اخبار و رويدادها
26 اسفند 1399 12:45:19
يادبود نخستين سالگرد درگذشت دكتر سيد محمد ميرمحمدي منتشر شد
يادبود نخستين سالگرد درگذشت دكتر سيد محمد ميرمحمدي، دبيركل سازمان امور استخدامي كشور در سال‌هاي 72 تا 76، با يادداشت‌هايي از 150 خبرۀ علمي، فرهنگي و سياسي كشور منتشر شد.

 

به گزارش روابط‌عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، سيد محمد ميرمحمدي متولد ۱۲ اسفند ۱۳۲۷ خورشيدي در قم و فارغ التحصيل دكتري در رشته مديريت استراتژيك در گرايش سياستگذاري و استاد بازنشسته و عضو هيات امناي دانشگاه علامه طباطبايي (ره) بود. او فرزند سيد ابوالفضل ميرمحمدي عضو مجلس خبرگان رهبري و خواهرزاده سيد موسي شبيري زنجاني مرجع تقليد شيعه است.

مسئول دفتر مقام معظم رهبري و  آيت الله هاشمي رفسنجاني كه روي هم ۱۲ سال طول كشيد، معاون رئيس جمهوري، دبيركل سازمان امور استخدامي كشور، نماينده مردم  قم در مجلس ششم و هفتم از ديگر سمت هاي اجرايي او به شمار مي‌آيد. با پايان گرفتن دوره نمايندگي مجلس، ميرمحمدي به بيت رهبري رفت و به عنوان معاون نظارت و حسابرسي دفتر رهبري منصوب شد.

وي صاحب تاليفات متعدد در زمينه‌هاي مفاهيم كليدي نظام اداري و اصول بازاريابي و... مقالات متعدد علمي و پژوهشي بود. دكتر ميرمحمدي صبح روز دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ خورشيدي به دليل ابتلا به ويروس كرونا در بيمارستان مسيح دانشوري تهران در روز تولد ۷۱ سالگي‌اش درگذشت.

پيام تسليت رهبر معظم انقلاب در پي درگذشت دكتر سيدمحمد ميرمحمدي

 

يادداشت مهندس جمشيد انصاري در يادبود اولين سالگرد درگذشت دكتر ميرمحمدي

به نام خدا

يكسال از فقدان برادري مؤمن و خدوم كه عمر ارزشمند خود را وقف خدمت به مردم و نظام جمهوري اسلامي ايران كرده بود، گذشت. مرحوم دكتر سيدمحمد ميرمحمدي كه در بيت ديانت و تقوي چشم به جهان گشود و در خانواده‌اي مأنوس با قرآن و معارف اسلامي باليد، در طول حيات پر بركت خود منشأ آثار و خدمات برجسته‌اي بود كه حاصل تلاش‌هاي ايشان در هر يك از حوزه‌هاي مسئوليت را مي‌توان از مصاديق عمل صالح برشمرد.

او كه در طول سال‌ها فعاليت سياسي، اجتماعي و مديريت در بخش‌هاي مختلف كشور، اهتمام ويژه‌اي داشت تا همواره در مسير انقلاب و رهبري آن گام بردارد در مسئوليت‌هاي مهمي همچون رياست دفتر رئيس جمهور، دبيركل سازمان امور اداري و استخدامي كشور، معاون نظارت و حسابرسي دفتر مقام معظم رهبري، دو دوره نمايندگي مردم قم در مجلس شوراي اسلامي و عضويت در مجمع تشخيص مصلحت نظام، توانست از عهده‌ي اين مهم به‌خوبي برآيد و در هر يك از اين مسئوليت‌ها، ثمرات ارزشمند حضور و تلاش ايشان مشهود بوده و در يادها باقي خواهد ماند.

