اخبار و رويدادها
13 بهمن 1399 14:13:13
دكتر روحاني در مراسم تجديد ميثاق با آرمانهاي امام راحل: امام در 12بهمن سرمايه اجتماعي را به رخ جهانيان كشيد

حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني روز دوشنبه پس از تجديد ميثاق با آرمانهاي امام راحل در چهل و دومين سالگرد انقلاب اسلامي طي سخناني خاطرنشان كرد: امام عزيز و بزرگوار ما و معمار كبير انقلاب  اسلامي براي موفقيت، اتكا به بيگانگان و قدرت‌هاي خارجي را انتخاب نكرد زيرا قدرت اصلي را قدرت مردم مي‌دانست و راهي را انتخاب كرد كه مردم مركز اصلي آن بودند.

رئيس جمهور افزود: امام از سالها قبل به خوبي مي‌دانست كه قدرت نرم بر قدرت سخت پيروز خواهد شد به همين خاطر قدرت نرم را برگزيده بود و 12 بهمن سال 57 به خوبي نشان داد كه امام در مسير و راهش چگونه پيروز شد.

دكتر روحاني با بيان اينكه روز 12 بهمن و حضور همه مردم در استقبال امام ويژه شخصِ خودِ امام بود، گفت: امام نگذاشت قدرت جباري كه او را تبعيد كرده بود همان قدرت او را برگرداند. امام اول همه آنها را از كشور بيرون كرد و بعد زمينه را براي بازگشت پيروزمندانه‌اش فراهم نمود.

رئيس جمهور با بيان اينكه استقبال عظيم مردمي از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا نشان داد كه امام چه نفوذ و محبوبيتي بين مردم دارد، اظهار داشت: نطق امام در روز 12 بهمن 57 در تهران كه اولين نطق ايشان پس از 14سال دوري از وطن بود منشور جمهوريت و اسلاميت ما و پايه و اساس نظام ماست.

دكتر روحاني با بيان اينكه تا زماني كه با كلام و منطق امام در نطق 12بهمن 57 در تماس هستيم و مجري آن مي‌باشيم همچنان پيروز خواهيم ماند، گفت: امام در آن نطق تاريخي كه در كنار مرقد شهداي اين سرزمين ايراد كرد تنها از مشروعيت ديني حرف نزد بلكه از مقبوليت و راي مردم و حتي از عقلانيت هم حرف زد.

رئيس جمهور افزود: پدران ما اولياي ما نيستند و ما بايد راي دهيم و در مورد نظام خود تصميم بگيريم. امام از عقلانيت، مشروعيت و اسلام سخن گفت و با دلايل محكم مسير و راه آينده انقلاب را براي ما مشخص كرد.

دكتر روحاني افزود: امام در بهمن 57 به ما گفت نظامي از ديدگاه ما مشروع است كه مورد نظر و راي مردم و در چارچوب اساس و موازين اسلام باشد و راه و مسير ما همان است كه او براي ما انتخاب كرد.

رئيس جمهور با اشاره به سخنان امام راحل مبني بر تاييد دولت گفت: امام حتي وقتي گفت «من به واسطه اعتماد مردم دولت تعيين مي‌كنم» اين سخن مهمي در اجتهاد شيعه و فقه سياسي اسلام و تشيع بود.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: امام در سخنان خود به ولايت شرعي خودش اتكا نكرد بلكه به راي و نظر مردم اتكا كرد و گفت من به پشتوانه راي مردم دولت تعيين مي‌كنم و با اين سخن مسير را به درستي براي ما مشخص كرد.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه راه امام مي‌تواند باعث بقاي نظامي شود كه بنيانگذارش بود، گفت: راه امام فقط به خواندن و تكرار كلمات امام نيست بلكه مهم اجتهاد به كلمات امام است و اينكه بدانيم اگر امام امروز در جمع ما بود چه مي‌گفت و چه مي‌كرد؟ و اگر امام امروز مي‌خواست راه حل بدهد چه راهي ارائه مي‌كرد؟

دكتر روحاني با بيان اينكه اجتهاد پوياي راه امام مهم است و توسعه راه امام به عنوان منشور انقلاب براي ما اهميت دارد، گفت: امام در منشور خود ارزشهاي انقلاب همچون اسلاميت، جمهوريت، عدالت، استقلال و آزادي را براي ما تبيين كرد.

