اخبار شهدا
22 اسفند 1396 12:32:46
يادي از شهداي سازمان اداري و استخدامي كشور

يادي از شهيد علي اكبر سليمي جهرمي از شهداي 7 تير 
نام:علي اكبر   شهرت:سليمي جهرمي   مهمترين سمت:از سوي شهيد رجايي رئيس سازمان امور اداري و استخدامي كشور بود  شهادت:هفتم تير ماه بر اثر بمب گذاري منافقين در دفتر حزب جمهوري
دبيركل سازمان امور اداري واستخدامي جمهوري اسلامي ايران شهيد «علي‌اكبر سليمي جهرمي» در سال 1317 در «جهرم» متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در شهر «جهرم »به پايان رساند و مبارزه را از سال 32 شروع كرد. 
علاقه زيادي به تحصيل داشت ولي چون بار مسئوليت سنگين خانواده را بر دوش داشت، به دانشسراي مقدماتي در دورترين نقطه «لار »رفت و با وجود آنكه از نظر رفاهي بسيار در مضيقه بود، ديپلمش را گرفت و به معلمي پرداخت. شهيد سليمي علاقه داشت پزشك شود و در دانشگاه «شيراز» شركت كرد و در اين رشته پذيرفته شد ولي در مصاحبه به خاطر جريانات سياسي قبول نشد. بعداَ به تهران آمد و در رشته زبان انگليسي در دانشگاه «تهران» مشغول تحصيل شد. او معتقد بود كه دانشگاه از بيرون غول است ولي در درون هيچ است. 
در تظاهرات معلمان و اعتصابات معلمان (به رهبري شهيد دكتر خانعلي) شركت نمود و در همين رابطه از طرف ساواك به «دزفول» تبعيد شد و او مجبور بود در سالهايي سخت براي ادامه تحصيل در دانشگاه «تهران» هر هفته سه روز به «تهران» بيايد. او درگيري‌هاي بسياري با حكومت ستمشاهي داشت. ساواك ضمن حمله به خانه شهيد «سليمي» او را دستگير و روانه زندان ساخت و سه ماه در زندان بود. او دوست همرزمش شهيد «حسن ابراري» را در همين جريانات از دست داد. شهيد «سليمي» مبارزات سياسي خودرا همراه با گروه «رجايي و دستغيب و دكتر اسدي لاري» ادامه داد.
 درسالي كه دخترخاله شهيد «سليمي» در پاريس شهيد مي‌شود و او براي گرفتن جنازه‌اش به پاريس مي‌رود، توفيق ديدار امام را مي‌يابد. اودر اين باره مي‌گويد:« وقتي امام را ديدم، روحيه ديگري گرفتم و در ديدار با امام هنگام دست دادن، امام پرسيدند: تو چرا دستت اينقدر سرد است؟ گفتم: قلب گرم شما، وجودم را گرم مي‌كند. - ازتاريخ 10/7/1336 به سمت آموزگار دبستان‌هاي جهرم و اردستان استخدام گرديد. 2- از تاريخ 1/7/1344 آموزگار دبستان‌هاي تهران شد. 3- از تاريخ 12/1/1347 آموزگار دبستان‌هاي دزفول شد. 4- ازتاريخ 12/7/1347 آموزگار دبستان‌هاي ورامين شد. 5- از تاريخ 16/9/1349 به سمت دبير دبيرستان، در تهران منصوب شد. 6- از تاريخ 23/5/1355 به سمت معاون دبيرستان مروي ناحيه 17 تهران، منصوب شد. 7- از تاريخ 24/7/1357 به سمت معاون دبيرستان، درناحيه 17 تهران منصوب شد. 8- از تاريخ 12/2/1358 به سمت مديريت كل آموزش و پرورش تهران منصوب گرديد. 9- از تاريخ 7/12/1359 به سمت معاون پژوهشي و برنامه‌ريزي سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي منصوب شد. 10- از تاريخ 2/12/1359 به سمت مشاور وزير منصوب گرديد، سپس به سمت دبيركل سازمان امور اداري و استخدامي كشور منصوب شد.
از موسسين انجمن اسلامي معلمان بود و در تشريف فرمايي امام به ايران شركت فعال داشت. شهيد سليمي در سمتهاي مختلفي مشغول بود. و همواره خدمتگذار اسلام و مسلمين و 23 سال سابقه خدمتي در آموزش و پرورش تهران و مدتي هم معاون وزير و رئيس سازمان پژوهش و برنامه ريزي بود. در سال 26/1/60 طي حكمي از سوي شهيد رجايي رئيس سازمان امور اداري و استخدامي كشور بود  شهيد «سليمي جهرمي» 23 سال سابقه در آموزش و پرورش داشت، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، يكسال مديركل آموزش و پرورش تهران بود و بعد از آن حدود 10 ماه هم معاونت وزير آموزش و پرورش و رياست سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي را به عهده داشت. 
وي در تاريخ 25/1/1360 طي حكمي از سوي «محمدعلي رجايي» نخست‌وزير وقت به سمت دبيركل سازمان امور اداري و استخدامي منصوب شد. او پس از سالها مبرزه وتلاش مقدس در هفتم تير ماه براثر بمب گذاري منافقين در دفتر حزب جمهوري اسلامي همراه با 72 نفر از خدمتگذاران مردم ايران به شهادت رسيدند.دو خاطره از همسر اين شهيد
شهيد رجايي با ماشين به دنبال سليمي مي‌آمد
(از خاطرات همسر شهيد ) 
شهيد سليمي فرد ساده زيستي بودند البته ما هر دو معلم بوديم بعد از انقلاب ايشان به شهيد رجايي گفته بودند من براي زن و بچه خودم به اندازه كافي جا ندارم چه طور مي‌‌توانم دو تا محافظ را در اينجا بپذيرم من خودم مراقب خودم هستم و احتياجي به محافظ ندارم و خدا محافظ من است. حتي بعدها زماني كه پيش مي‌آمد و من مدرسه نمي‌رفتم ايشان دنبال بچه مي‌آمد و او را به مهد كودك مي‌برد كه حالا همين براي دختر من يك خاطره شده است براي هميشه. من به خاطر دارم كه حتي بعد از مدتي آقاي رجايي تصميم گرفتند كه براي كم شدن هزينه‌ها از يك ماشين استفاده كنند كه خود آقاي رجايي مي‌آمدند دنبال شهيد سليمي و هر دو با هم سركار مي‌رفتند. 
 زينبي‌باش
صبح روز هفتم تير وقتي داشتم مواد لازم را براي صبحانه از داخل يخچال در مي‌آوردم آقاي سليمي يكدفعه سوالي از من پرسيد كه خيلي جا خوردم. پرسيد: «چقدر زينبي شده‌اي»؟ 
من همان طور كه دستگيره در يخچال دستم بود خشكم زد گفتم اين چه سوالي است كه بي‌مقدمه مي‌پرسيد؟ دوباره گفتند: همين طوري پرسيدم مي‌خواستم ببينم چقدر خودت را آماده كرده‌اي؟ اين صحبتي بود كه آن صبح بين ما رد و بدل شد و در آشپزخانه هم كسي نبود. چند روز بعد از حادثه كه خدمت رئيس جمهور رجايي رسيديم ايشان يكسري سفارش به من كردند كه حواسم به مقوله صبر و استقامت باشد بعد هم بلافاصله به اين «زينبي بودن» اشاره كردند. تقارن دو حادثه خيلي برايم جالب بود و معلوم بود منشا پذيرش فرهنگ شهادت در اينگونه افراد چقدر نزديك به هم و حتي يكي بوده است
 
