سازمان از نگاه رسانه ها
1 تير 1397 16:7:9
فارس/ معاون سازمان اداري و استخدامي: تعداد معاونت دستگاه‌ها را كم كرديم/ پرداخت حقوق به پست قائم مقام قانوني نيست

معاون حقوقي، مجلس و نظارت سازمان استخدامي با بيان اينكه ساختار دستگا‌ه‌ اداري را در راستاي كوچك سازي كم كرديم، گفت: پست قائم مقامي حذف شده و ديوان محاسبات در پرداخت حقوق به اين پست از سوي دستگاه‌ها نظارت كند.

نصرالله ترابي قهفرخي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در مورد حذف پست‌هاي قائم مقامي از ساختار سازمان‌ها و دستگاه‌هاي دولتي اظهار داشت: اين كار از سوي سازمان اداري استخدامي با مكاتباتي كه با سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها داشتيم، انجام شد. 

معاون حقوقي، مجلس و نظارت سازمان اداري و استخدامي در پاسخ به اين سؤال كه  همچنان برخي دستگاه‌ها پست قائم مقامي خود را حفظ كرده‌اند، گفت: برخي دستگاه‌ها از نظر ظاهري مي‌گويند كه قائم مقام دارند، اما اين پست از جهت ساختاري، مورد تأييد سازمان اداري و استخدامي نيست و در مورد اين كه در بعضي از دستگاههاي اداري، برخي افراد را به عنوان قائم مقام خطاب مي‌كنند، به مجلس و هيأت رئيسه آن گفتيم كه ديگر قائم مقام وجود ندارد و اين پست حذف شده است. 

وي در مورد اينكه برخي دستگاه‌ها قانون خاصي براي داشتن پست قائم مقامي دارند، بيان داشت: حذف اين پست براي دستگاه‌هاي و سازمان‌هاي تابع قانون مديريت خدمات كشوري است و اگر قانون مجزايي براي سازماني ايجاد شده، شامل آنها نمي‌شود. دستگاه‌هايي كه خودشان پست قائم مقام ايجاد كردند، بايد آن را حذف كنند و اگر دستگاهي مقاومت كند، بحث ديگري دارد. 

معاون حقوقي، مجلس و نظارت سازمان اداري و استخدامي افزود: به همه دستگاه‌ها ابلاغ سراسري شده تا پست قائم مقامي را حذف كنند. 

اين مقام مسئول تأكيد كرد: اگر پست وجود نداشته باشد، ذي‌حسابي نمي‌تواند حقوق بدهد و دستگاه‌هاي نظارتي و ذي‌حسابان كه مسئول پرداخت حقوق هستند، بايد اين بحث را كنترل كنند. 

* ديوان محاسبات مسئول نظارت به پرداخت‌ تحت عنوان پست قائم مقامي است

ترابي با بيان اينكه نمي‌توانيم به عنوان سازمان اداري و استخدامي براين موضوع نظارت كنيم، گفت:‌ به عنوان سازمان اداري و استخدامي اگر دستگاهي پست يا رديفي تحت عنوان قائم مقام بخواهد، نمي‌دهيم، اما اينكه ببينيم آيا به پست مورد اشاره حقوقي پرداخت مي‌شود، يا حكم اجرا شده ، بايد دستگاه‌هاي نظارتي كنترل كنند. ديوان محاسبات مسئول نظارت به پرداخت‌ها تحت عنوان پست قائم مقامي است

* در استانها «سازمان» نداريم، اداره كل هستند

معاون حقوقي، مجلس و نظارت سازمان اداري و استخدامي به موضوع كوچك سازي دولت اشاره كرد و يادآور شد: كوچك‌سازي در قالب واگذاري امور تصدي‌گري به بخش خصوصي و نيز كم كردن ساختار دستگاه‌ها است. بسياري از وزارتخانه‌ها تعداد زيادي معاون داشتند كه آن را كاهش داديم. سطوح مديريتي كم شده است،‌ حداكثر 4 معاون براي دستگاه‌ها در نظر گرفته شده و البته استثنائاتي نيز وجود دارد. همچنين در استانها دستگاهي تحت عنوان سازمان نداريم و همه اداره‌كل هستند


Powered by Tetis PORTAL