سازمان از نگاه رسانه ها
22 ارديبهشت 1400 11:38:44
ايرنا/بخشنامه سازمان اداري و استخدامي به دستگاه‌هاي اجرايي؛ دستگاه‌ها اطلاعات كاركنان خود را درسامانه پاكنا ثبت و به‌روزرساني كنند
تهران- ايرنا- رييس سازمان اداري و استخدامي كشور در بخشنامه‌اي، دستگاه‌هاي اجرايي را نسبت به ثبت يا به‌روزرساني اطلاعات كاركنان خود در سامانه «پاكنا» مكلف كرد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از سازمان اداري و استخدامي، به موجب اين بخشنامه همه دستگاه‌هاي اجرايي (اعم از مشمول و غيرمشمول قانون مديريت خدمات كشوري) موظفند تا ۲۰ ارديبهشت‌ماه سال جاري اطلاعات كاركنان رسمي، پيماني، قرارداد كارمعين (مشخص)، قرارداد كارگري، كاركنان حوزه سلامت بر اساس قانون مربوط به خدمت پزشكان و پيراپزشكان و ساير كاركنان كه بر اساس ضوابط و مقررات مربوط به موجب حكم يا قرارداد مقام صلاحيت‌دار در يك دستگاه اجرايي به خدمت پذيرفته مي‌شوند را در سامانه پاكنا ثبت يا به‌روزرساني كنند.

بنابراين، همه دستگاه‌هاي اجرايي يادشده (اعم از دستگاه‌هايي كه در سنوات گذشته اطلاعات نيروهاي مزبور را در سامانه مذكور ثبت كرده و يا اينكه تاكنون ثبت نكرده‌اند)، در سريع‌ترين زمان ممكن نسبت به بارگذاري و به‌روزرساني اطلاعات نيروهاي خود در سامانه كارمندايران به نشاني karmandiran.ir در زيرسامانه «پايگاه اطلاعات كاركنان نظام اداري» (پاكنا)، اقدام كنند.

در اين بخشنامه خاطرنشان شده است: مسووليت پيامدهاي ناشي از ثبت و به‌روزرساني نكردن اطلاعات مذكور در اجراي مفاد قانوني مورد اشاره، بر عهده دستگاه اجرايي خواهد بود.

به گزارش ايرنا، ثبت اطلاعات كاركنان در سامانه پايگاه اطلاعات كاركنان نظام اداري (پاكنا) از سال‌ها پيش مورد تاكيد بوده و در قانون بودجه ۱۳۹۹ و همچنين قانون بودجه سال‌جاري (تبصره ۲۱ قانون بودجه ۱۴۰۰) جريان ثبت اطلاعات كاركنان مورد تاكيد قرار گرفته و دستگاه‌هاي اجرايي مكلف به انجام آن هستند. 

اين تكليف قانوني براي ساماندهي نيروي انساني، كاركنان دولت و انضباط مالي است كه در قوانين بودجه تكليف مي‌شود و درج اين اطلاعات حقي را براي استخدام يا به‌كارگيري اشخاص ايجاد نمي‌كند. 

آمار كاركنان دولت در ابتداي سال ۱۳۹۹، دو ميليون و ۲۴۱ هزار و ۴۶۲ نفر بوده و براساس آخرين آمار (مربوط به سال گذشته) اطلاعات نزديك به يك ميليون و ۷۰۰ هزار نفر از كاركنان دولت وارد سامانه كارمند ايران شده و از اين تعداد اطلاعات يك ميليون و ۲۰۰ هزار مورد نهايي شده است.


Powered by Tetis PORTAL