حاصل دوران مسئوليت مرحوم ميرمحمدي در سازمان امور اداري و استخدامي كشور (1376 - 1372) مجموعه‌اي از اقدامات در حوزه‌ي اصلاح و راهبري نظام اداري كشور بود كه در بخش‌هاي مختلف از جمله: اصلاح روش‌ها و رويه‌هاي انجام كار در حوزه‌هاي بين‌بخشي، ساماندهي مقررات اداري و استخدامي ايثارگران، توسعه‌ي آموزش‌هاي كاركنان و مديران و ارتقاء جايگاه مركز آموزش مديريت دولتي، تنظيم و پيگيري تصويب ضوابط و دستورالعمل‌هاي حقوق و مزاياي كاركنان متناسب با قانون نظام هماهنگ پرداخت و ساماندهي ضوابط تشكيلاتي دستگاه‌هاي اجرايي از نمود بيشتري برخوردار بوده و پس از دوران مسئوليت در سازمان امور اداري و استخدامي كشور نيز در تنظيم و تصويب و ابلاغ سياست‌هاي كلي نظام اداري نقش مؤثري ايفا نمودند.

اينجانب علاوه بر همكاري‌هايي كه در حوزه مسائل مربوط به نظام‌هاي اداري و استخدامي با آن مرحوم داشتم، در دوران مسئوليت و همكاري با بنياد شهيد انقلاب اسلامي نيز با توجه به مسئوليتي كه ايشان در دفتر مقام معظم رهبري (مدظله العالي) داشتند و نيز در هيئت امناي بخش اقتصادي بنياد شهيد، با ايشان ارتباط نزديك و مستمر داشتم و از همكاري با ايشان بسيار آموختم و بهره بردم و ايشان را برادري مشفق براي خود و مديري دلسوز در حوزه‌هاي مختلف فعاليت‌ها و مسئوليت‌هايشان يافتم.

متأسفانه پاندمي كرونا شرايطي را پيش آورد كه مجالي براي تكريم و شناساندن خدمات و خصائل اين عزيز و ديگر بزرگان و ياراني كه در اثر اين بيماري ما را ترك كردند، فراهم نشد و شايد لازم است در فرصتي مناسب براي اين امر مهم اقدام شود ولي اقدام ارزشمند خانواده‌ي محترم و فرزند برومند ايشان و ديگر دوستان در تدوين و انتشار اين يادنامه، گامي كوچك ولي درخور در پاسداشت تلاش و همت آن مرحوم است و من نيز مفتخرم كه اين توفيق را پيدا كردم به اين مناسبت يادي از ايشان داشته باشم.

اميدوارم آن فقيد سعيد در جوار اولياءالله و جد بزرگوارش به آرامش ابدي نائل گرديده و مورد رحمت و مغفرت الهي قرار گيرد.

 

 

يادداشت سيدعلي ميرمحمدي به مناسبت سالگرد درگذشت دكتر ميرمحمدي

 

هو الصبور

شـبهاي هجـر را گذرانديـم و زنـده ايـم ما را به سـخت جاني خود اين گمان نبود

سال 1398 در خاطره‌ي ما، تا ابد تلخ خواهد ماند...

روزي كه در غم از دست دادن جد بزرگوارم حضرت آيت‌الله ميرمحمدي، به سوگ نشسته بودم، گمان نمي‌كردم فاصله‌ي يتيمي پدر با يتيمي من، كمتر از 100 روز باشد...

 نوشتن خطاب به پدر هميشه برايم سخت بود اما هرچه بود شيريني آن نامه‌نگاري‌ها، آن قرارها و آن دلنوشته‌ها بر سختي‌اش چيره مي‌شد. چه ناگفتني‌ها كه برايش ننوشتم ... چه قول‌ها كه ندادم و گاهي نه از سر خواسته، كه از سر سستي شكست و مهربانانه چشم بر آن بست.

