سازمان از نگاه رسانه ها
3 دي 1396 10:44:34
خبرگزاري خانه ملت/ انصاري در اجلاس حقوق شهروندي: كليه خدمات تا پايان دولت دوازدهم الكترونيكي مي‌شود/ كاهش فساد و افزايش سلامت اداري
رييس سازمان اداري و استخدامي كشور با بيان اينكه تا پايان دولت دوازدهم كليه خدمات الكترونيكي مي‌شود، گفت: به موجب الكترونيكي شدن خدمات، ارتباط مردم با كاركنان قطع مي‌شود كه اين اقدام منجر به كاهش فساد و افزايش سلامت اداري خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري خانه ملت؛ جمشيد انصاري رييس سازمان اداري و استخدامي كشور در نخستين اجلاس ملي گزارش پيشرفت‌ها و راهكارهاي موانع تحقق حقوق شهروندي با بيان اينكه حقوق شهروندي برگرفته از مفاد منشور در 28 اسفند ماه سال 95 است كه از سوي رييس‌جمهور ابلاغ شد، گفت: اين تصويب‌نامه به عنوان سند مهم واجد ويژگي‌هايي است كه مي‌تواند در نظام اداري و تسهيل آن در جامعه راهگشا باشد.

وي افزود: مصاديق دقيق حقوق شهروندي در نظام اداري تبيين شده است. دامنه شمول آن صرفا محدود به قوه مجريه نيست بلكه شامل كليه دستگاه‌هاي اجرايي كه از بودجه كشور استفاده مي‌كنند، مي‌شود. اين تصويب‌نامه ضمانت اجرايي مشخص دارد و بر اساس اختيارات هيات عالي نظارت، كسانيكه در رعايت آن كوتاهي كنند بر اساس آن برايشان مجازات‌هايي مشخص در نظر گرفته شده است.

رييس سازمان اداري و استخدامي كشور با بيان اينكه پس از ابلاغ اين تصويب‌نامه مجموعه‌اي از برنامه‌ها در طول 9 ماه گذشته در دستور كار قرار گرفته است، تصريح كرد: آموزش و فرهنگ‌سازي در نظام اداري به نحوي كه حدود 140 مدرس براي انجام اين خدمات آماده شده است يكي از برنامه‌هاي اين سازمان است. همچنين سامانه آموزش مجازي طراحي شده است كه بتوانيم كاركنان را تحت پوشش ببريم و يك چهارم از كاركنان دولت را در آن قرار دهيم. همچنين برنامه توسعه سازمان‌هاي مردم‌نهاد در نظام اداري با هدف‌گذاري ايجاد دو تشكل در پنج استان و دو تشكل ملي.

انصاري افزود: نهادينه كردن عدالت استخدامي و شايسته‌گزيني در نظام اداري و ايجاد فرصت برابر براي مسئوليت از ساير برنامه‌هاي اين سازمان بوده است. مردم حق دارند از نظام اداري و تدبير شايسته بهره‌مند شوند و بهترين خدمات را دريافت كنند. آنچه به عنوان اعمال روابط مورد توجه بود در دولت دوازدهم به حداقل رسيده است. حضور زنان در مشاغل دولتي به واسطه برنامه مشخص ابلاغ شده است و اميدواريم تا پايان دوره دولت 30 درصد زنان حضور فعال داشته باشند.

به گزارش ايسنا، وي برنامه مقابله با فساد در نظام اداري را از ديگر برنامه‌هاي اين سازمان دانست و عنوان كرد: در كنار اين‌ها توسعه و سرعت بخشيدن به دولت الكترونيك صورت گرفته است و هدف اين است كه تا پايان دولت كليه خدمات الكترونيك شود و ارتباط مردم با كاركنان قطع شود تا منجر به كاهش فساد و افزايش سلامت اداري شود. آخرين اقدام تدوين برنامه سنجش رضايت‌مندي مردم است كه اين برنامه به صورت آزمايشي در زمستان امسال توسط مركز آمار انجام مي‌شود و برنامه‌ريزي بر عهده ماست. اجراي آن به عهده مسئولين اجرايي در سطح استان‌ها و مواضع اجرايي خواهد بود./


Powered by Tetis PORTAL