اخبار و رويدادها
14 خرداد 1400 22:45:54
رهبر انقلاب اسلامي در سخنراني تلويزيوني به‌مناسبت سالگرد ارتحال امام خميني(ره): راه جبران ناكارآمدي و ضعف‌هاي مديريتي انتخاب درست است نه شركت نكردن در انتخابات
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي صبح امروز (جمعه) در سالروز عروج ملكوتي امام خميني(ره) در سخناني تلويزيوني، ابداع و تحقق نظريه جمهوري اسلامي يعني تشكيل حكومتي بر مبناي اسلام ناب و متكي بر مردم‌سالاري برخاسته از عمق اسلام را مهمترين ابتكار امام امام راحلِ عظيم‌الشأن خواندند و تأكيد كردند: راز پرشكوه ماندگاري جمهوري اسلامي و نظام امام خميني، با وجود همه پيش‌بيني‌هاي دشمنان در باره زوال اين نظام، همراهي دو كلمه «جمهوري» و «اسلامي» يعني حاكميت توأمان اسلام و مردم است و از اين پس نيز همراهي همين دو كلمه تضمين پيشرفت مستمر خواهد بود.
رهبر انقلاب همچنين با اشاره به تأكيد هميشگي امام خميني درباره ضرورت شركت آحاد مردم در انتخابات، انتخاب فردي شايسته را راه‌حل نابساماني‌ها ومشكلات خواندند و با بيان نكاتي مهم در باره لزوم پايبندي رييس‌جمهور آينده به ايجاد عدالت اجتماعي، مبارزه صريح وبدون ملاحظه با فساد وتقويت توليد داخلي افزودند: آحاد مردم خود را به شركت در انتخابات و تشويق ديگران به اين كار ملزم بدانند.
رهبر انقلاب با اشاره به جاري شدن دوباره ياد و خاطره امام در ايام رحلت آن بزرگوار افزودند: ملت و كشور هميشه به نگاهباني از ياد و رهنمودهاي «آن شخصيت عظيم، آن رهبر بي‌جايگزين و آن خردمند حكيم و برخوردار از اراده پولادين، دل عطوف و ايمان عميق» نيازمند است.
رهبر انقلاب با اشاره به اول انقلاب وحجم بي‌سابقه پيش‌بيني‌هاي مكرر زياده‌خواهان جهاني مبني بر نابودي دو ماهه، شش ماهه و يا حداكثر يك‌ساله جمهوري اسلامي افزودند: صلابت و قاطعيت امام و پيروزي‌هاي درخشان ملت در جنگ و مسائل ديگر، اين همهمه را كمرنگ كرد اما بعد از رحلت امام خميني، دشمنان و بدخواهان بار ديگر به تكرار آرزوي خود مبني بر زوال جمهوري اسلامي پرداختند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، اعلام رسمي يك حزب فرسوده و پرمدعا در سال ۶۹، نامه چند سال بعد گروهي از نمايندگان مجلس مبني بر رو به پايان بودن مهلت جمهوري اسلامي و اعلام علني برخي مقامات آمريكايي‌ مبني بر نرسيدن جمهوري اسلامي به چهل سالگي را از نمونه‌هاي پيشگويي‌هاي غلط براي زوال جمهوري اسلامي بر شمردند و گفتند: اين افراد و گروهها در پيشگويي‌هاي خود، علاوه بر بيان آرزوهايشان، به شكست و نابودي انقلاب‌هاي جهان نيز استناد مي‌كردند.
رهبر انقلاب افزودند: حتي در داخل كشور نيز دو نهضت مشروطيت و نهضت ملي چند سال بعد از شكل‌گيري با روي كار آمدن ديكتاتوري كاملاً سياه رضاخان و استبداد كودتايي، پيچيده و عميق محمدرضا شكست خوردند بنابراين پيش‌بيني‌ها درباره نابودي جمهوري اسلامي به اين مسائل تاريخي نيز متكي بود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به شكست كامل پيشگويي‌هاي دشمنان و اقتدار و پيشرفت و توسعه مستمر جمهوري اسلامي افزودند: راز پرشكوه و افتخارآميز ماندگاري نظامِ امام خميني، همراهي دو كلمه جمهوري و اسلامي است.
