اخبار و رويدادها
22 بهمن 1398 14:23:1
معاون رئيس جمهور: رعايت شايسته سالاري و عدالت استخدامي در ادارات دولتي حق مردم است

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور گفت: شايسته سالاري حق مردم است تا بهترين خدمات را از كاركنان دستگاه هاي اجرايي بگيرند و رويكرد مديران بايد  كاهش هزينه خدمات دولتي، بالابردن بهره وري، كيفيت خدمات  استفاده از شايسته ترين افراد براي انجام وظايه دستگاه تحت مديريت خود  باشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، مهندس جمشيد انصاري در جلسه شوراي اداري استان قزوين كه با حضور جمالي پور، استاندار قزوين، مديران دستگاه هاي اجرايي، مقامات سياسي و انتظامي استان و حجت الاسلام و المسلمين ابوترابي فرد، امام جمعه موقت تهران برگزار شد، گفت: دهه فجر فرصتي براي بيان دستاوردها و تبيين اهداف و آرمانهاي انقلاب و بنيانگذار كبير آن است تا بدانيم از كجا به كجا رسيده ايم و آنچه را كه خواسته مردم، اهداف و آرمان هاي امام راحل و شهيدان انقلاب اسلامي بوده را بايد براي نسل جوان بازگو كرد تا زمينه پيوند بيشتر آنها با آرمان‌ها و اهداف انقلاب فراهم شود.

دولت نهاد اصلي ارائه خدمات به مردم است

معاون رئيس جمهور در ادامه با اشاره به اهميت بخش خصوصي در چرخه اقتصاد كشور گفت: بايد اتكا به بخش خصوصي داشته باشيم اما نمي‌توان نقش دولت را به عنوان نهاد اصلي هدايت كننده امور و فراتر از آن به عنوان نهاد اصلي ارائه خدمات اساسي مورد نياز مردم از چشم دور  داشت زيرا دولت نهاد اصلي ارائه كننده خدمات به مردم است و مديران وظيفه دارند  بهترين خدمت را به مردم ارائه كنيد.

مهندس انصاري افزود: دولت به عنوان پيش برنده برنامه هاي توسعه كشور است و مديران دستگاه هاي اجرايي وظيفه دارند خدمات مورد نياز مردم را با بهترين كيفيت و بالاترين حد رضايتمندي به آنها ارائه بدهند.

وي افزود: دولت مسئول تأمين خدمات و كالاي عمومي براي مردم است و اين بخش قابل واگذاري به بخش خصوصي نيست و يا مواردي چون امنيت مردم و كشور، دادخواهي عمومي مردم در محاكم دادگستري، تصدي هاي تكليفي كه برعهده دولت قرار دارد مانند آموزش فرزندان اين كشور، توسعه بهداشت و درمان و ايجاد زيرساخت‌ها، توسعه راه‌ها، ارتباطات و تأمين انرژي از جمله مواردي است كه هميشه و در تمام كشورها بخش قابل توجهي از آنها بر عهده دولت‌ها بوده و در كشور ما نيز براساس تكاليفي كه قانون اساسي مشخص كرده اين موارد بر عهده دولت است.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور تصريح كرد: فراهم كردن اين امكانات يك وجه قضيه است و ارائه مطلوب و با كيفيت اين خدمات به مردم طرف ديگر. اگر بخواهيم منصفانه قضاوت كنيم دولت و نظام جمهوري اسلامي در طول چهل و يك سال گذشته در تامين زيرساخت ها و فراهم نمودن امكان اجراي تصدي هاي تكليفي و خدمات عمومي، بيشتر از توانمندي و فراتر از انتظار عمل كرده است. ولي آيا آنطور كه به سختي و صرف هزينه هاي زياد توانسته ايم اين امكانات را فراهم كنيم آيا توانسته ايم از آنها بصورت مطلوب بهره برداري كنيم و مردم توانسته اند استفاده لازم را به نحو مناسب از اين امكانات ببرند؟ قطعا اگر بازهم منصفانه قضاوت كنيم اين يكي از نواقصي است كه بايد رفع شود.

وظيفه مديران ارائه بهترين خدمت به مردم است

مهندس انصاري تاكيد كرد: به عنوان مسئول نظام اداري كشور به مديراني كه مسئوليت اداره امور و ارائه خدمات به مردم را برعهده دارند مي گويم كه بايد همه اهتمام و تلاش به اين سمت باشد كه آنچه را در اختيارمان قرار گرفته تبديل به مناسب ترين خدمت و بهترين كيفيت براي مردم بكنيم تا بالاترين سطح رضايتمندي را در مردم با نوع خدمتي كه ارائه مي كنند كسب كنيم.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور يادآور شد: مديران و كارمندان دولت بايد اهتمام و تلاششان اين باشد كه بهترين خدمات را به مردم ارائه كنند و همه كاركنان تحت مديريت شما بايد بالاترين سطح رضايتمندي را كسب كنند.

وي اظهار داشت: امروز مشكلات اداري زيادي داريم و براي اينكه بتوانيم از امكانات موجود درست استفاده كنيم و خدمت مناسب بدهيم بايد همت بيشتري داشته باشيم.

فرصت خدمت در نظام اداري بايد همراه با عدالت باشد

مهندس انصاري در ادامه اضافه كرد: شايسته سالاري در نظام اداري حق مردم است و آنها حق دارند كه از بهترين خدمت گذاران برخوردار باشند تا بهترين خدمت را بگيرند. همچنين حق آحاد مردم و جوانان است كه اگر مي خواهند در نظام اداري خدمت كنند اين فرصت را با رعايت عدالت  و فرصت برابر در اختيار آنان قرار دهيم. لذا عدالت در استخدام و استفاده از شايستگان را بايد مورد اهتمام ويژه قرار دهيم.