   زندگي شهيد از زبان همسرش : 
متولد سال 1317 و اهل جهرم بود . تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در شهر جهرم به پايان رسانيد و مبارزه را از سال 32 شروع كرد . علاقه زيادي به تحصيل داشت ولي چون بار مسئوليت سنگين خانواده را بر دوش داشت به دانشسراي مقدماتي در دورترين نقطه لار رفت و با وجود آن كه از نظر رفاهي بسيار در مضيقه بود ، ديپلمش را گرفت و به معلمي پرداخت . شهيد سليمي علاقه داشت پزشك شود و در دانشگاه شيراز شركت كرد و در اين رشته پذيرفته شد ولي در مصاحبه به خاطر جريانات سياسي مورد قبول واقع نگرديد . بعداً به تهران آمد و در رشته زبان انگليسي در دانشگاه تهران مشغول تحصيل شد ، او معتقد بود كه دانشگاه از بيرون غول است ولي در درون هيچ . در تظاهرات معلمان و اعتصابات معلمان ( به رهبري شهيد دكتر خانعلي ) شركت نمود و در همين رابطه از طرف ساواك به دزفول تبعيد شد و سالهاي سختي او مجبور بود براي ادامه تحصيل در دانشگاه تهران هر هفته سه روز به تهران بيايد . 
او درگيري هاي بسياري با فرخروپارسا داشت . در فروردين 52 ساواك ضمن حمله اي به خانه شهيد سليمي او را دستگير و روانه زندان ساخت و سه ماه در زندان بود . او دوست همرزمش شهيد حسن ابراري را در همين جريانات از دست داد . 
شهيد سليمي مبارزات سياسي خود را همراه با گروه رجايي و دستغيب و دكتر اسدي لاري ادامه داد . 
در سال 57 كه دختر خاله شهيد سليمي در پاريس شهيد مي شود و او براي گرفتن جنازه اش به پاريس مي رود ، توفيق ديدار امام را مي يابد . 
مي گفت : وقتي امام را ديدم روحيه ديگري گرفتم و در ديدار با امام هنگام دست دادن ، امام پرسيدند ، تو چرا دستت آنقدر سرد است ؟ گفتم : قلب گرم شما آنرا گرم مي كند . 
از موسسين انجمن اسلامي معلمان بود و در تشريف فرمايي امام به ايران شركت فعال داشت . 
علي غذاي ساده مي خورد و از خوردن گوشت امتناع مي كرد او ذاتاً مظلوم بود و شبها تا ساعت 3 كار مي كرد . قرآن و نهج البلاغه و قانون اساسي را برمي داشت و مطالعه مي كرد و مي گفت : خدايا ! ما را براي نوشتن قانون استخدامي ياري كن . او نامه حضرت علي و مالك اشتر را براي من مي خواند و مي گفت : ببين از چه باريكي و لطافتي برخوردار است وهميشه مي گفت : خدا كند بتوانيم قانوني بنويسيم كه در آن حق مستضعفين رعايت شود . 
همسر شهيد سليمي در ادامه سخنانش با حالتي خاص مي گويد خدا مي داند كه من به خاطر سليمي ناراحت نيستم ،‌به خاطر بهشتي و چهار فرزندش ناراحتم ، كاش مي رفتيد و خانه او را مي ديديد ، من به خاطر محمد منتظري ناراحتم به خاطر قندي … اينهايي را كه مي گفتند انحصارطلب هستند ، كاش برويد و خانه هايشان را ببينيد . 
ما دلمان مي خواهد اسلام واقعي پياده شود ،‌جنگ و ستيزها به پايان برسد ، مي گويند: بهشتي انحصار طلب بود ،‌او چقدر مظلوم كشته شد . موقعي كه شنيدم حال خامنه اي رو به بهبود است زمين را بوسيدم و شكر كردم  . 
و سرانجام در هفت تير  1360 همراه ديگر يارانش به شههادت رسيدند.
 
