اخبار و رويدادها
6 بهمن 1399 9:21:27
رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور ساختار سازماني متولي امنيت فضاي مجازي و تشكيلات آن را ابلاغ كرد

به منظور ايجاد وحدت رويه در تعيين جايگاه وظايف مرتبط با امور امنيت فضاي مجازي در دستگاه‌هاي اجرايي و در اجراي مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي، ساختار سازماني متولي امنيت فضاي مجازي و تشكيلات آن با بهره‌گيري از ظرفيت موجود دستگاه­هاي اجرايي از سوي معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور ابلاغ شد.

 

به گزارش روابط‌عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، به موجب اين بخشنامه كه به دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه ابلاغ شده است، فرماندهي واحد عمليات و مقابله با حملات سايبري و فرماندهي مهار حملات در بحران­ها در سطح ملي بر عهده مركز ملي فضاي مجازي قرار دارد و اين مركز متولي اتخاذ تصميمات لازم براي امنيت فضاي مجازي، ابلاغ الزامات و همچنين نظارت بر اجراي مناسب آن‌ها است. واحد سازماني مرتبط با اين موضوع در مركز ملي فضاي مجازي با تائيد سازمان اداري و استخدامي كشور ايجاد مي‌شود.

همچنين عنوان واحد سازماني متولي فناوري اطلاعات و عناوين مشابه در دستگاه­هاي اجرايي به واحد «فناوري اطلاعات و امنيت فضاي مجازي» تغيير مي‌يابد و وظيفه امنيت فضاي مجازي و مقابله با حوادث حوزه فضاي مجازي در دستگاه اجرايي با واحدهاي مذكوراست.

 

بر اساس اين بخشنامه وظايف اصلي اين واحدها در حوزه «امنيت فضاي مجازي» به شرح ذيل است:

  • ايجاد و راهبري سيستم مديريت امنيت اطلاعات
  • طراحي، توسعه و نظارت بر عملياتي‌شدن طرح‌هاي امنيت اطلاعات
  • مقابله با حوادث و حملات فضاي مجازي
  • تحليل، ارزيابي و مديريت مخاطرات
  • اجراي آزمون، مانور و تست نفوذ
  • ايجاد ساز و كار ثبت وقايع امنيت اطلاعات و رصد وقايع و رويدادهاي سايبري
  • تهيه دستورالعمل­ها و آگاهي‌هاي امنيتي آموزشي جهت ارتقاء آگاهي كاركنان  با همكاري واحدهاي متولي امنيت سايبري در سطح ملي
  • اجراي الزامات و ضوابط ابلاغي توسط مراجع ذيصلاح در سطح ملي

 

 

در اين بخشنامه تأكيد شده است؛ دستگاه‌هاي اجرايي موظفند پيشنهاد اصلاح تشكيلاتي مرتبط با اين بخشنامه را از طريق «سامانه ملي مديريت ساختار دستگاه‌هاي اجرايي كشور» به اين سازمان ارسال نمايند.

 

متن كامل اين بخشنامه را اينجا بخوانيد.


Powered by Tetis PORTAL