اخبار و رويدادها
10 تير 1397 22:47:16
بررسي گزارش هاي سازمان اداري و استخدامي كشور در جلسه هيئت دولت

در جلسه امروز هيئت وزيران به رياست حجت ­الاسلام و المسلمين دكتر روحاني رييس جمهوري، گزارش سازمان اداري و استخدامي كشور درخصوص بررسي جايگاه ايران در مقايسه با ساير كشورهاي جهان و گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص شاخص ­ها و اهم اقدامات اين وزارتخانه در دو ماهه اول سال جاري مورد بررسي قرار گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت به نقل از «پايگاه اطلاع رساني دفتر هيئت دولت»، در جلسه امروز هيئت وزيران، گزارش سازمان اداري و استخدامي كشور درخصوص بررسي جايگاه ايران در مقايسه با ساير كشورهاي جهان و منطقه براساس شاخص ­هاي بين­ المللي در محورهاي اجتماعي، زيرساخت، محيط زيست، اقتصادي، علم، فناوري و آموزش، بهداشت، دولت و اجتماعي ارايه شد.

گزارش مذكور نشان مي­‌دهد براساس آمار بدست آمده در سال 2017، درصد افراد ثبت نام شده در مقطع تحصيلات عالي در ايران بالاتر از متوسط منطقه و جهان است. همچنين ايران به لحاظ كيفيت آموزش ابتدايي بالاتر از متوسط منطقه و به لحاظ حمايت دولت از توليدات با فناوري پيشرفته، از متوسط جهان بالاتر است.

در حوزه بهداشت و در بخش واكسيناسيون سه گانه كودكان نيز شاخص ايران بالاتر از متوسط منطقه و جهان است.

در حوزه اقتصادي هم شاخص ايران در بخش ­هاي رشد واقعي ناخالص داخلي، اخذ مجوز كسب و كار و تراز حساب جاري از متوسط منطقه و جهان بالاتر است.

گزارش فوق همچنين بيانگر آن است كه ايران در حوزه زيرساخت به لحاظ كيفيت عرضه برق و حمل و نقل بار هوايي از متوسط منطقه و جهان بالاتر بوده و در بخش راه ­آهن نيز داراي طولاني ترين خطوط راه ­آهن در منطقه است.

بالاتر بودن شاخص متوسط ايران در منطقه و جهان به لحاظ توسعه انساني و نيز دارا بودن بالاترين متوسط منطقه­ اي و جهاني به لحاظ دسترسي شهري به منبع آب سالم از ديگر آمارهاي ارايه شده در گزارش سازمان اداري و استخدامي كشور است.

لازم به ذكر است آمارهاي مقايسه­اي براساس گزارش منتشر شده در پايگاه­ هاي اطلاعاتي بانك جهاني، صندوق بين­ المللي پول، بنياد ميراث، مجتمع جهاني اقتصاد، سازمان جهاني مالكيت فكري، اداره مرجع جمعيت و برنامه توسعه سازمان ملل مي ­باشد.


Powered by Tetis PORTAL