيبايي از جانب خداوند و روز مادر و همچنين ميلاد فرزند فاطمه اطهر(س) امام راحل(ره) را به همه تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم.

فاطمه اطهر(س) به عنوان بهترين الگو و نمونه براي مشي و سلوك زندگي و همچنين براي خلق و خوي و سبك زندگي است. گر چه دوران زندگي حضرت زهرا(س) دوران طولاني نبود، اما در عين حال كلمات، بيانات و حضورش و خطبه معروفش بعد از رحلت پدر بزرگوارش در مسجد مدينه و فرزندان برومندي كه تربيت كرد؛ حسنين و زينبين؛ و همچنين شيوه او در اداره خانه و همسرداري به عنوان بهترين الگو براي زنان جامعه ما مي‌باشد.

امروز در شرايطي كه هستيم، الگوسازي براي سبك زندگي و رفتار ما بسيار حائز اهميت است؛ همان كه امروز به عنوان مراجع اجتماعي مي‌ناميم و مي‌خوانيم؛ براي حركت در مسير زندگي، علاوه بر داشتن قانون، مقررات، دانش و علم و تعقل و خردورزي، الگو نيز حائز اهميت است.

خداوند مي‌توانست اسلامش را توسط يك كتاب به جهانيان عرضه كند، اما اين كار را نكرد؛ كتابش را بر قلب يك انسان والايي به نام پيامبر(ص) نازل كرد و گفت او آيه آيه آن كتاب را بر مردم بخواند و تلاوت كند و او عمل به آيات را در مقام عمل به مردم نشان دهد؛ كه گفت شما عبادت اسلامي، نماز و حج را آنگونه كه من انجام مي‌دهم، انجام دهيد.

پيامبر(ص) علاوه بر اينكه رسول، پيام‌آور، معلم و مبين كلام خدا بود، زندگي او هم الگو و نمونه و شاهد براي جامعه انساني بود؛ يك الگو بهتر مي‌تواند هادي انسان باشد و انسان را هدايت كند و در ميان زنان بزرگ تاريخ، بهترينش الگوي فاطمي است و از آن الگو بالاتر نداريم؛ گر چه مريم مقدس در قرآن مجيد و همچنين زنان ديگر چون مادر موسي داراي مقام و شأن بلندي هستند، اما در عين حال هيچ الگويي بالاتر و بهتر از فاطمه اطهر(س) سراغ نداريم.

نسبت به زنان جامعه، لازم مي‌دانم چند نكته را به عرض شما برسانم؛ اولاً‌ ديدگاه همه، حتي خانم‌ها و ‌بويژه مردها و ‌ديدگاه همگان نسبت به مقام زن بايد تصحيح شود؛ به زبان مي‌گوييم زن و مرد مساوي هستند، هر دو انسان‌اند و داراي كمالات هستند؛ اما اين گفتن كافي نيست؛ در مقام عمل، قانون‌گذاري و اجرا بايد اين حقيقت را ببينيم.

اگر زن با مرد از لحاظ خلقت و قدرت انساني و كمالات معنوي و قرب به خداوند مساوي هستند؛ پس بايد در عمل، رفتار، الگوي زندگي، برخورد و سخن گفتن هم اين مقام مساوي را ببينيم و مشاهده كنيم.

ترديدي نداريم كه خداوند زن و مرد را كنار هم قرار داده و به صراحت گفته است عمل صالح؛ «من ذكر او انثي»؛ به صراحت گفته «من عَمِل صالحاً من ذكرا او انثي»؛ به روشني گفته «و من يعمل من الصالحات من ذكر او انثي»؛ اساساً خداوند ما را خلق كرده و عالم را آفريده براي اينكه محل آزمايش انسان‌ها باشد.

