اخبار و رويدادها
18 شهريور 1399 11:50:53
معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور: ابلاغ بخشنامه ممنوعيت دريافت كپي مدارك هويتي از خدمت‌گيرندگان، اقدامي در راستاي تحقق و توسعه دولت الكترونيك

معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور صبح امروز در گفت‌وگو با راديو اقتصاد، به تشريح جزئيات بخشنامه «ممنوعيت اخذ كپي مدارك هويتي توسط دستگاه‌هاي اجرايي از خدمت‌گيرندگان» پرداخت.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، دكتر علاءالدين رفيع‌زاده در اين گفت‌وگوي تلفني ضمن اشاره به اجراي آزمايشي و پايلوت اين بخشنامه از سال 96 در سه استان، گفت: طي بخشنامه‌اي كه سازمان اداري و استخدامي كشور مورخ 5/10/96 مبني بر اجراي آزمايشي ممنوعيت دريافت مدارك هويتي از خدمت‌گيرندگان به دستگاه‌هاي اجرايي سه استان خوزستان، قم و سمنان ابلاغ كرد، تلاش كرديم ميزان عملي‌بودن اين تصميم را بسنجيم و براي تسري‌دادن آن به دستگاه‌هاي اجرايي كل كشور برنامه‌ريزي كنيم. طبق تجربه موفقي كه در اين استان‌ها داشتيم، تصميم گرفتيم اين بخشنامه را براي اجرا به كل دستگاه‌ها ابلاغ كنيم.

دكتر رفيع‌زاده درخواست كپي مدارك از مراجعه‌كنندگان را يك مشكل اساسي دانست و تصريح كرد: همه دستگاه‌هاي اجرايي امكان اخذ اين خدمت (احراز هويت) از سازمان ثبت احوال كشور را به صورت برخط دارند و نيازي به اخذ مجدد مدارك از مراجعان نيست.

معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور از ثبت شناسه اين خدمت در سازمان ثبت احوال كشور خبر داد و گفت: اين خدمت براي همه دستگاه‌هاي اجرايي محرز است و مي‌توانند از آن استفاده كنند. البته جداي از اينكه در اين بخشنامه سازمان ثبت احوال كشور به ارائه اين خدمت در قالب وب‌سرويس مكلف شده است ، اين خدمت پيش از اين هم ارائه مي‌شد و اين سازمان به صورت رسمي به ما اعلام كرده است كه هيچ مشكلي در اين خصوص ندارد و آماده همكاري با همه دستگاه‌هاي اجرايي كشور است.

وي ادامه داد: بند 1 اين بخشنامه دستگاه‌هاي اجرايي را مكلف كرده است تا هماهنگي لازم را در قابل انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان ثبت احوال كشور داشته باشند تا موانع احتمالي حقوقي و قانوني رفع شود، به‌گونه‌اي كه حداكثر تا يك ماه آينده حذف كامل دريافت كپي مدارك هويتي در فرآيندهاي ارائه خدمات به شهروندان اجرايي شود.

دكتر رفيع‌زاده با بيان اينكه نحوه عملكرد دستگاه‌ها در اجراي اين بخشنامه ارزيابي مي‌شود، تأكيد كرد: اين بخشنامه به موجب ماده ۱۱۸ قانون مديريت خدمات كشوري، براي تمامي دستگاه‌هاي اجرايي لازم‌الاجراست و ارزيابي مستمر عملكرد دستگاه‌هايي اجرايي در قالب فصل يازدهم قانون مديريت خدمات كشوري، توسط سازمان اداري و استخدامي انجام مي‌شود، كه يكي از ملاك‌هاي ارزيابي، حسن اجراي اين بخشنامه خواهد بود.

معاون نوسازي اداري سازمان اداري و استخدامي كشور در پايان ابلاغ اين بخشنامه را اقدامي شايسته و مهم در راستاي تحقق دولت الكترونيك خواند و گفت: اجرايي‌شدن اين بخشنامه كه در راستاي تحقق و توسعه دولت الكترونيك صورت مي‌گيرد، از سردرگمي مردم جلوگيري كرده و به صرفه‌جويي در هزينه‌ها مي‌انجامد و اميدواريم دستگاه‌ها درخصوص اجراي آن اهتمام و همكاري كنند.

 


Powered by Tetis PORTAL