معاون رئيس جمهور گفت: ما اولين هدف اساسي در اصلاح نظام اداري را بهبود كيفيت منابع انساني در نظر گرفته ايم. بنابراين بهبود وضعيت و ارتقاء كيفيت نيروي انساني در اصلاح ساختار دولت بايد از اولويت هاي جدي مديران باشد.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور اولويت ديگر مديران دستگاه هاي اجرايي را كاستن از هزينه هاي ارائه خدمت به مردم عنوان كرد و افزود: اينكه هزينه خدمات بخش دولتي از بخش خصوصي بالاتر باشد منطقي نيست و اين رويكرد بايد اصلاح شود.

معاون رئيس جمهور تصريح كرد: به عنوان مثال متوسط سرانه يك دانش آموز در مدارس غير دولتي حدود ۶۰ درصد سرانه آن در مدارس دولتي است كه به نظر مي‌رسد يك جاي كار اشكال دارد و در هزينه‌هاي تمام شده خدمات زيربنايي، بهداشت و درمان و بسياري از حوزه ها هم اينگونه است و خدمات ارائه شده از سوي دولت گران است.

مهندس انصاري افزود: بالا بودن هزينه خدمات دولتي نسبت به بخش خصوصي زيبنده بخش دولتي  نيست لذا بايد ضمن ارتقاي سطح كيفي خدمات دولتي براي كاهش هزينه‌ها نيز همت كنيم و از جمله اقدامات ضروري در اين زمينه اينست كه توسعه دولت الكترونيك را در دستور كار قرار دهيم.

جهت گيري اصلي انقلاب گسترش عدالت است

معاون رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به رويكرد عدالت محوري در انقلاب اسلامي گفت: هدف دولت و نظام گسترش و توزيع عادلانه امكانات و خدمات زيربنايي در همه مناطق شهري روستايي و بويژه مناطق كم برخوردار است تا به اهداف تعيين شده دست يابيم.

وي افزود: در همه دولت‌ها به بخشي از مسائل و مشكلات توجه بيشتري شده است. مثلا  در يك دولت به راه روستايي، در دولت ديگري به توسعه انرژي و گازرساني، در دوره ديگري آبرساني و برق رساني مورد توجه بيشتر بوده است.

مهندس انصاري اضافه كرد:امروزه  ٩٩ درصد جمعيت روستايي كشور از انرژي برق، ۸۵ درصد از آب شرب و بيش از ۹۰ درصد از تسهيلات گاز طبيعي، برخوردار شده‌اند و در ارتباطات نيز بسياري از روستاها از اينترنت استفاده مي‌كنند كه دستاوردهاي مهمي است.

وي گفت: ۹۸ درصد دانش آموزان لازم التعليم دوره ابتدايي تحت پوشش آموزشي قرار دارند و آموزش و بهداشت در كشور در حد قابل قبولي است كه نبايد آنها را ناديده بگيريم و فراموش كنيم.

مهندس انصاري اضافه كرد: مجموعه اين اقدامات جهت گيري نظام جمهوري اسلامي و دولت ها براي بهره مندي مردم از امكاناتي كه پيش از انقلاب از آنها بي بهره بودند و يا بهره مندي كمتري داشتند و حاصل آن ايجاد و گسترش عدالت بوده است.

وي اضافه كرد: قبل از انقلاب مناطق و اشخاص محروم به صورت بارز قابل ملاحظه و رويت بودند و امروز با به حداقل رساندن اين تفاوت ها مي توانيم مدعي باشيم كه انقلاب اسلامي توانسته در تعميم عدالت و گسترش آن در جامعه دستاوردهاي خوبي داشته باشد و اين روند همچنان با سرعت ادامه دارد.

قدردان زحمات مديران و كارمندان خدوم هستيم

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور با تقدرير از زحمات دستگاه هاي اجرايي براي ارائه خدمت مطلوب به مردم گفت: به عنوان مسئول نظام اداري كشور و همچنين از جانب اعضاي محترم دولت به ويژه رياست محترم جمهوري جناب آقاي دكتر روحاني مراتب تشكر و قدراني دولت تدبير و اميد را به همكاران تلاشگر در مجموعه دستگاه هاي اجرايي استان قزوين كه در شرايط دشوار كنوني وظيفه ارائه خدمات به مردم را با تلاش و همت بيشتر به نحو مطلوبي انجام مي دهند، مي رسانم.

معاون رئيس جمهور گفت: دولت به مشكلات كارمندان خود واقف است و اينگونه نيست كه وضعيت معيشتي كاركنان مورد توجه دولت و مسئولين دولتي نباشد ولي چون كشور در شرايطي قرار دارد كه به صورت عزم ملي اراده كرده ايم اين شرايط دشوار كنوني را با مقاومت پشت سربگذرانيم، طبعا بخشي از اين مشكلات و دشواري ها را بر روي دوش خودمان احساس مي كنيم.

مهندس انصاري تصريح كرد: تحمل و صبري كه همكاران و كاركنان خدوم دولت در دستگاه هاي اجرايي كشور انجام مي دهند از چشم مقام معظم رهبري و مسئولان دولت دور نيست و قطعا رئيس جمهور محترم قدردان تلاش ها و زحمات همكاران شما در دستگاه هاي اجرايي كشور است و اين ايثار جبران خواهد شد.

 


Powered by Tetis PORTAL