« وجَعَلْنا ما عَلَي الْأَرْضِ زِينَه لَها لِنَبْلُوَهُمْ أَيهُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا»؛ خداوند مي‌گويد همه زمين و همه زيورهاي زمين و هر آنچه در زمين قرار داديم براي اين است كه نشان داده شود كدام يك از شما بهتر عمل مي‌كنيد؛

«احسن عملا»؛ هر كه بهتر عمل مي‌كند و هر كه كاراتر، مفيدتر است و هر كه مي‌تواند جامعه را به سمت سعادت ببرد؛ اين تعبير قرآن است و مي‌گويد ما، شما و جهان و زينت را خلق كرديم، زينت زمين يعني كوه‌ها، ‌درياچه‌ها، رودخانه‌ها، جنگل‌ها؛ هر چه روي زمين است، زينت و زيور زمين است؛ همه اينها براي اين است كه معلوم شود كدام يك بهتر عمل مي‌كنيم.

اينكه مي‌گوييم جامعه اسلامي بايد جامعه‌ رقابت سالم باشد، براي اين است كه خداوند در يك رقابت سالم ما را آفريده است؛ بايد در اقتصاد جامعه، در مديريت و در علم و دانش يك رقابت سالم باشد و اين رقابت سالم وقتي امكان‌پذير است كه موانع را برداريم و فرصت‌ها را برابر كنيم.

وقتي فرصت برابر نيست چگونه مي‌شود رقابت انجام داد؛ در مسايل اجتماعي، سياسي، قضايي، قانون‌گذاري و فعاليت‌هاي علمي، اگر فرصت مرد با زن برابر نيست، چطور مي‌شود اين رقابت را انجام داد؟ شما به يكي همه فرصت‌ها را بدهيد و به ديگري ندهي و بگويي اين دو از نظر من مساوي و داراي مقام برابر‌اند؛ پس چرا فرصت برابر به اينها نداديم.

اولين مسأله مهم، دادن فرصت برابر و فضاي رقابت سالم در جامعه براي زنان جامعه است. زنان جامعه ما طي 41 سال بعد از انقلاب در تمام صحنه‌ها دوشادوش و در كنار مردها حضور و ظهور پيدا كردند.

البته امروز در بعضي جاها ممكن است تعداد خانم‌ها در مسئوليت ها بيش از مردان باشد، در آموزش و پرورش اگر بسنجيم، تعداد معلمين خانم بيشتر از آقايان است، حدود 61 درصد معلمين خانم‌ها هستند.

بله به تعليم و تربيت كه مي‌رسيم اين آمار، آمار خوبي است، وقتي به دانشجويان، دانشگاه مي‌رسيم، آمار، آمار خوبي است، وقتي به دانش‌آموزان مدارس مي‌رسيم، آمار، قابل قبول است و وقتي به بهداشت و درمان مي‌رسيم، آمار تقريباً قابل قبول است، اما آيا در همه جا اينچنين است؟ وقتي به مديريت‌هاي سطح بالاتر مي‌رسيم، باز هم مقام زن با مقام مرد، برابر است؟ و آيا در كنار هم هستند. آنجا هم مي‌گوييم "و من يعمل من الصالحات، من ذكر او انثي"،  يا اينكه "او انثي" را فراموش مي‌كنيم.

حالا جمعي هستند و جايي كار مي‌كنند، مثلاً 30 نفر، 40 نفرند. مدير تأثيرگذار هم هستند چه اشكالي دارد چند نفرشان زن باشد، يعني مشكلي پيش مي‌آيد؟ و فكر مي‌كنيم اساس و ركن مهم جامعه دچار خسارت مي‌شود؟ خانم‌ها هم حضور داشته باشند و آنجا حرف بزنند.

در دولت اگر ما يك جمع 20، 30 نفر هستيم اگر خانم‌ها باشند - غير از معاونين رئيس جمهور كه دست رئيس جمهور باز است و مي‌تواند معاون خانم بگذارد -  آن طرف هم دست را باز بگذاريد، براي وزير هم دست رئيس جمهور را باز بگذاريد. چه اشكال دارد. اگر ما قبول داريم واقعاً تعارف نمي‌كنيم و به زبان نمي‌گوييم كه زنان در كنار مردان هستند.

