اخبار و رويدادها
4 تير 1399 13:4:41
اعتدال، نقد جدي انحصارطلبي و پاسداشت حقوق ملت از مهمترين شاخصه هاي انديشه شهيد بهشتي است

سازمان اداري و استخدامي كشور در بيانيه‌اي به مناسبت هفتم تيرماه با گرامي‌داشت ياد و خاطره شهيد بهشتي و ۷۲ تن از ياران با وفاي انقلاب از جمله شهيد سليمي جهرمي، دبيركل وقت اين سازمان تأكيد كرد: اعتدال، نقد جدي انحصارطلبي و انحصار انديشي و پاسداشت حقوق ملت از مهمترين شاخصه‌هاي انديشه شهيد بهشتي است.

 

متن اين بيانيه بدين شرح است:

حادثه تروريستي انفجار دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي در هفتم تيرماه سال ۱۳۶۰ و شهادت مظلومانه آيت‌الله دكتر بهشتي (ره) و ۷۲ تن از بهترين چهره‌هاي باوفاي انقلاب، فاجعه دردناكي بود كه سستي و زبوني جبهه نفاق و تحجر و پايداري ايمان و اتحاد ملت بزرگ ايران اسلامي را به اثبات رساند.

اين سخن بنيانگذار انقلاب اسلامي كه «شهيد بهشتي مظلوم بود و مظلوم زيست و خار چشم دشمنان بود» و اطلاق عنوان «شهيد مظلوم» به آيت‌الله بهشتي از آن جهت بود كه دشمنان و متحجران بارها و بارها پيش از حادثه هفتم تير آن بزرگمرد را مورد ترور شخصيت قرار دادند. با اين حال ايشان در مقابل توهين‌ها همواره منطقي و متواضعانه برخورد مي‌كرد و موج اين تخريب‌ها لحظه‌اي در انگيزه او كه همان پاسداشت حقوق مردم و جايگاه آنان در قانون اساسي بود، خللي ايجاد نكرد.

شهيد دكتر بهشتي بدون شك يكي از بزرگترين پايه‌گذاران اساس و مباني جمهوري اسلامي است. تلاش او در بنيانگذاري دستگاه قضايي نوين جمهوري اسلامي و نيز به‌سامان‌رساندن نشست‌هاي پرچالش مجلس خبرگان قانون اساسي ماندني و قابل ستايش است. او قانون اساسي جمهوري اسلامي را با خون خود نوشت و به همين دليل منافقين و ليبرال‌ها كمر به قتل او بستند.

همچنين انديشه آسماني و اعتدالي شهيد بهشتي از وي شخصيتي شورگستر به تصوير كشيده بود كه بسياري از نسل جوان مؤمن و نوخواه را به سوي خود مي‌كشاند. اين نگرش اعتدالي به اسلام و آموزه‌هاي قرآني و پرهيز وي از افتادن در دام افراط و تفريط به گونه‌اي بود كه نزد مخاطبان خصوصاً قشر جوان، آواي بهشتي، آواي فطرت انسان و كمال‌خواهي بود كه با پيشرفت‌هاي اجتماعي و نيازهاي طبيعي در تقابل و تنازع قرار نداشت. در انديشه شهيد بهشتي، اسلام نظامي تك‌بعدي نبود و چنين نگرشي به همان اندازه كه طيف وسيعي از طلاب، دانشگاهيان و جوانان را در مدار جاذبه ايشان قرار مي‌داد به همان اندازه جريان‌هاي متحجرانه و منفعلانه را به صف‌آرايي در مقابل وي برمي‌انگيخت.

نگاهي به آراي شهيد بزرگوار، آيت‌الله دكتر بهشتي، نشان مي‌دهد كه ايشان هموار نقدي جدي بر انحصارطلبي و انحصارانديشي داشته‌اند و توفيق در دستيابي به اهداف مقدس انقلاب اسلامي را مرهون همكاري صادقانه و مودت مومنانه همه گروه‌هاي معتقد به انقلاب اسلامي مي‌دانستند. ايشان با اهتمام به ضرورت اقدام تشكيلاتي و حساب‌شده در قالب احزاب و گروه‌هاي مختلف، بر تامين مصالح ملت تأكيدي وافر داشتند و بر مبارزه با هرگونه اعوجاج در اين مسير اصرار مي‌كردند.

شهيد دكتر بهشتي همچنين پاسداري از حقوق ملت و ترجيح منافع آنان در وظايف سياسي را تكليف خود و انقلابيون راستين مي‌دانستند و معتقد بودند كه گرايش به منافع شخصي و جناحي و تلاش براي آن، بدون توجه و ديدن توده مردم عبادت محسوب نمي‌شود.

بي‌شك يادآوري فهرستي از آموزه‌هاي عملي آن بزرگمرد كه شاگرد وفادار مكتب بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، حضرت امام خميني (ره)، به شمار مي‌رود، مي‌تواند چراغ روشني باشد در مسير خدمت به انقلاب و ملت عزيز ايران، تا راه را گم نكنيم. دريغ كه انديشه هاي متحجرانه و دشمنان ملت با هدف قراردادن ياران صديق انقلاب، فرصت بهره‌مندي ملت و انقلاب را از اين سرمايه‌هاي ارزشمند و معنوي كوتاه كردند.

سازمان اداري و استخدامي كشور در سالگرد حادثه هفتم تيرماه ۱۳۶۰، ضمن گرامي‌داشت ياد و خاطر آن عزيزان به‌ويژه شهيد آيت‌الله دكتر بهشتي و همچنين شهيد سليمي جهرمي، دبيركل وقت اين سازمان، اميدوار است بتواند به سلوك عملي آن عزيزان وفادار باشد و انديشه‌هاي بلند ايشان را به كار ببندد.


Powered by Tetis PORTAL