رئيس جمهور در ادامه با بيان اينكه ارزشهاي انقلاب همچون اسلاميت، جمهوريت، عدالت، استقلال و آزادي براي ما ثابت است اما روش‌ها ثابت نيست، گفت: در هر شرايطي بايد روش درست منطبق با شرايط زمان را برگزينيم تا به اهداف‌مان دست يابيم.

دكتر روحاني با بيان اينكه امروز بايد از مسير و كلام امام راه درست را برگزينيم، گفت: امام در آن نطق تاريخي بر آرا و نظرات نسل حاضر تاكيد كرد و در هر مقطعي مردم بايد با آراي خود نظام مورد نظر خود را برگزينند. امام در آن نطق مهم خود به قاعده سلطه اشاره كرد و اينكه مردم مي‌توانند نسبت به سرنوشت خود تصميم بگيرند در واقع امام حاكميت اسلام را با راي مردم تلفيق مي‌كند.

رئيس جمهور با اشاره به برگزاري انتخابات متعدد در كشور طي 42سال گذشته گفت: در اكثر اين انتخابات گاهي بيش از دوسوم مردم يعني 70درصد پاي صندوق‌هاي راي رفتند و وقتي دوسوم مردم راي بدهند نشان دهنده اين است كه اين راي تنها به ثمره انتخابات نيست بلكه به شجره است يعني به نظام راي مي‌دهند.

دكتر روحاني با بيان اينكه اهميت انتخابات هم به ثمره و هم به شجره است، گفت: حضور حداكثري در انتخابات هم راي به فرد انتخاب شده است و هم راي به اصل نظام و شجره انقلاب است و امام هم تاكيد داشت كه اهداف ما وقتي تامين مي‌شود كه انتخابات پرشور داشته باشيم.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه امسال در شرايطي دهه فجر انقلاب اسلامي را جشن مي‌گيريم كه سال بسيار سختي را از بهمن سال گذشته تاكنون پشت سر گذاشته‌ايم و جنگ تحميلي اقتصادي و شيوع ويروس كرونا مشكلات زيادي براي كشور و مردم ايجاد كرده است، گفت: در محضر روح بلند امام مي‌توانم به جرات بگويم كه در اين دوران سخت همه ما تلاش كرديم كه دست به دست هم داده تا فشار را از دوش مردم كم كنيم و از همه توان و امكان خود براي كاهش رنج مردم استفاده كرديم.

دكتر روحاني با بيان اينكه خوشبختانه امروز به رغم همه مشكلات و فشارهاي اقتصادي دشمنان هم در زمينه رونق اقتصاد و هم سلامت جامعه تلاش ما و مقاومت مردم نتيجه داده است، گفت: هرجا مردم به صحنه آمدند در هر مشكل و معضلي توانستيم پيروز شويم.

رئيس جمهور تاكيد كرد: امروز هم معتقدم تا مردم در كنار نظام هستند و پذيرفته‌اند كه ما خادم مردم هستيم مي‌توانيم راه امام را براي سالها و حتي قرن‌ها ادامه دهيم.

دكتر روحاني در پايان سخنان خود دهه فجر انقلاب اسلامي را به مردم ايران و خاندان معظم امام راحل تبريك گفت و افزود: اميدوارم روح امام راحل از ما راضي باشد و ما بتوانيم همچنان راه و مسير امام را ادامه دهيم و پيمان خود را با معمار كبير انقلاب تا آخر حفظ كنيم.