خداوند مي‌گويد از جنس خودتان و از خودتان براي شما همسر آفريديم يك جنس و يك نفس واحده هستيد. اگر اين چنين است، پس در بقيه موارد هم ما قدم به قدم پيش بياييم.

خوشبختانه با آنچه كه ما امروز به عنوان اقتصاد ديجيتال وارد آن شديم و اميدواريم اين اقتصاد توسعه پيدا كند، در آخرين مصوبه شوراي عالي فضاي مجازي تصويب كرديم كه حداقل 10 درصد اقتصاد كشور بايد ديجيتال باشد اگر ما اقتصاد را ديجيتالي كرديم، در اين فضا فرصت بيشتري براي خانم‌ها وجود دارد، فرصت راحت‌تري براي خانم‌ها وجود دارد كه در اشتغال حضور پيدا كنند.

در دولت يازدهم و دوازدهم بدون هيچ تعارف و شعاري از ابتداي دولت تأكيد كردم و گفتم وظيفه همه وزرا و معاونين آن است كه براي حضور خانم‌ها و جوان‌ها و اقوام و مذاهب تلاش كنيد و به همه وزرا گفته شد كه حداقل بايد يكي از معاونين يا مشاورين عالي، يا دستياران شما از خانم‌ها باشند و اين را همواره تأكيد كردم.

در دولت تأكيد شد كه در مديريت، خانم‌ها بتوانند قدم به قدم در اين فضا ارتقاء پيدا كنند، به اين دليل نيست كه اينجا الان روز ميلاد فاطمه اطهر(س) است و من خدمت شما خانم‌ها و بانوان عزيز هستم اين را بخواهم تأكيد كنم بلكه همواره مورد تأكيد من بوده است.

نمي‌شود، جامعه ما در اختيار يك نسل باشد و فرصت را براي نسل‌هاي ديگر مهيا نكنيم، اينكه در اين دولت تاكيد شده سن مديريت، 8 سال كاهش پيدا كرده به اين دليل است كه نسل جوان ما بتواند در مديريت‌هاي مختلف حضور پيدا كند و فعال باشد.

از ابتداي دولت يازدهم تأكيد شده است كه در مديريت جامعه و مديريت دولتي، حداقل 30 درصد مديريت بايد در اختيار خانم‌ها باشد و طبق آخرين آماري كه سازمان اداري و استخدامي براي من فرستاده است، آمار نسبت به زمان قابل قبول است.

اولاً تعداد كل كارمندان دولت در كشور، 2 ميليون و 379 هزار و 151 نفر است كه البته نيروهاي مسلح داخل اين آمار نيستند و از اين تعداد، 959 هزار و 783 نفر خانم هستند، يعني 42.11 دهم درصد و نزديك يك ميليون جمعيت كارمندهاي دولت را خانم ها تشكيل مي‌دهند.

اين رقم، رقمي است كه نسبت به گذشته قابل توجه است كه بيش از 42 درصد كارمندان دولت، خانم‌ها هستند. طبق مصوبه شوراي اداري در سال 96 قرار بر اين شد كه ميزان 30 درصد از كل مديران كشور را خانم ها تشكيل دهند و آماري كه الان در اختيار من است، اين است كه نيمه اول سال 98 تا پايان شهريور امسال 26 درصد مديران را خانم ها تشكيل مي دهند و نسبت به اين يكي دو سال 4درصد افزوده شد.

 قولي كه سازمان اداري و استخدامي در اين نامه داد، تا پايان برنامه به 30 درصد خواهد رسيد. بنابراين همه تلاش دولت اين است كه آنچه به بانوان جامعه ما قول داد براي اينكه پست هاي مديريت را به عهده بگيرند و بتوانند اين كار را انجام دهند.

