اخبار و رويدادها
11 مرداد 1399 8:34:7
رهبر انقلاب اسلامي در سخنان تلويزيوني به مناسبت عيد سعيد قربان: علاج قطعي تحريم با تكيه بر توان داخل نه عقب‌نشيني در برابر آمريكا

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در خجسته عيد قربان در سخنراني زنده تلويزيوني، ملت شريف ايران را به حضور پر نشاط و گسترده‌تر در مسابقه معنوي «كمك مؤمنانه به قشرهاي آسيب ديده و ياري مجاهدان سلامت» فراخواندند و با تشريح اهداف كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و درازمدت امريكا در جنايت تحريم ملت ايران تأكيد كردند: دشمن به موازات جريان تحريم، جريان تحريف حقايق را هم دنبال مي كند اما به فضل الهي و با هوشياري، زيركي و شناخت عميق ملت ايران از امريكا به هيچ كدام از اهدافش نرسيده و نخواهد رسيد و ايران عزيز با صبر و ثبات، تلاش بيشتر مسئولان براي حل مشكلات اقتصادي و معيشتي مردم و استفاده هرچه بيشتر از ظرفيت هاي داخلي به راه روشن خود ادامه خواهد داد.
ايشان درباره عزاداري ماه محرم نيز تأكيد كردند: همه سوگواران حسيني، هيأتها و مداحان موظفند به هرچه ستاد ملي مبارزه با كرونا اعلام مي‌كند، عمل كنند زيرا موضوع بسيار مهم است.

رهبر انقلاب با تبريك عيد سعيد قربان به ملت عزيز ايران، مسلمانان جهان و پيروان اديان ابراهيمي، دهه اول ذيحجه را دهه خاطرات پر شكوه و هدايتگر و دهه تضرع و توسل خواندند و افزودند: دهه دوم اين ماه پر بركت، با توجه به عيد سعيد غدير دهه ولايت است كه اين موضوع از همه احكام الهي جايگاه برتري دارد چرا كه ولايت تضمين كننده اجراي همه احكام الهي است.
ايشان افزودند: دهه سوم ذيحجه نيز با مناسبت‌هايي از جمله مباهله، دهه مهمي است كه اميدواريم ملت دهه اول را به مباركي و دو دهه بعد را آنچنان كه موجب رضاي الهي و خوشبختي ملت است، سپري كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي ديدارهاي مردمي را از دلخوشي ها و دلبستگي هاي پرجاذبه خود خواندند و خاطرنشان كردند: اين دشمن حقير اما بسيار خطير يعني كرونا اين دلخوشي را نيز سلب كرده است.
ايشان در همين زمينه افزودند: قرار بود اين ديدار به صورت تصويري با خدمتگزاران عرصه سلامت و كمك مؤمنانه انجام شود اما چون ستاد ملي مبارزه با كرونا گفته اجتماع بيش از ده نفر ممنوع است، متأسفانه اين ديدار تصويري هم ممكن نشد.
ايشان ايثارگري را از خصوصيات بارز ملت ايران برشمردند و افزودند: امروز نيز كه مجموعه‌هاي درماني اعم از پزشكان، پرستاران و ديگر عوامل، با تمام وجود در خدمت بيماران كرونا هستند لازم است داوطلبان در كارهاي غيرتخصصي و عمومي به ياري آنان بشتابند.
رهبر انقلاب با اشاره به آسيب ديدن اقتصادي اغلب مردم در دوران كرونا افزودند: البته در اين ميان عده اي دچار آسيب ها و مشكلات جدي شده اند كه بايد با گسترش نهضت كمك مؤمنانه مردمي، به كمك اين قشرها شتافت.
حضرت آيت الله خامنه اي با استناد به آيات قرآني، مردم را به حضور پرنشاط و فعال‌تر در اين مسابقه معنوي دعوت كردند و افزودند: سبقت در كار خير از دستورات مؤكد و مكرر الهي در قرآن مجيد است و موجب شوق و انگيزه ديگران به كارهاي خير نيز مي شود.