متن كامل سخنان رئيس جمهور نيز به اين شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحيم

خداوند بزرگ را سپاسگزاريم كه براي هشمين نوبت و در هشتمين سال دولت تدبير و اميد در دهه مبارك فجر انقلاب اسلامي موفق شديم تا مضجع شريف امام را زيارت كنيم البته امسال به دليل اينكه اين ايام با ميلاد باسعادت دخت پيامبر عظيم‌الشان اسلام، حضرت زهراي مرضيه(س) و همچنين سالروز ولادت امام راحل  در همان روز مصادف است، امسال ميلاد حضرت صديقه كبري رنگ و بوي ديگري به اين دهه فجر انقلاب داد.

امام عزيز و بزرگوار ما در طول نهضت اسلامي و انقلاب اسلامي درس‌ها و راههاي بسيار ارزشمندي به ما و جامعه ايران و جامعه اسلامي آموخت. در اكثر نهضت‌ها و انقلاب‌ها معمولا رهبران يا بر احزاب سياسي يا بر قدرت‌هاي نظامي تكيه مي‌كنند، قدرت نظامي چريكي تشكيل مي‌دهند و يا اينكه با قدرت‌هاي خارجي كه مخالف با حكومت قبلي هستند به نوعي تماس برقرار مي‌كنند تا بتوانند به موفقيت و پيروزي برسند.

امام هيچ‌يك از اين راهها را انتخاب نكرد. امام قدرت اصلي را قدرت مردم مي‌دانست و آنچه تلاش مي‌كرد اين بود كه اذهان و افكار مردم براي آن مسير و راهي كه امام براي انقلاب انتخاب كرده بود، اقناع شود. در واقع امام از سالها پيش به خوبي مي‌دانست كه قدرت نرم بر قدرت سخت پيروز خواهد شد و او آن قدرت نرم را برگزيده و انتخاب كرده بود.

خودِ دوازدهم بهمن سال 57 نشان داد كه امام در مسير و راهش چگونه پيروز شد. روز 12 بهمن روزي بود كه امام سرمايه اجتماعي را به رخ جهانيان كشيد. روز 12 بهمن بي‌‌ترديد "يوم‌ الخميني" بود. حال اگر در روز عاشورا مردم تظاهرات كردند، عشق به امام حسين و عشق به راه و مسير امام، مردم را به خيابانها كشاند و اگر در روز اربعين مردم به عشق شهداي كربلا و انقلاب اسلامي به خيابان آمدند، در روز 12 بهمن ديگر تاسوعا، عاشورا و اربعيني نبود و آن روز ويژه امام بود يعني همه مردم به استقبال راهبري آمدند كه حداقل 14 سال در انتظار چنين روزي بودند.

هر كسي را گرفتند، زندان بردند و به خارج يا داخل تبعيد كردند، در همان رژيم زندان و تبعيد را پايان داد اما امام نگذاشت آن قدرت جباري كه او را تبعيد كرده بود، همان قدرت جبار او را برگرداند، امام اول آنها را بيرون ريخت و بعد براي آمدن پيروزمندانه خودش به كشور زمينه را مهيا كرد. استقبال عظيمي كه از مهرآباد تا بهشت زهرا انجام گرفت نشان داد كه امام داراي چه محبوبيت و چه نفوذي در ميان مردم است.

من مي‌خواهم به نطق امام كه اولين نطق ايشان در ايران بعد از 14سال بود، تاكيد كنم. آخرين نطق امام به  4 آبان سال 43 مربوط مي‌شود كه راجع به كاپيتولاسيون صحبت كرد و بعد هم امام تبعيد شد و ديگر سخنان و اعلاميه‌هاي امام يا در نجف يا در پاريس بود، اين اولين بار بود كه بعد از 14 سال دومرتبه امام در اين سرزمين با ملت خود و با جهانيان حرف زد.