قبل از اين دولت بعضي از مشاغل صرفا مردانه بود مثل سفير بودن كه كاملا يك شغل مردانه بود و وقتي هم كه صحبت مي كردم كه يكي از خانم ها سفير بشود مقداري شايد براي وزارت خارجه حرف نو و كمي سنگين بود.

بحمدالله 4نفر از خانم ها پست سفارت را به عهده گرفتند و اخيرا به وزير خارجه تاكيد كردم، باز هم در پست هاي سفارتي كه خالي مي شود، تلاش كنند زناني كه آمادگي و شرايط لازم را دارند، پست سفارت را به عهده بگيرند كمااينكه در بقيه امور هم بحمدالله امروز زنان ما فعال هستند.

يكي از مسوولين مي گفت چندي پيش با هواپيما از تهران به يكي از شهرها پرواز كردم و وقتي اعلام شد خلبان يك خانم هست كه بعضي ها در هواپيما گفتند اين خلبان خانم چطور ما را مي رساند و وقتي به خوبي پرواز انجام شد و به خوبي نشست همه تشويق كردند.

واقعا زنهاي ما استعداد همه كارها را دارند. اين جمله را بگويم ممكن است جمله قشنگي نباشد زماني كه  در حوزه  علميه قم درس مي خوانديم، طلبه زن در حوزه نبود و حوزه به طور كامل اصلا مردانه بود مثلا يك خانم عالِمي در اصفهان معروف بود كه خانم هست تفسير نوشته است و همه تعجب مي كردند كه درس ديني را مگر زن هم مي تواند بخواند و مدارج بالا را سير كند؟ چنين فضايي در حوزه بود به هر حال ما هم در حوزه بزرگ شده بوديم.

وقتي به دانشگاه آمدم و در كلاس درس، استاد زن در آن زمان اصلا نداشتيم و  در دانشكده حقوق هيچ استاد زني و در هيات علمي نيز خانمها  نبودند كه البته الان بحمدالله اساتيد بسيار شايسته از خانم ها در حقوق تدريس مي كنند.

من منظورم آن زمان هست ولي دانشجوي دختر داشتيم و من در كلاس ديدم كه دخترهاي دانشجو مثل پسرها مي فهمند و گاهي بهتر مي فهمند. دختر خانمي نمره اش خيلي خوب بود و هميشه با من در كلاس رقابت داشت و گاهي نمره او از من بيشتر مي شد. همين اواخر هم ديدم در يك وزارتخانه كار مي كرد.

در رشته حقوق كه معمولا براي ما كه درس طلبگي خوانديم خيلي آسان است و براي كسي كه اين درس را نخوانده كمي سخت است، ديديم خانم هايي بودند كه هيچ كدام درس طلبگي نخوانده بودند اما با مهارت درس مي خواندند، با مهارت سوال  مي كردند و در امتحانات نمرات بالا داشتد.

پس اين حرف، حرف نادرستي است كه اين زن است يا آن مرد است. بعد هم يك حرف بدتري زده مي شود كه بعضي فكر مي كنند زن اگر وارد جامعه شود آن جامعه از منزه بودن ، پاكي و اخلاقي بودن فاصله مي گيرد، چرا؟ چه فرق مي كند؟

اين يك تفكر قديمي، غلط و نادرستي بود كه مي گفتند اصلا هميشه مردها را زنها منحرف مي كنند ، مي گفتند آدم را هم در بهشت خانمش يعني حوا منحرف كرد. اين را كه ما اصلا قبول نداريم، يعني اگر هم در بعضي از تواريخ يا كتب آمده باشد، در قرآن و معيار قرآني ما اين را قبول نداريم.

"فدلاهما بغرور" هر دو، آنجا قرآن وقتي راجع به آدم و حوا صحبت مي كند عين هم هستند، هيچ فرقي بين آدم و حوا وجود ندارد در آنچه كه در قرآن مجيد آمده. بنابراين، اين هم مثل همان حرف هاي ناصحيح و نادرست است يعني چه؟

زنهاي ما خودشان اهل شرف، عفت، پاكدامني و مراقب هستند. واقعا مگر مي شود جامعه اي را بدون حضور فعال خانم ها اداره كرد؟ مگر شدني است؟ در داخل خانه رهبري تربيت، عاطفه، نظم و آرامش به عهده چه كسي است؟ به عهده زن است.