ايشان، ابداع نظريه جمهوري اسلامي را كار بزرگ امام خميني خواندند و افزودند: امام بزرگوار اين نظريه را در عرصه نظريات سياسي بين المللي وارد كرد و با قدرت مردم و معرفت بسيار عميق خود آن را عينيت بخشيد و محقق كرد.
رهبر انقلاب، شناخت و تسلط جامع امام خميني بر معارف اسلامي را پشتوانه ايجاد و تحقق نظريه جمهوري اسلامي برشمردند و گفتند: امام لزوم حاكميت اسلام و اعتقاد به مردم را از دل اسلام ناب به دست آورده بود و به آنها عميقاً ايمان داشت.
ايشان با اشاره به مخالفان سرسخت دو وجه اسلامي و مردمي بودن جمهوري اسلامي افزودند: بخشي از مخالفان حاكميت اسلام، «سكولارهاي غيرمذهبي» بوده و معتقدند دين شأنيت تشكيل نظام سياسي و مديريت كشور را ندارد و محصور به مسائل فردي و عبادات است، البته عده‌اي از سكولارها هم معتقد بودند دين اصولاً مضر و افيون جامعه است.
رهبر انقلاب افزودند: دسته ديگري از مخالفان حاكميت اسلام، به دين اعتقاد دارند اما مي‌گويند اسلام نبايد به سياست آلوده شود، اين افراد در واقع «سكولارهاي مذهبي» هستند و به دخالت و حاكميت دين در شئون زندگي سياسي- اجتماعي، اعتقادي ندارند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، مخالفان مردمي بودن جمهوري اسلامي را نيز دو دسته دانستند و گفتند: جمعي از اين مخالفان، «ليبرال‌هاي سكولار» هستند كه مي‌گويند دموكراسي و مردم‌سالاري را بايد ليبرال‌ها و تكنوكرات‌ها ايجاد كنند و اين مسئله ربطي به دين ندارد.
ايشان خاطرنشان كردند: دسته دوم مخالفان مردم‌سالاري ديني، به دين اعتقاد دارند اما مي‌گويند مردم در حاكميت ديني هيچ كاره‌ا‌ند و دين بايد بدون اتكا و نقش‌آفريني مردم، حكومت تشكيل دهد كه شكل افراطي اين نظر، در سال‌هاي اخير در شكل‌گيري گروه داعش ظاهر شد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي حاكميت دين با اتكا به مردم را يك استنباط و نظريه عالمانه و نه احساسي خواندند و گفتند: مردم‌سالاري ديني از متن اسلام برخاسته است و هر كس انكار كند در قرآن مطالعه و تدبر نكرده است.
ايشان، با استناد به آيات مكرر قرآن مبني بر لزوم اطاعت مردم از رسول اكرم افزودند: در صدها آيه قرآن زمينه‌هاي اطاعت مردم از نبي مكرم تشريح شده است كه آيات جهاد، اقامه قسط و عدل، اجراي حدود، معاملات اجتماعي - اقتصادي، قراردادهاي بين‌المللي و ده‌ها عرصه ديگر از جمله اين زمينه‌ها هستند كه مجموعه همين زمينه‌ها، به معناي تشكيل حكومت است.
رهبر انقلاب با استناد به احاديث فراوان و سنت رسول اكرم مبني بر تشكيل حكومت افزودند: بعد از رحلت پيامبر با وجود اختلاف درباره جانشيني ايشان، احدي از مسلمانان شك نداشت كه بايد حكومت بر اساس دين و قرآن ادامه يابد.