رهبر انقلاب اينگونه كارها را معناي واقعي انقلابي‌گري خواند و افزودند: اطعام ماه‌محرم نيز مي‌تواند با رعايت كامل دستورالعمل‌هاي بهداشتي به شكل كمك مؤمنانه به دست خانواده‌ها برسد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تلاشهاي جدي علمي در كشور براي شناخت ويروس كرونا و راههاي مقابله و درمان آن افزودند: اينگونه تلاش ها در همه ابعاد بايد گسترش يابد.
رهبر انقلاب در بخش دوم سخنانشان، تحريم‌هاي امريكا را جنايتي بزرگ عليه ملت ايران برشمردند و افزودند: دشمن خبيث از اين تحريم‌ها كه همه ملت را نشانه گرفته اهداف مختلفي دارد.
ايشان «خسته كردن و به ستوه آوردن ملت» را هدف كوتاه‌مدت تحريم‌ها برشمردند و گفتند: دشمن مي خواهد مردم را آشفته كند تا در خيابانها در مقابل حكومت بايستند به همين علت مدام از تابستان داغ سخن گفته و مي گويد اما اكنون خودشان به تابستان داغ مبتلا شده اند.
«ايجاد محدوديت و جلوگيري از پيشرفت كشور بخصوص در بعد علمي» هدف ميان مدت امريكايي‌هاست كه رهبر انقلاب با تبيين آن گفتند: دشمن در درازمدت هم دنبال به ورشكستگي كشاندن و فروپاشي اقتصادي ايران است چرا كه در آن صورت، ادامه حيات براي يك كشور، امكان پذير نخواهد بود.
حضرت آيت الله خامنه اي «قطع رابطه جمهوري اسلامي با مراكز و جريانهاي مقاومت در منطقه» را هدف جنبي امريكايي‌ها از تحريم ايران دانستند و در جمع بندي اين بخش از سخنانشان گفتند: به فضل الهي و با هوشياري ملت، دشمن در تحقق همه اين اهداف ناكام مانده و به قول ما ايراني‌ها شتر در خواب بيند پنبه دانه!
رهبر انقلاب افزودند: البته كشور دچار مشكلاتي است كه بخشي از آن به تحريم‌ها، بخشي به ضعف‌ها و مديريت‌ها و بخشي هم به كرونا باز مي گردد اما همانگونه كه شماري از انديشمندان و فعالان غربي هم به صراحت اعتراف مي كنند دشمن با همه شدت عمل خود نتوانسته به اهداف خود در جنايت تحريم دست يابد.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه به موازات جريان تحريم، يك جريان «تحريف حقايق» و واژگون نشان دادن واقعيات هم وجود دارد، گفتند: هدف اين جريان، ضربه زدن به روحيه مردم و دادن آدرس غلط درباره علاج تحريم است.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به سخنان مداوم مقام‌هاي آمريكايي و تبليغات گسترده رسانه‌هاي وابسته به آنها براي واژگون نشان دادن واقعيات ايران افزودند: هدف دشمن، گرفتن نشاط و اميد از ملت بويژه جوانان است تا اينگونه القا كنند كه كشور به بن بست رسيده و امكان حل مشكلات وجود ندارد.
ايشان تحريف واقعيات را خط ثابت تبليغاتي رسانه هاي غربي در طول چهل و يك سال گذشته خواندند و خاطر نشان كردند: در اين خط تبليغاتي، نقاط قوت به‌طور كلي انكار و يا در مورد آن سكوت مي شود اما اگر نقطه ضعفي باشد، دهها و حتي صدها برابر بزرگنمايي مي شود.