 سالشمار فعاليتهاي شهيد علي اكبر سليمي جهرمي 
دبير كل سازمان امور اداري و استخدامي 
1ـ از تاريخ 10/7/1336 به سمت آموزگار دبستانهاي جهرم و اردستان استخدام گرديده است . 
2ـ از تاريخ 1/7/1344 آموزگار دبستانهاي تهران شد . 
3ـ از تاريخ 12/1/1347 آموزگار دبستانهاي دزفول شد . 
4ـ از تاريخ 12/7/1348 آموزگار دبستانهاي ورامين شد . 
5ـ از تاريخ 16/9/1349 به سمت دبير دبيرستانهاي تهران منصوب گرديده است . 
6ـ از تاريخ 23/5/1355 به سمت معاون دبيرستان مروي ناحيه 17 تهران منصوب گرديده است . 
7ـ از تاريخ 24/7/1357 به سمت دبير دبيرستانهاي ناحيه 17 تهران منصوب گرديده است . 
8 ـ‍از تاريخ 12/2/1358 به سمت مديريت كل آموزش و پرورش تهران منصوب گرديده است . 
9ـ از تاريخ 7/12/1358 به سمت معاون پژوهشي و برنامه ريزي سازمان پژوهش و برنامه ريزي منصوب گرديده است . 
10ـ از تاريخ 2/12/1359 به سمت مشاور وزير منصوب گرديده است . سپس به سمت دبير كل سازمان امور اداري و استخدامي كشور منصوب شده است . 
شهيد سليمي جهرمي 23 سال سابقه در آموزش و پرورش داشت . بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران قريب يك سال مدير كل آموزش و پرورش تهران بود و بعد از آن حدود 10 ماه هم معاونت وزير آموزش و پرورش و رياست سازمان پژوهش و برنامه ريزي را به عهده داشت . وي در تاريخ 25/1/1360 طي حكمي از سوي محمدعلي رجايي نخست وزير به سمت دبير كل سازمان امور اداري و استخدامي كشور منصوب شد .

 

يادي از ساير شهداي سازمان
 
· شهيد محمد حسين موحدين
ستاد مركزي سازمان
تاريخ تولد: 1344/11/3
تاريخ شهادت: 1366/12/7
محل شهادت: ماووت عراق تيپ 8 الغدير يزد
 
·      شهيد صدر الله نوري نژاد
ستاد مركزي سازمان
تاريخشهادت: 1366/1/14
محلشهادت:شلمجه 
ستاد مركزي سازمان

· شهيد حسن اثني عشري
ستاد مركزي سازمان
تاريخ تولد: 1323
تاريخ شهادت: 1365/10/21
محل شهادت:شلمجه - عمليات كربلاي 5
كارمند : وزارت نيرو- جهاد سازندگي-نخست وزيري-سازمان امور اداري و استخدامي كشور - وزارت امور خارجه
(كارمند نمونه وزارت نيرو 1364)

 
 
· شهيد علي ولدي
ستاد مركزي سازمان
اريخ شهادت: 1359/10/7
محل شهادت:گيلان غرب  
ستاد مركزي سازمانPowered by Tetis PORTAL