رهبر انقلاب، در جمع‌بندي اين بخش از سخنانشان تأكيد كردند: بر اساس آيات قرآن مجيد و احاديث و سنت پيامبر، اگر كسي به اسلام اعتقاد داشته باشد بايد به حاكميت اسلام هم معتقد باشد.
رهبر انقلاب بعد از تبيين موضوع حاكميت اسلام، به موضوع جمهوريت و مردم‌سالاري پرداختند و با تأكيد بر اينكه اعتبار رأي مردم مسئله بسيار مهمي است، گفتند: به اين موضوع از دو منظر مي توان نگريست ۱- از منظر ديني و اعتقادي و در چارچوب مسئوليت و حق ۲- از اين منظر كه تحقق عملي حاكميت دين بدون مردم امكان‌پذير نيست.
ايشان درخصوص رأي مردم از منظر ديني و اعتقادي افزودند: در آيات و روايات، آحاد مردم و خواص در قبال سرنوشت جامعه و همچنين جلوگيري از انحراف و بروز شكاف طبقاتي مسئول دانسته شده‌اند و امربه معروف نيز يك وظيفه عمومي شمرده شده كه يكي از مهمترين معروف‌ها برپايي حكومت ديني است. همچنين انسانها داراي اراده و حق تعيين سرنوشت هستند كه حاكميت مردم يكي از نمودهاي حق تعيين سرنوشت است.
رهبر انقلاب به موضوع مردم‌سالاري ديني از منظر نياز حكومت‌ها به پشتوانه مردمي نيز اشاره كردند و گفتند: حكومت‌ها بدون پشتوانه مردمي، چاره‌اي جز روي آوردن به زور و ظلم نخواهند داشت و از آنجا كه در حكومت اسلامي ظلم جايز نيست، تحقق حكومت اسلامي و ادامه آن، فقط با پشتوانه مردمي امكان‌پذير است.
حضرت آيت الله خامنه‌اي تأكيد كردند: بنابراين مردم سالاري ديني و جمهوري اسلامي يك طرح ناب و خالص ديني است و اينكه برخي مي‌گويند امام مردم سالاري را از غربي‌ها گرفت، سخني بي‌مبنا است زيرا امام كسي نبود كه بخاطر رودربايستي از حكم خدا منصرف شود.
ايشان افزودند: روزي كه امام موضوع الزام حجاب در اجتماع را مطرح كردند برخي‌ها از جمله بعضي نزديكان امام مخالف بودند اما ايشان بطور قاطع، دستور دين را مطرح كردند.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: امام بزرگوار با انجام اين نوانديشي ديني كه مبتني بر معرفت عميق ديني بود، ملت ايران را كه قرن‌ها با استبداد خو گرفته بود، به ميدان آورد تا با باور به توانايي‌هاي خود، كارهاي بزرگي همچون ساقط كردن سلطنت چند هزارساله و ايستادگي در مقابل جنگ هشت ساله و متكي به پشتيباني همه قدرت‌هاي بزرگ دنيا را انجام دهند.
ايشان با تاكيد بر اينكه امام دو كلمه «جمهوري» و «اسلامي» يعني «حاكميت اسلام» و «حاكميت مردم» را گره‌گشاي همه مشكلات مي‌دانستند، افزودند: هر زمان كه مردم به‌كار گرفته شدند و معيارهاي اسلام رعايت شد، پيش رفتيم و هرجا كه يكي از اين دو رعايت نشد، پيش نرفتيم.
رهبر انقلاب به يك نمونه اشاره كردند و گفتند: اگر در اقتصاد، رشد كارگاههاي كوچك و متوسط يعني زمينه ورود مردم را به حوزه توليد فراهم كرده بوديم اكنون وضع اقتصادي بهتر بود.