رهبر انقلاب اسلامي درخصوص آدرس غلط دادن براي رفع تحريم‌ها نيز گفتند: در اين خط تبليغاتي گفته مي‌شود اگر مي‌خواهيد تحريم‌ها برطرف شود، كوتاه بياييد و ايستادگي نكنيد و متأسفانه برخي در داخل هم اين آدرس غلط را تكرار مي كنند اما اين خط بر روي اكثريت ملت ايران با شناختي كه از دشمن و غرض ورزي او دارند ، مؤثر نيست.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه جريان تحريف واقعيات به مقاصد خود نرسيده است، خاطر نشان كردند: اگر جريان تحريف شكست بخورد، قطعاً جريان تحريم هم شكست خواهد خورد، زيرا عرصه كنوني، ميدان جنگ اراده ها است و اگر اراده ملت ايران مستحكم باقي بماند، بر اراده دشمن غلبه خواهد كرد.
نكته ديگري كه رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره كردند، استفاده ملت زيرك ايران از تحريم براي شكوفايي علمي كشور بود.
حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: با اينكه تحريم يك جنايت بزرگ است اما مردم بويژه جوانان، مسئولان، دانشمندان و فعالان سياسي از اين موضوع براي افزايش اتكاء به نفس ملي استفاده كردند.
رهبر انقلاب اسلامي در همين زمينه افزودند: توليد جت آموزشي و قطعات حساس و ظريف، راه اندازي چند هزار شركت دانش بنيان، ساخت پالايشگاه ستاره خليج فارس به دست سپاه، اقدامات بزرگ در پارس جنوبي، طرح هاي وزارت نيرو در زمينه آب و برق، طرح هاي وزارت راه و توليدات شگفت انگيز دفاعي، همه در دوران تحريم انجام شده است.
حضرت ايت الله خامنه اي يكي ديگر از آثار دوران تحريم را تمرين جداسازي اقتصاد كشور از نفت برشمردند و گفتند: به علت آنكه نفت كشور كمتر فروش مي رود، جداسازي اقتصاد از نفت خام به‌طور طبيعي درحال روي دادن است كه اين موضوع بايد با پيگيري دولت و مجلس به سرانجام برسد.
رهبر انقلاب اسلامي در پاسخ به اين سؤال مهم كه «آيا تحريم ها قابل علاج است؟» گفتند: تحريم ها قطعاً قابل علاج است اما علاج آن، عقب نشيني و كوتاه آمدن در مقابل امريكا نيست زيرا عقب نشيني موجب پيشروي متجاوز مي شود.
ايشان افزودند: خواسته امروز آمريكا از ايران، كنار گذاشتن  كاملِ صنعت هسته اي، كاهش بسيار شديد توان دفاعي و رها كردن اقتدار منطقه اي است اما پذيرفتن اين خواسته‌ها قطعا موجب عقب‌نشيني آمريكا نخواهد شد و هيچ عقلي نيز حكم نمي كند كه براي توقف متجاوز، خواسته هاي او را اجابت كنيم.
رهبر انقلاب اسلامي با اظهار تأسف از  تكرار حرف هاي دشمن مبني بر فايده نداشتن صنعت هسته اي از زبان عده اي در داخل گفتند:  صنعت هسته اي نياز قطعي فرداي كشور براي توليد برق است و امروز بايد به فكر فردا باشيم.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه با وجود خسارات فراوان برجام، اصل صنعت هسته اي حفظ شده است، درخصوص ادعاي آمريكايي‌ها براي مذاكره با ايران، خاطر نشان كردند: من علت مذاكره نكردن با امريكايي‌ها را بارها گفته ام اما برخي يا متوجه نمي شوند و يا وانمود مي كنند كه متوجه نشده اند.
ايشان تأكيد كردند: هدف اصلي امريكايي‌ها از ادعاي مذاكره، گرفتن توانايي هاي حياتي ملت ايران است. البته رييس جمهور فعلي امريكا هم به‌دنبال برخي منافع شخصي و انتخاباتي است همچون استفاده تبليغاتي از مذاكره با كره شمالي.