مرد رهبر آرامش نيست. از بيرون كه مي‌آيد شروع مي‌كند ناراحتي‌هايش را در خانه اظهار كردن. حالا اينجا عدد زياد است شما هر طور مي‌توانيد قضاوت كنيد. مردها وقتي وارد خانه مي‌شوند، آرامش را زن بوجود مي‌آورد، خود قرآن هم مي‌گويد آن كه خانه را مسكن مي‌كند، زن است، خانه‌اي كه در آن زن نباشد، خانه است، مسكن نيست.

مسكن يعني محل آرامش و سكونت، اگر خانم در خانه بود، آنجا مي‌شود محل سكونت و آرامش اگر نبود، وسيله‌اي براي سكون و آرامش نيست، كسي نيست كه غم‌ها را بزدايد، آرامش را بوجود بياورد در و ديوار كه نمي‌توانند آرامش درست كنند.

پس رهبري در داخل خانه براي آرامش به عهده زنان است، مردها كه اگر دست خودشان باشد هيچ اتاقشان را نمي‌شود ديد يك جورابش را صبح نمي‌تواند پيدا كند. رهبري نظم در داخل خانه، خانم‌ها هستند، رهبري عاطفه در داخل خانه زن‌ها هستند.

چرا خداوند اين همه عواطف سرشار را به خانم‌ها داده براي اينكه بتوانند رهبري تربيت را انجام دهند، خداوند رهبري تربيت را به عهده زن قرار داده است در داخل خانه، درست است مرد هم در تربيت نقش دارد، اما نقش اول را خانم‌ها در تربيت دارند.

امام(ره) آن همه تأكيد مي‌كرد بر دامن زنان و مادران كه همه آنهايي كه به عرش الهي رسيدند از دامن زن رسيدند، امام خيلي تأكيد مي‌كرد. يكي از شانس‌هايي كه اين انقلاب ما آورد اينكه به رهبري امام راحل اين انقلاب پيروز شد و امام كسي بود كه در اين زمينه‌ها فكر باز و روشن داشت اگر كس ديگري بود. يك عده كه در همان تظاهرات سال 57 اشكال مي‌كردند و مي‌گفتند خانم‌ها در خيابان مي‌آيند شعار ندهند، صدايشان را نامحرم مي‌شنود.

مرگ بر شاه را زن بگويد چه مشكلي پيش مي‌آيد؟، حتماً بايد مرگ بر شاه را مرد بگويد؟، امام بود كه اين راه‌ها را باز كرد و گشود و اينكه زن در داخل هنر باشد را بيان كرد، شما ديديد، عده‌اي از علماي قم نامه نوشتند به امام براي برخي از فيلم‌ها.

امام راه را باز كرد كه خانم‌ها در هنر و جامعه حضور داشته باشند؛ اين امام بود كه راه را براي حضور دختران در دانشگاه باز كرد؛ عده‌اي در سال اول انقلاب مي‌گفتند در وسط كلاس دانشگاه يك ديوار بكشيم، خانم‌ها اين طرف ديوار و آقايان آن طرف ديوار؛ امام نگذاشت؛ اينهايي كه مي‌گويم شوخي نمي‌كنم؛ بعضي‌ها در انتخابات مي‌گفتند دنبال ديوارند؛ مي‌گفتند ايشان براي انتخابات اين حرف‌ها را مي‌زند، چه كسي دنبال ديوار بوده؟ شماها اول انقلاب براي دانشگاه تهران دنبال ديوار بوديد و آن كسي كه جلوي شما را گرفت، امام بود.