نطق امام در روز 12بهمن منشور جمهوريت و اسلاميت ما است. آن نطق به عنوان پايه و اساس نظام ما است و ما تا زماني كه با كلام امام و منطق امام در 12بهمن 57 در تماس بوده و در كنار آن و مجري آن هستيم همچنان پيروز خواهيم بود.

در بحث‌هاي سياسي از امام در نجف صحبت مي‌شود كه راجع به ولايت فقيه سخن گفته‌اند و از امام در پاريس بحث مي‌شود كه آنجا جمهوريت را مطرح كردند. مي‌خواهم از امام تهران و از امام ايران و نطقي كه امام در كنار مرقد پاك شهيدان اين سرزمين ايراد كرد و ارواح شهدا و همه ملت ايران و جهان را به گواه گرفت سخن بگويم.

ايشان در آن نطق (12 بهمن 57) تنها از مشروعيت ديني حرف نزد، ايشان در آن نطق از مقبوليت و راي مردم و حتي از عقلانيت و معقوليت هم حرف زد. گفت رژيم سلطنتي، رژيم عقلاني نيست و هيچ عقلي اين را نمي‌پذيرد كه يك فردي يك زماني با كودتا، بر فرض راي و بر فرض راي آزاد، كاري كه 50 سال پيش و 70 سال پيش انجام گرفته چه ربطي به ما دارد؟

امام به صراحت گفت پدران ما اولياي ما نيستند و ما بايد به آن دولت و نظامي كه مي‌خواهيم برگزينيم، راي دهيم. او از آراي مردم سخن گفت، او از خردورزي و عقلانيت سخن گفت، او از مشروعيت و اسلام سخن گفت و با اين دلايل محكم مسير و راه انقلاب آينده را براي ما مشخص كرد.

امام در همان 12 بهمن 57 به ما گفت نظامي از ديدگاه او مشروع است كه آن نظام عقلاني، مورد راي و نظر مردم و در چارچوب اساس و موازين اسلام باشد. راه و مسير همان است؛ همان راهي كه آن روز او براي ما انتخاب كرد.

حتي دولتي كه گفت تعيين مي‌كنم، گفت «من دولت تعيين مي‌كنم به خاطر اينكه مردم به من اعتماد دارند" و گفت به واسطه اينكه مردم به من اعتماد كردند، من دولت تعيين مي‌كنم. اين سخن مهمي در اجتهاد شيعه بود، اين سخن مهمي در فقه سياسي اسلام و تشيع بود.

امام به ولايت شرعي خود اتكا نكرد، او به اينكه چون مردم مرا قبول دارند، اتكا كرد كه من با اتكا به نظر و راي مردم و پشتوانه مردم دولت تعيين مي‌كنم پس مسير را به خوبي براي ما مشخص كرد.

راه امام راهي است كه مي‌تواند باعث بقاي اين نظامي شود كه او بنيانگذارش بود. راه امام تنها به اين نيست كه كلمات امام را بخوانيم و تكرار كنيم، گرچه آن كلمات و آن جملات براي ما هدايتگر است، مهم اجتهاد در كلام امام است.

اگر ما فهميديم كه امام امروز در جمع ما بود چه مي‌گفت، اگر ما از كلمات امام و راه امام استنباط كرديم كه اگر در شرايط امروز امام مي‌خواست راه حل بدهد چه راه حلي را مي‌داد، مي‌توانيم سراسر زندگي امام را نگاه كنيم. اجتهاد پوياي راه امام مهم است. راه امام و توسعه راه امام براي ما اهميت دارد .

امام در آن منشور خود براي ما ارزشهاي انقلاب را تبيين كرد البته اگر از جمهوريت، اسلاميت، عدالت، آزادي، استقلال مي‌گوييم ارزشها ثابت هستند اما روشها ثابت نيست و در هر زمان و در هر شرايطي بايد روش صحيح و درست منطبق با شرايط زمان را برگزينيم براي اينكه به آن اهداف بلند دست پيدا كنيم. راه امام به اين معنا است كه امروز به خوبي از سيره امام و از كلام امام استنباط كنيم كه راه‌مان را به خوبي برگزينيم و انتخاب كنيم.