ايشان با تأكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران با همه كشورها به جز آمريكا و رژيم جعلي صهيونيستي مذاكره مي كند، افزودند: علاج تحريم‌ها، عقب نشيني و مذاكره با دشمن نيست بلكه علاج واقعي آن، تكيه بر توانايي هاي ملي، وارد كردن  جوانان به ميدان و احياي ظرفيت هاي فراوان كشور، و در يك كلام عمل به اركان اقتصاد مقاومتي  يعني درون زايي و برون گرايي است.
رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: ما امكانات و توانايي هاي داخلي و ظرفيت هاي بين المللي فراوان داريم كه بايد با مديريت جهادي و تدبير واقعي، به فعليت در بيايند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران دوستان مؤثري در دنيا دارد اما تكيه واقعي نظام اسلامي به خدا و مردم است، گفتند: تكيه بر امكانات و استقلال داخلي، هم دشمنان خارجي و هم بدخواهان داخلي دارد. آن كسي كه براي منافع خودش حاضر است كالايي را كه در داخل توليد مي شود، از خارج وارد كند، در واقع خيانت مي كند و با وجود تأكيدهاي مكرري كه شده است اما همچنان واردات كالاهايي كه در داخل توليد مي شوند، ادامه دارد.
آخرين نكته اي كه رهبر انقلاب اسلامي درخصوص تحريم ها گفتند «دل نبستن به وعده هاي توخاليِ ديگران» بود.
حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: در سال ۹۷ و بعد از خروج آمريكا از برجام، متاسفانه كشور ماهها معطل وعده هاي اروپايي ها باقي ماند و اقتصاد كشور شرطي شد در حاليكه معطل كردن اقتصاد به وعده هاي ديگران، بسيار مضر است.
ايشان افزودند: اروپايي ها هيچ كاري براي مقابله با تحريم هاي آمريكا نكردند و آنچه كه به نام اينستكس نيز مطرح كردند، بازيچه‌اي بود كه محقق نشد.
رهبر انقلاب اسلامي در جع بندي اين بخش از سخنان خود تاكيد كردند: علاج تحريم ها فعال كردن ظرفيت هاي داخلي است كه نيازمند مجاهدت است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنانشان با اشاره به گراني‌ها و مشكلات جدي خانوارها در تأمين معيشت، گفتند: كارهاي لازم براي رفع اين مشكلات را در جلسات خصوصي با مسئولان از جمله آقاي رئيس‌جمهور مطرح كرده‌ايم و باز هم به دستگاههاي مسئول تأكيد مي‌كنيم.
رهبر انقلاب اسلامي مسئله فوري در بخش اقتصاد را «مهار نوسان قيمتها، ايجاد ثبات در بازار و حفظ ارزش پولي ملي» دانستند و افزودند: اين حالتِ هر روز يك قيمت براي اجناس و افسار پاره كردن قيمت ارز براي كشور مضرّ است و افراد آشنا به مديريتهاي اجرايي معتقدند كه اين مسئله با برخورد دستگاههاي اجرايي و در مواردي دستگاه قضايي قابل مهار است.
ايشان افزودند: در قضيه ارز، بانك مركزي تلاشهاي زيادي انجام مي‌دهد كه ان‌شاءالله موفق خواهد شد البته گزارش‌هاي مطمئني وجود دارد كه دلايل سياسي، امنيتي در افزايش قيمت ارز بيش از دلايل اقتصادي مؤثر است كه در اين صورت بايد با كساني كه به اين آتش دامن مي‌زنند، جداً مقابله شود.
حضرت آيت الله خامنه‌اي مسئله «هدايت نقدينگي به سمت توليد» و همچنين «رفع موانع جهش توليد» را از ديگر اولويتهاي اقتصاد كشور خواندند و گفتند: عده‌اي از كارشناسان پيشنهاد كرده‌اند رؤساي سه قوه كارگروهي را براي شناسايي و رفع موانع توليد تعيين كنند.