امام راه را باز كرد براي اينكه خانم‌ها در جامعه بيايند در علم، دانش و فضيلت؛ همين جا امروز يك خانم استاد دانشگاه آمد كه در فناوري‌هاي نو تخصص داشت و سخن گفت؛ ببينيد امروز در فناوري‌هاي نو، در نانو و  بيو و آي‌تي چقدر خانم‌ها حضور دارند؛ حضور خانم‌ها نشان مي‌دهد كه خداوند لياقت اين دو جنس، يعني مرد و زن را لياقت و قدرت برابر قرار داده است.

اينكه بعضي از كارها را زن‌ها بهتر انجام مي‌دهند و بعضي از كارها را مردها بهتر انجام مي‌دهند، بحث ديگري است؛ هر كدام در خلقت يك ويژگي‌هايي دارند و از لحاظ جسمي و روحي ويژگي‌هاي خاص خود را دارند و آن هم ضروري و اين اختلافات مورد نياز و لازم بوده، براي اينكه مرد و زن در كنار هم بتوانند آينده بشريت را تضمين كنند؛ اما اين به معني فضيلت اين بر آن يا آن بر اين نيست؛ اين چيزي است كه ما در آيات قرآن مجيد و در تاريخ به خوبي مي‌بينيم.

مسئول امور اداري استخدامي كشور و معاون رئيس جمهور مي‌گويد در پست‌هاي مديريت 53 نفر در اين دولت به تفكيك معاون وزير و همطراز و 20 نفر مشاور وزير، 25 نفر دستياور وزير و 4 نفر سفير جزو مواردي است كه در مديريت ارتقا حاصل شده است.

در اينجا مي‌خواهم به شما قول بدهم دولت تدبير و اميد از آغازش تا امروز و از امروز تا پايان دولت و تا روز آخر، بي‌ترديد آن شعاري كه از روز اول در دولت مطرح كردم و تأكيد كردم، همچنان تا روز آخر آن را پيگيري خواهيم كرد.

حضور فعال زنان، جوانان، اقوام و مذاهب 3 نكته‌اي بوده است كه همواره تأكيد كردم و الان هم بر آن تأكيد مي‌كنم.

اين دولت براي شرايط زندگي بهتر در روستاها تلاش فراواني كرد و خواهش مي‌كنم همه آنهايي كه اهل َآمار، ارقام و مطالعه هستند، وضع روستاهاي ايران تا سال 92 و از 92 تا 98  در آب، برق، گاز، راه، آموزش، بهداشت، ارتباطات،  شرايط لازم براي كشاورزي، صنايع دستي و روستايي و  اشتغال را ببينند.

آماري به شما مي‌گويم كه كل روستائياني كه در پوشش آب سالم آشاميدني پايدار تا سال 92 بودند، 900 هزار نفر جمعيت‌ بود و امروز 7 ميليون نفر داراي آب آشاميدني پايدار در روستاها هستند و تا آخر دولت هم  10 ميليون خواهد شد.

 كساني كه به دليل مسايل حزبي راجع به كارآمدي دولت  گاهي ترديد مي‌كنند، به من بگويند در روستاها چه دولتي قبل و  بعد از انقلاب بود كه به اندازه اين دولت در اين 6.5 سال تلاش كرده است.

از زمان رژيم گذشته تا اول دولت ما  14هزار روستا گاز داشته است و امروز 30 هزار روستا گاز دارد يعني بيش از 2 برابر كه  اين 8 سال بيش از كل تاريخ ايران براي روستاها از نظر گازرساني تلاش و كار شده است.

البته روي مسأله ارتباطات تأكيد نمي‌كنم چون در دنياي امروز فضا فرق كرده است. امروز در زمينه ارتباطات، 80 درصد روستاهاي كشور در اين دولت به اينترنت پرسرعت وصل‌ هستند و درست است يك مقدار تكنولوژي پيشرفت كرده است و يك مقدار هم اين دولت ايستادگي كرده است.