امام در آن نطق تاريخي بر آراي نسل حاضر تاكيد و حتي اشاره كرد كه آراي نسل ديروز نمي‌تواند مبنا براي نسل امروز باشد و در هر مقطعي مردم بايد با آراي خودشان نظام مورد نظر خود را برگزينند. امام در همان نطق به قاعده سلطه اشاره كرد و اينكه مردم نسبت به سرنوشت خودشان مي‌توانند تصميم بگيرند و اينجا آن مسير و راه درستي است كه امام حاكميت اسلام را با حكومت مردم در كنار هم تلفيق مي‌كند و به ما مي‌گويد چگونه بايد مسير را ادامه  دهيم.

در اينجا مي‌خواهم تاكيد كنم كه تقريبا به طور متوسط هر سال يك بار و يا هر سال و چند ماه يك بار مردم پاي صندوق آرا آمدند و در اكثر انتخابات‌هاي ما گاهي جمعيت بيش از دو سوم پاي صندوق آرا آمدند و بيش از 70درصد مردم پاي صندوق آرا آمدند، وقتي دوسوم جمعيت پاي صندوق آرا مي‌آيند اين راي تنها به ثمره نيست به شجره هم هست و ميوه‌اي كه فرد مي‌چيند و به آن اعتماد دارد از آن درختي است كه آن درخت را هم پذيرفته و قبول كرده است.

آراي مردم پاي صندوق هم به "ثمره" هم به "شجره" است. هم به انتخاب آن فرد در آن انتخابات است و هم راي به نظام است. اينكه امام به ما فرمود آراي مردم در هر نسل و در هر زمان، زماني محقق مي‌شود كه ما يك انتخابات پرشور رقابتي پيش پاي مردم بگذاريم و اگر مردم 70 و چند درصد پاي صندوق آرا آمدند آن منشور 12بهمن امام ادامه پيدا كرده و آن راه را ادامه داديم.

سال بسيار سختي را پشت سر گذرانديم، از بهمن پارسال تا بهمن امسال هم مشكلات جنگ تحميلي اقتصادي و هم مشكلات كرونا بود اما من در محضر روح بلند امام مي‌توانم به جرأت بگويم كه همه ما در اين دوران سخت تلاش كرديم جنگ تحميلي اقتصادي و در دوران سخت كرونا كه هر دو دست به دست هم داده بود و مردم ما را در رنج و فشار قرار داده بود، از همه توان‌ و امكان‌مان براي كاهش رنج مردم استفاده كرديم.

امروز، هم علايم و آثار اقتصادي و هم علامت صحت و سلامت جامعه در برابر اين ويروس نشان مي‌دهد كه ملت ما ملت موفقي بوده است. ما در كنار مردم بوديم و هر جا مردم را قانع كرديم و هر جا مردم به صحنه آمدند، ما در هر مشكل و معضل جامعه توانستيم به پيروزي برسيم و امروز هم معتقديم تا مردم در كنار اين نظام هستند و تا مردم پذيرفته‌اند كه ما خادم مردم هستيم، مي‌توانيم راه و مسير امام را براي سالها براي دهه‌ها و براي قرن‌ها ادامه دهيم انشاءالله.

من اين دهه مبارك فجر انقلاب اسلامي را بعد از 42 سال و ورود به چهل و سومين سال انقلاب اسلامي را به ملت ايران، به خاندان بزرگ امام و به يادگار عزيز امام تبريك و تهنيت مي‌گويم و اميدوارم روح امام از ما راضي باشد و توانسته باشيم در حد توان‌مان مسير و راه امام را طي كرده و ادامه داده باشيم و در ادامه راه هم تا پايان دولت بتوانيم پيمان‌مان را با امام راحل تا ساعت آخر انشاءالله حفظ كنيم.

والسلام عليكم و رحمه‌الله و بركاته


Powered by Tetis PORTAL