رهبر انقلاب اسلامي اصلاحات اساسي در اقتصاد كشور را «اصلاح ساختار بودجه»، «اصلاح نظام بانكي»، «ارتقاء سرمايه‌گذاري و اشتغال» و «بهبود محيط كسب و كار» برشمردند و گفتند: اين موارد دو سال قبل و همزمان با تشكيل جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي به سران قوا ابلاغ شد كه البته با وجود تلاشها پيشرفت قابل توجهي نداشته است البته مهم اين است كه ما مي‌دانيم چه مي‌خواهيم و به دنبال چه برنامه‌اي هستيم.
ايشان، «صبر» و «ثبات» را دو نياز اساسي براي آينده كشور دانستند و با تأكيد بر اينكه بر اثر ايمان مذهبي و اعتماد مردم به نظام، ثبات ملت خوب است، افزودند: مسئولين هم بايد با كار جهادي، صبر و ثبات خود را نشان دهند و از ترديد و نگراني‌هاي مضرّ اجتناب كنند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي، مشكلات دشمن اصلي يعني آمريكا را بسيار بزرگ و غيرقابل مقايسه با مشكلات ايران خواندند و با برشمردن مصاديقي از مشكلاتِ امروز آمريكا مثل فاصله طبقاتي عجيب، تبعيض نژادي، مشكلات اقتصادي و بيكاري‌هاي گسترده، مشكلات مديريتي در قضيه كرونا و مديريت اجتماعي ضعيف كه منجر به بي‌رحمي‌ و قتل و شكنجه به دست پليس آمريكا مي‌شود، گفتند: امروز آمريكا در سطح دنيا منفور و منزوي است.
ايشان تأكيد كردند: حوادث جاري آمريكا آتش زير خاكستري است كه شعله‌ور شده و اگرچه آن را سركوب كنند اما دوباره شعله‌ور مي‌شود و نظام كنوني آمريكا را از بين مي‌برد چرا كه فلسفه سياسي و اقتصادي اين نظام غلط و محكوم به نابودي است.
رهبر انقلاب اسلامي سخنان مكرر مقام‌هاي آمريكايي عليه ايران را نشان‌دهنده سردرگمي آنها دانستند و افزودند: مديريت آمريكا دچار سرگيجه و آشفتگي است. آمريكايي‌ها به دنبال پيدا كردن دشمن هستند بنابراين گاهي از ايران اسم مي‌برند و گاهي از روسيه و چين، اما امروز رژيم آمريكا دشمني بزرگ‌تر از ملت خود ندارد و همين دشمن آن رژيم را به زانو درخواهد آورد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي با تأكيد مجدد بر صبر، ثبات و كار جهادي افزودند: دولت در اواخر دوران مسئوليت خود قرار دارد البته در طول اين ۷ سال هر چه توانستند تلاش كردند و در برخي بخشهاي دولت نيز واقعاً كارهاي خوبي انجام گرفت، پس از اين دولت هم، دولت تازه‌نفسي خواهد آمد كه كارها را با جديت بيشتر دنبال كند.
رهبر انقلاب اسلامي در پايان سخنانشان به مسئله عزاداري در محرم اشاره و تأكيد كردند: در عزارداي‌ها معيار آن چيزي است كه ستاد ملي كرونا اعلام مي‌كند. بنده هر چه آنها لازم بدانند مراعات خواهم كرد. توصيه و تأكيد من به همه عزاداران، هيئات، منبري‌ها و مداحان نيز اين است كه ضوابط ستاد ملي كرونا بايد رعايت شود، چرا كه اگر همين مقدار مراقبت و كنترل هم سست شود، فاجعه‌اي بزرگ پديد خواهد آمد.


Powered by Tetis PORTAL