 سخت است قول‌ات بشكند؛ نه فقط در پيشگاه پدر، كه در ساحت مردي كه ياد ندارم عهدي را شكسته باشد ... اما اين بار، بايد نه خطاب به او كه به يادش بنويسم، بعد از سالي كه بر ما صد سال گذشت و غمي كه هنوز تازه مانده.. سخت است به خاك سپردن تمام دار و ندارت، دربسته و محروم از نگاه آخر... سخت است روي همچو ماهي را نبيني كه لبخند مهربانش، يادگار تمام آدميان از اوست...

 سخت است آغوشي نباشد؛ مرحمي، التيامي، ندبه‌اي و خيمه‌ي عزايي و تو دلخوش باشي به ذكر آن‌ها كه در تنهايي‌شان به يادش خواهند گفت: «ٱللَّهُمَّ إِنَّا لَا نَعْلَمُ مِنْهُ إِلَّا خَيْرًا»

اما سخت‌تر از تمام اين سختي‌ها، تاب و تحمل ترك مسافري‌ست، بي‌وداع ...

من باز هم برايش خواهم نوشت اما نه اينجا كه هر چه بگويم كم است در پيشگاهش و به قول مولانا:

 در نگنجـد عشـق در گفت و شـنيد عشـق درياييسـت قعـرش ناپديـد

حلقه وفاق يادنامه‌ايست براي گراميداشت نام و خاطره‌ي عبد صالح خدا، يار وفادار امام و رهبري، خدمتگزار صديق مردم و نظام جمهوري اسلامي، استاد فرهيخته و متواضع دانشگاه و خادم بي‌رياي آستان مقدس علي‌بن‌موسي‌الرضا (ع) زنده‌ياد دكتر سيدمحمد ميرمحمدي كه در اولين سالگرد درگذشت ناباورانه، غريبانه و جانسوز ايشان منتشر مي‌گردد. شايسته است بار ديگر از طرف خود و خانواده از مراحم و الطاف مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) كه با صدور پيام براي «همكار ديرين خود» بر قلوب غم‌ديده‌ي ما مرهم نهادند و نيز از همدردي همه‌ي بلندپايگاني كه ما را با پيام‌هاي پر مهر خود، تسلي بخشيدند، سپاسگزاري كنم.

 همچنين با آرزوي علو درجات براي تمام درگذشتگان مظلوم و معزز اين خاندان غمديده، از خداوند متعال مسألت دارم سايه‌ي پر بركت آيت‌الله‌العظمي شبيري زنجاني (دامت بركاته) را بر سر ما و همه‌ي ارادتمندانشان، حفظ نمايد و وجود مباركشان را از گزند بليات محفوظ بدارد.

 اين مجموعه، حاصل همراهي و مرحمت مهربانان ارجمندي است كه با اهداي يادداشت و تقديم احترام، نخستين سالگرد درگذشت دوست، همكار، يار و استاد خود را جانانه گرامي داشتند.

 بديهي است مشاركت بيش از 150 تن از خبرگان علمي، فرهنگي و سياسي اين مرز و بوم در اين يادنامه، علاوه بر احترام به روان پاك آن انسان فرزانه، موجب تسلي خاطر بازماندگان گرديد. اينجانب به نمايندگي از خانواده و با مشاوره‌ي بزرگان، جهت حفظ حرمت تمامي بزرگوران، تصميم بر چيدمان يادداشت‌ها بر اساس الفباي فارسي گرفتم. اميد كه بر ساحت بزرگي جسارت نكرده باشم و اين تصميم را بر من ببخشايند.

بي‌شك جاي برخي يادداشت‌ها در اين يادنامه خالي خواهد ماند اما بيش از همه، يادداشت رفيقاني كه بعد از رفيق، به او ملحق شدند. با اداي احترام و قرائت فاتحه تقديم به ارواح بلند: حسين شيخ‌الاسلام، موسي زرگر، حسين كاظم پوراردبيلي، جواد اژه‌اي و ...

تقديم به آستان پدر...

سيد علي ميرمحمدي

اسفند 1399

 

فايل كامل يادنامه حلقه وفاق 


Powered by Tetis PORTAL