خانم‌ها، حضار و مردم بدانيد اگر ايستادگي اين دولت نبود، امروز موبايل نسل 3 و 4 وجود نداشت و امروز در اين كشور ارتباط اينترنت به گونه‌اي بود كه شما اگر مي‌خواستيد چيزي ببينيد آنقدر معطل مي‌شديد كه پشيمان مي‌شديد.

ما در اين دولت توانستيم سرعت اينترنت و پهناي باند را 33 برابر افزايش دهيم براي اينكه در روستا خانمي بتواند كار دستي خود را عرضه كند و خانه خود را به عنوان بوم‌گردي عرضه كند كه تحولي امروز در روستاها ايجاد شده است.

در اواخر به يك روستايي براي مسأله زلزله در آذربايجان رفته بوديم كه براي آنان صحبت كنم كه البته برخي از خانه‌هايشان خراب شده بود و آقايان و خانم‌ها بودند كه يك خانم نديدم كه موبايل در دستش نباشد. حدود يك ربع تا 20 دقيقه برايشان صحبت مي كردم و در دست  تمام اين خانم‌ها موبايل بود و همه داشتند فيلم و عكس مي‌گرفتند.

اينكه توانستيم ارتباطات و اينترنت را به روستاها ببريم به آن معنا است كه تلاش ما  در اين دولت بر اين بوده است كه همه خانم‌ها حتي خانم‌هايي كه در روستاها زندگي مي‌كنند، شرايط عادلانه و برابر داشته باشند.

اين نكته‌اي كه يكي از خانم‌هاي بلوچستاني در اينجا اعلام كرد و گفت كه امروز در روستاهاي ما  شاهد يك تحول هستيم.

اين بخاطر شرايطي است كه امروز بوجود آمده است.

نكته آخر كه مي‌خواهم بر آن تأكيد كنم حضور زن ها در سياست است. اينكه هيچ وقت در تاريخ ايران زن‌ها در سياست به اندازه اين 41 سال حضور نداشته اند و اينكه زن‌ها مي‌توانند سرنوشت يك انتخابات را عوض كنند. زن‌ها مي‌توانند در انتخابات رياست جمهوري سرنوشت را عوض كنند.

در يك انتخابات ولو اينكه سال‌ها تلاش كردند، پول خرج كردند و رسانه و همه چيز دارند. اگر خانم‌ها تصميم بگيرند و ببينند يك كانديدايي بهتر است، قادر هستند آن كانديداي مورد نظر خودشان را در انتخابات پيروز كنند.

امروز هم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي كه پيش روي ما است ولو اينكه ممكن است ما گله داشتيم و يا اينكه ممكن است بعضي از امور به صورت مطلوب قرار نگرفته باشد، اما بايد پاي صندوق برويم و بين آنهايي كه امروز مطرح هستند بگرديم، به هر حال يك  عده‌اي از نظر ما بهتر هستند آن بهترين ها را برگزينيم و انتخاب كنيم ، پاي صندوق برويم.

شور انتخابات با خانم‌هاست، در تمام انتخابات هميشه اينطور بوده، اگر خانم ها تصميم بگيرند شور انتخابات را درست مي كنند و خانم‌ها قادرند افرادي را كه مي‌بينند، افكارشان ، نياتشان، تصميمات‌شان، اذهان‌شان براي پيشرفت كشور مفيدتر است، آنها را برگزينند و انتخاب كنند.

 بي‌ترديد نقش شما امروز نقش بسيار تاثيرگذار براي آينده كشور ما خواهد بود وتشكر مي‌كنم از همه آنهايي كه اينجا حضور دارند.

از جلسه قبلي كه تصميمات خوبي گرفتيم، از معاونت محترم در امور زنان و خانواده، از كتابي كه راجع به عدالت جنسيتي امروز روزنمايي شد كه بسيار مهم است و تصميمي كه براي شاخص‌هاي خانواده گرفتيم كه به زودي ان شاءالله به نتيجه مي‌رسيم، از همه آنها هم تشكر و سپاسگزاري مي‌كنم.

والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته


Powered by Tetis PORTAL