اخبار و رويدادها
14 اسفند 1398 16:11:42
اجرايي‌شدن بخشنامه سازمان اداري و استخدامي كشور درخصوص پيشگيري از بيماري كرونا توسط اين سازمان؛ معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور از برگزاري جلسات اين سازمان به‌صورت وبينار خبر داد

معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور، هدف از صدور بخشنامه اين سازمان به دستگاه‌هاي اجرايي را حفظ سلامت و ايمني كاركنان دستگاه هاي اجرايي و ارباب رجوع و كاستن از ترددهاي غير ضرور مردم به دستگاه هاي اجرايي و در عين حال حصول اطمينان از انجام و ارائه بموقع خدمات توسط دستگاه ها به شهروندان مي باشد. بديهي است بهترين راهكار براي تحقق اين هدف ارائه خدمات به صورت الكترونيك به مردم در قالب دولت الكترونيك مي باشد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، دكتر رفيع‌زاده بيان داشت: تلاش داريم مردم تا جايي كه مي‌توانند خدمات خود را به‌صورت غير حضوري دريافت كنند. براي همين منظور تكاليفي را به عهده دستگاه هاي اجرايي گذاشتيم تا محقق كننده اين هدف باشد. علاوه بر اين كه مقرر شده تمامي مكاتبات بين دستگاه هاي اجرايي صرفا در قالب شبكه دولت و اتوماسيون اداري انجام شود، دستگاه هاي اجرايي مكلف شده اند. خدمات خود را به صورت كاملا الكترونيكي ارائه كرده و اگر چنانچه برخي خدمات قابل ارائه به صورت كاملا الكترونيكي نيستند، اين امكان را فراهم نمايند تا با استفاده از ظرفيت هاي ديگر از قبيل، ارائه خدمات از طريق پست، دفاتر پيشخوان و در نهايت ارائه خدمات در قالب ميز خدمت ارائه شده و مراجعه كنندگان كمترين تردد را در درون محيط اداره داشته باشند.

معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور تأكيد كرد: لازم است تمام دستگاه هاي اجرايي ظرف مدت يك هفته اطلاعات شناسنامه خدمات خود را در سامانه مديريت خدمات دولت تكميل نمايند. تا از اين طريق اين امكان فراهم شود تا شهروندان با مراجعه به اين سامانه و مشاهده اطلاعات مورد نياز مربوط به خدمات از طريق لينك الكترونيك خدمات، خدمت درخواستي را دريافت نمايد.

دكتر رفيع‌زاده ادامه داد: دستگاه هاي اجرايي مكلف شده اند در خصوص آن دسته از خدمات كه امكان ارائه آن به صورت الكترونيك فعلا فراهم نمي باشد و بايستي در قالب ميز خدمت حضوري انجام شود، ظرف مدت سه روز اين امكان را فراهم نمايند كه ارباب‌رجوع  قبل از حضور در اداره مورد نظر، وارد وبسايت دستگاه شود، درخواست خود را ارائه دهد و نوبت بگيرد، سپس به دستگاه اجرايي مورد نظر مراجعه و خدمت مورد نظر را دريافت نمايد. در واقع هدف اين است كه كمترين تجمع را در باجه هاي ميز خدمت شكل بگيرد.

 

معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور اظهار داشت: دراين بخشنامه تاكيد شده است كه دستگاه‌ها بايد با همكاري وزارت ارتباطات شرايطي را فراهم كنند كه ارباب رجوع بتواند اطلاعات مورد نياز خود در ارتباط با خدمات دستگاه را به ‌صورت تلفني دريافت و پيگيري كارهاي اداري خود را از اين طريق نيز انجام دهد.

دكتر رفيع‌زاده ضمن اشاره به برگزاري جلسات به ‌صورت وبينار گفت: يكي از تاكيدات اين بخشنامه اين است كه تمامي جلسات، سمينارها، دوره‌هاي آموزشي و دوره‌هاي تخصصي به ‌صورت وبينار يا ساير روش‌هاي الكترونيك انجام شده و از برگزاري آنها به صورت حضوري اجتناب شود.

معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور از اجرايي‌شدن اين بخشنامه در سازمان اداري و استخدامي كشور خبر داد و گفت: روز گذشته سازمان اداري استخدامي كشور در راستاي بند پنجم اين بخشنامه وبينار تشريح فرآيند ارزيابي عملكرد سال ۱۳۹۸ دستگاه‌هاي اجرايي كشور در سطح ملي را  با حضور مديران، و نمايندگان سازمان با نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي كشور برگزار كرد؛ در‌حالي‌كه در سال‌هاي قبل با حضور بيش از ۵۰۰ نفر از مديران كشوري و كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي اين همايش برگزار مي شد.

وي افزود: همچنين در اين هفته براي معاونان توسعه سازمان‌ مديريت و برنامه‌ريزي همه استان‌ها جلسه‌اي بصورت وبينار برگزار كرديم و دستگاه‌هاي اجرايي را مكلف كرده‌ايم كه اين كار را انجام دهند.

دكتر رفيع‌زاده تأكيد كرد: در بندي ديگر از اين بخشنامه، از اعزام كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي به مأموريت‌هاي استاني جلوگيري شده است، مگر در مواقع ضرورت و با موافقت بالاترين مقام اجرايي دستگاه.

معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور درخصوص دوركاري كارمندان بيان داشت: بحث دوركاري نيز به واسطه بخشنامه‌اي كه در سال ۸۹ داشتيم، بلامانع است و كارمنداني كه بيماري خاص يا مشكل زمينه‌اي دارند و يا فرزندان خردسال دارند مي‌توانند به‌صورت نوبت‌بندي و شيفت‌بندي‌شده دوركاري انجام دهند؛ همچنين به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ شده است كه شرايطي را فراهم نمايند كه كارمندان بتوانند در دوران دوركاري به كارتابل اداري خود دسترسي داشته باشند.

 

وي در پايان تأكيد كرد: با ابلاغ اين بخشنامه در تلاشيم كه بتوانيم از گسترش بيماري كرونا در ادارات و دستگاه‌هاي اجرايي جلوگيري كنيم و در عين حال مردم بتوانند خدمات مورد نياز را از دستگاه ها دريافت نمايند. البته لازم است دستگاه هاي اجرايي امكانات بهداشتي از قبيل ماسك، دستكش، مواد ضدعفوني كننده را براي كاركنان خود فراهم نموده و اقدام لازم در خصوص ارائه آموزشها، پيامها و علائم هشدار دهنده را براي آگاهي مراجعان انجام دهند.


Powered by Tetis PORTAL