اخبار و رويدادها
2 خرداد 1400 9:45:30
مهندس انصاري: توليدكنندگان و ارائه‌دهندگان خدمت در نقطۀ مركزي توجه به ارتقاي بهره‌وري قرار گيرند
مراسم گرامي‌داشت روز ملي بهره‌وري و بهينه‌سازي مصرف با حضور معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور، رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران و مديران و مسئولان و صاحب‌نظران حوزه بهره‌وري در روز اول خرداد در محل سازمان ملي بهره‌وري ايران برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، مهندس جمشيد انصاري در ابتداي سخنان خود ضمن گرامي‌داشت روز ملي بهره‌وري گفت: اين روز را به تمام دست‌اندركاران ارتقاي بهره‌وري در كشور اعم از همكاراني كه در دستگاه‌هاي اجرايي و بنگاه‌هاي اقتصادي در اين حوزه فعاليت مي‌كنند و همچنين صاحب‌نظراني كه در حوزه‌هاي آموزشي و پژوهشي تلاش مي‌كنند، تبريك مي‌گويم و از مجموعۀ تلاش‌ها و اقداماتي كه در سازمان ملي بهره‌وري ايران و همچنين كميته‌هاي بهره‌وري دستگاه‌هاي اجرايي انجام شده است تشكر مي‌كنم.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور با اشاره به اين موضوع كه «كشور گران اداره مي‌شود» تصريح كرد: آنچه مسلم است مي‌توان كشور را با هزينۀ كمتري از آن‌چه كه اداره مي‌كنيم، اداره كرد و به نتايج بهتري رسيد. طبعاً بخشي از اين گران‌ اداره‌شدن كشور برمي‌گردد به پايين‌بودن بهره‌وري؛ يعني اگر ما رشد اقتصادي را برآيند سرمايه‌گذاري و ارتقاي بهره‌وري بدانيم، به نظر مي‌رسد فارغ از اين‌كه آيا سرمايه‌گذاري در كشور ما كافي و به‌اندازه است يا نيست، همان حدي كه انجام مي‌شود هم سرمايه‌گذاري گراني است و دستيابي به توليد كالا و ارائۀ خدمات به مردم با هزينه بسيار بيشتر از آنچه منطقي است صورت مي گيرد.

وي ادامه داد: در كشور ما به دليل امكان دستيابي به رانت، فضاي غير رقابتي توليد و ارائۀ كالا و خدمت به صورت انحصاري مسير ساده‌تري را مي‌توان با سرمايه‌گذاري طي كرد تا ارتقاي بهره‌وري كه زحمت و تلاش بيشتري را لازم دارد.

معاون رئيس‌جمهوري با اشاره به روز ملي بهره‌وري و بهينه‌سازي مصرف، گفت: اينكه در نامگذاري اين روز ملي در كنار بهره وري بهينه سازي مصرف را مورد توجه قرار داده اند به اين مفهوم است كه در اين‌جا هم باز از مردم توقع مي‌رود كه در جهت ارتقاي بهره‌وري تلاش كنند و با كم‌كردن و بهينه‌كردن مصرف خودشان كمك كنند به ارتقاي بهره‌وري اقتصاد ملي اما چندان از توليدكننده، بنگاه توليدي و دستگاه اجرايي ارائه دهنده خدمت و كالا توقع بهينه‌سازي و كاهش هزينه هاي توليد مطرح نيست. من فكر مي‌كنم مردم ما ذاتاً و اساساً صرفه‌جو و مقتصد هستند و در كمتر جايي از دنيا مردم به تا اين حد در مصرف خود مراعات مي كنند و در واقع آنچه مشكل اقتصاد ملي است بالا بودن هزينه هاي توليد و پايين بودن بهره وري و در نتيجه گران بودن كالا و خدمت براي مصرف كننده است.

  مهندس انصاري تأكيد كرد: به نظر مي‌رسد راهبرد و مسيري كه همكاران ما در سازمان ملي بهره‌وري انتخاب كرده‌اند، بتواند بسياري از كاستي‌ها و نواقصي كه در گذشته وجود داشته است را جبران كند و ما به سمتي برويم كه براي بخش‌هاي اقتصادي كشور اسناد ارتقاء بهره‌وري بخشي تنظيم كنيم و دستگاه‌هاي متولي بخش را ملزم كنيم تا درون خودشان به ارتقاي بهره‌وري دستگاه‌هاي راهبري كننده بخش ها توجه اوليه داشته باشند و بعد از بخش توقع ارتقاي بهره‌وري داشته باشيم.

وي شكل‌گيري كميته‌هاي بهره‌وري در دستگاه‌هاي متولي بخش و جاافتادن بهره‌وري به عنوان مفهومي مهم و كليدي را قدمي مهم و مسيري متفاوت در امر ارتقاي بهره‌وري دانست و تأكيد كرد: بايد تلاش كنيم در ادامۀ مسير رويكرد را از مصرف‌كننده به سمت توليدكننده ببريم تا كسي كه كالا توليد مي‌كند يا خدمتي ارائه مي‌دهد در نقطۀ توجه ارتقاي بهره‌وري و كاهش هزينه‌ها قرار بگيرد.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور ادامه داد: اين مسير اگر ادامه پيدا كند، راه مباركي است و مي‌تواند به نتايج خوبي برسد. سازمان ملي بهره‌وري ايران بايد تلاش كند براي دستگاه‌هاي متولي بخش اين موضوع را جا بيندازد كه ارتقاي بهره‌وري در بخش امري مهم و يكي از مهم‌ترين موضوعات در برنامه‌ريزي توسعۀ بخش است.

وي در پايان ابراز اميدواري كرد: ان‌شاءالله اين مسير در دولت بعد هم با قوت ادامه پيدا كند تا شاهد كاهش هزينه‌ها و بهبود رشد اقتصادي و تاثير ارتقاء بهره وري در آن باشيم. 


Powered by Tetis PORTAL