ايشان افزودند: بنابراين اگر مسئولان حدود و موازين اسلامي را در مسائل داخلي و خارجي رعايت، و سازوكار حضور مردم در صحنه را نيز فراهم كنند، مشكلات حل خواهد شد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ادامه با اشاره به برخي بيانات امام(ره) درباره اسلام و مردم‌سالاري افزودند: از ديدگاه امام(ره)، اسلام از يك طرف «ضد تحجر و التقاط»، «ضد ظلم، استكبار، فساد و ويژه‌خواري»، «ضدسلطه آمريكا و دخالت بيگانگان»، «ضد اشرافي‌گري و اختلاف طبقاتي»، و از طرف ديگر «طرفدار محرومان و عدالتخواه» است.
ايشان همچنين در خصوص ديدگاه امام درباره مردم‌سالاري و انتخابات خاطرنشان كردند: امام انتخابات را «فريضه ديني» مي‌دانستند و در وصيت‌نامه خود مي‌گويند «عدم حضور در انتخابات در برخي مقاطع چه بسا گناهي در رأس گناهان كبيره باشد» و «كوتاهي در مشاركت، پيامدهاي دنيوي و حتي تا نسل‌هاي بعد داشته باشد كه مستلزم بازخواست الهي است».
رهبر انقلاب اسلامي گفتند: به لطف خداوند بعد از رحلت امام، ملت ايران عطيه الهيِ مردم‌سالاري ديني را حفظ كرده و در مقابل توطئه دشمنان براي جدايي مردم از نظام و بي‌اعتقاد كردن آنها به اسلام و مردم سالاري ديني، محكم ايستاده‌اند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: متأسفانه برخي با ادبيات مختلف، حرف دشمنان را تكرار مي‌كنند. گاهي از لزوم ايدئولوژي زدايي و حركت به سمت ليبرال دموكراسي مي‌گويند، گاهي از موضع دلسوزي براي قداست دين وارد مي‌شوند و حتي برخي هم مي گويند ضوابط اسلامي با مردم‌سالاري قابل جمع نيست.
ايشان تأكيد كردند: كساني كه اين سخنان را تكرار مي كنند، دلسوز ملت ايران نيستند و به‌دنبال زدن ريشه اسلام هستند.
رهبر انقلاب با اشاره به قانون اساسي كه در آن هم جمهوريت و هم اسلاميت درنظر گرفته شده است، گفتند: در قانون اساسي، از شروط رييس‌جمهور، «رجل سياسي و مذهبي بودن» و «حفظ تقوا و امانت» است و اين بدين معناست كه رييس قوه اجرايي با اقدامات خردمندانه، در سياست مصلحت مردم را در نظر بگيرد و در ميدان اعتقادات نيز دين مردم را هدايت و حفظ كند.
ايشان در بخش ديگري از سخنانشان با اشاره به گرم‌تر شدن محيط انتخابات گفتند: دعوت مردم به حضور نيافتن در انتخابات با بهانه‌هاي واهي، عمل به خواست دشمنان است و اگر هر يك از دو ركن مردم‌سالاري و دين تضعيف شود، اسلام و ايران ضربه و سيلي خواهند خورد.
رهبر انقلاب افزودند: گفته مي‌شود برخي به‌علت فشارهاي معيشتي كه همه ما آن را لمس مي‌كنيم، براي شركت در انتخابات مردد هستند يا برخي مي‌گويند در دوره‌هاي قبل با شوق به فردي رأي داديم اما در آخر دوره، منجر به دلخوري شد، بنابراين در انتخابات شركت نمي‌كنيم. اين موارد استدلال‌هاي درستي نيستند و نبايد ما را از مشاركت در انتخابات دلسرد كنند.
ايشان تأكيد كردند: اگر نابساماني، ناكارآمدي و ضعف در مديريت‌ها وجود دارد، بايد آن را با انتخاب درست و خوب و روي كارآوردن مديريت مردمي و اسلامي جبران كرد نه با شركت نكردن در انتخابات.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر دقت در انتخاب و توجه به عملكرد كانديداها افزودند: صرفاً به وعده‌ها و حرفها نمي‌توان اكتفا كرد همچنان‌كه در قضيه مذاكرات هسته‌اي هم كه در جريان است، همواره به مسئولان گفته‌ايم به عمل كار برآيد و به حرفها و وعده‌ها نمي‌توان اعتماد كرد.
رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: كارآمدي را با حرف نمي‌شود تشخيص داد، بنابراين بايد نگاه كرد كه آيا گذشته و عملكرد كانديداها، وعده‌هاي آنها را تأييد و تصديق مي‌كند يا نه؟
ايشان در ادامه چند توصيه مهم به نامزدهاي محترم داشتند.
رهبر انقلاب اسلامي با توصيه مؤكد به كانديداها به پرهيز از بيان وعده‌هايي كه از انجام آنها مطمئن نيستند، گفتند: دادن وعده‌هاي بدون پشتوانه عملي جايز نيست و اينگونه وعده ها، گناه و به ضرر كشور است چون با محقق نشدن آنها مردم از انتخابات و نظام دلسرد مي‌شوند بنابراين فقط وعده‌هايي بدهيد كه اهل فن آنها را تأييد مي‌كنند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، توقع ديگر از كانديداها را صداقت با مردم و بيان شعارهايي دانستند كه در دل خود به آنها كاملاً اعتقاد دارند و افزودند: كانديداها با مردم صادق باشند و شعارهايي ندهند كه به آنها اعتقاد ندارند.
رهبر انقلاب اسلامي، تشويق به مشاركت در انتخابات را وظيفه تك تك مردم دانستند و گفتند: تك تك مردم خود را موظف بدانند كه همه آحاد مردم اعم از خانواده، دوستان و آشنايان را به مشاركت در انتخابات دعوت كنند و اين، مصداق «تواصي به حق» است.
ايشان افزودند: توقع ديگر از كانديداها اين است كه در صورت پيروزي، خود را به «عدالت اجتماعي»، «كاهش فاصله فقير و غني»، «مبارزه بدون ملاحظه با فساد»، «تقويت توليد داخلي و مبارزه با قاچاق و واردات بي‌رويه و افرادي كه با پر كردن جيب خود از طريق واردات كمر توليد داخلي را مي‌شكنند» متعهد بدانند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: كانديداها  صراحتاً درباره اين موضعات موضع بگيرند تا اگر بعد از انتخاب، عمل نكردند، دستگاههاي نظارتي بتوانند از آنها سؤال و مؤاخذه كنند.
رهبر انقلاب در بخش پاياني سخنانشان يك تذكر ضروريِ ديني و انساني درباره مسائل پيش‌آمده در جريان عدم احراز صلاحيت برخي ثبت‌نام كنندگان در انتخابات بيان كردند.
ايشان خاطرنشان كردند: به بعضي از افرادي كه صلاحيتشان احراز نشد، ظلم وجفا شد و به آنها يا خانواده‌هايشان كه خانواده‌هاي محترم و عفيفي بودند، نسبتهاي خلاف واقع داده شد كه بعداً  ثابت شد آن گزارشها غلط و خلاف است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به انتشار اين موارد در بين مردم و در فضاي مجازيِ رها و بدون قيد و بند، تأكيد كردند: حفظ آبرو جزو بالاترين حقوق انسانها است بنابراين خواهش و مطالبه من از دستگاههاي مسئول اين است كه مواردي را كه گزارش خلاف واقع راجع به فرزند يا خانواده كسي داده شده، جبران و اعاده حيثيت كنند.
ايشان افزوند: خداوند متعال ما را از ظلم، هتك حرمت مؤمن و تخلف از وظايف‎مان محفوظ بدارد. امام بزرگوار را با اولياء بزرگ خود محشور و او و شهيدان را از ما راضي كند و با تقدير خير براي ملت ايران، اين انتخابات را جزو انتخابات دشمن‌شكن قرار دهد.

Powered by Tetis PORTAL