اخبار و رويدادها
20 ارديبهشت 1397 21:46:31
بيانيه دولت جمهوري اسلامي ايران در واكنش به خروج غيرقانوني آمريكا از توافق‌نامه برجام

در پي خروج غير قانوني امريكا از توافقنامه برجام دولت جمهوري اسلامي ايران بيانيه اي را به شرح ذيل منتشر كرد:

بسم الله الرحمن الرحيم

خروج غيرقانوني رييس جمهور آمريكا از برجام آخرين حلقه از موارد متعدد و مستمر نقض برجام توسط ايالات متحده به ويژه پس از روي كار آمدن دولت تندروي جديد آمريكاست.  صحبت‌هاي سخيف ترامپ عليه مردم بزرگ ايران نشان‌دهنده منتهاي جهالت و بي‌خردي و اتهامات بي‌پايه او عليه دولت جمهوري اسلامي ايران تنها برازنده رژيمي است كه خود با تجاوزاتش منطقه خاورميانه را به آشوب كشيده و افراط و تروريزم را دامن زده و متحدين صهيونيستش مرزهاي قساوت، نقض حقوق بشر و تجاوزگري را درنورديده و اذناب وابسته‌اش بانيان تشكيل همه گروههاي تروريستي‌ هستند كه ترامپ در يك ادعاي مضحك آنها را به جمهوري اسلامي ايران نسبت داد.  باعث تأسف است كه چنين فردي بر ملت متمدن و صلح طلب آمريكا حكومت مي كند.

 ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتي كينه خود را از توافقي كه جهان آن را به عنوان پيروزي ديپلماسي شناسايي كرده است اعلام كرده بود و حتي پس از بدست گرفتن زمام امور در آمريكا برخلاف نص صريح برجام نه تنها رسما و علنا عليه برجام موضعگيري نموده‌بود، بلكه در عمل نيز از اجراي تعهدات ايالات متحده جز در موارد شكلي امتناع مي‌كرد. جمهوري اسلامي ايران اين موارد را طي نامه‌هاي متعدد در برجام ثبت كرده كه نشان دهنده سوء نيت دولت كنوني آمريكا در رابطه با برجام و نقض مستمر آن توسط آن دولت است. لذا اقدام رييس جمهور آمريكا تحول جديدي نيست و به معني پايان حضور مزاحم آمريكا در برجام است. البته برجام يك توافق چندجانبه است كه توسط قطعنامه شوراي امنيت با راي همه اعضاي شورا به تصويب رسيده و بر خلاف ادعاي رييس جمهور آمريكا، تنها توافق رييس جمهور قبلي نيست كه رييس جمهور بعدي بتواند از زير بار اجراي آن شانه خالي كند.

اين اقدام رييس جمهور ايالات متحده تنها منحصر به برجام نيست، بلكه قانون گريزي و نقض عهد به عنوان يك رويه ايالات متحده در اين دوره درآمده و از توافق تغييرات آب و هوا تا توافق همكاري‌هاي اقيانوس آرام را در برمي‌گيرد. ولي به دليل اجماع جهاني و استحكام دروني برجام، خروج رسمي و علني ايالات متحده شانزده ماه به درازا كشيد. 

خروج ايالات متحده از برجام بيش از آن‌كه باعث بي‌اعتباري هرچه بيشتر ايالات متحده در صحنه جهاني شود، مباني روابط بين‌المللي در جهان كنوني و اعتبار توافقات دو جانبه با آمريكا و چندجانبه با حضور آمريكا را به شدت زير سوال برده و نظم حقوقي جهاني را با خطر جدي مواجه ساخته است. 

ايران برخلاف آمريكا همواره به تعهدات بين‌المللي خود پايبند بوده و اصل وفاي به عهد را از اصول بنيادين ديني خود و قواعد مسلم و زيربنايي حقوقي بين‌الملل مي‌داند. پايبندي ايران به برجام توسط تنها مرجع شناخته شده بين‌المللي كه در برجام نيز به عنوان مرجع نهايي شناخته شده است ۱۱ بار تاييد شده و كليه دولت‌هاي عضو به شمول ايالات متحده مكررا به آن اذعان كرده‌اند. ادعاهاي بي‌اساس و نمايش‌هاي مضحك تبليغاتي هيچ ارزش و اعتباري در برجام ندارد به ويژه آن كه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز پس از اتهامات ترامپ و همدستانش مجددا پايبندي ايران را تأييد كرده است.  

ايران به عنوان كشوري كه  به تعهدات حقوقي خود پايبند است، اقدام ايالات متحده به خروج از برجام را طبق مقررات و مفاد برجام پيگيري نموده و در صورتي كه خروج آمريكا از برجام جبران نگردد و منافع كامل مردم ايران بر اساس برجام به شكلي كه مقام معظم رهبري در سخنان مهم ۱۹ ارديبهشت ۹۷ خود مشخص فرمودند تضمين نشود، حق قانوني خود را در اقدام متقابلي كه خود به مصلحت بداند اعمال خواهد كرد. ساير طرف‌هاي برجام و به ويژه سه كشور اروپايي موظفند اقدامات لازم را براي حراست از برجام و اجراي تعهدات خود -- كه حتي در زمان حضور شكلي ايالات متحده در برجام به دليل مزاحمت‌هاي رژيم ترامپ از اجراي كامل آن ناتوان بودند – را بدون هيچ قيد و شرطي از مرحله وعده‌ به مرحله اجرا درآورند. 

هيچيك از مفاد برجام و چارچوب زماني آن كه موضوع مذاكرات ۱۲ ساله بوده، به هيچ شكلي قابل مذاكره نيست.  ايالات متحده كه با دخالت‌ها و سياست‌هاي غلط خود منطقه ما را به آتش افراط و تندروي تروريستي و ويراني و جنگ و كودك كشي گرفتار كرده‌، نمي‌تواند نسبت به حضور قانوني جمهوري اسلامي ايران در منطقه خود و حمايت مؤثر ايران از مردم سوريه و عراق براي سركوب افراطيون دست‌پرورده اذنابش تعيين تكليف كند. آمريكا و متحدانش كه با حمايت از رژيم صدام و تجهيز او به سلاح شيميايي و پيشرفته‌ترين جنگ‌افزارها هشت سال مردم ايران را هدف قرار دادند و دسترسي ايران به هرگونه ابزار دفاعي را مسدود نموده و امروز نيز با فروش صدها ميليارد دلار جنگ‌افزارهاي پيشرفته سرمايه‌هاي منطقه را بلعيده و منطقه ما را به انباري از باروت تبديل كرده‌اند نمي‌توانند ابزار مشروع دفاعي جمهوري اسلامي ايران و منجمله دفاع موشكي ما -- كه براي حمل سلاح‌هاي متعارف با توجه به تجارب تلخ جنگ تحميلي طراحي شده‌اند -- محدوديتي قائل شوند؛ چنين اقدامي خلاف صريح اصول حقوق بين‌الملل و حق دفاع مشروع جمهوري اسلامي ايران در ماده ۵۱ منشور ملل متحد است.

همانگونه كه رياست محترم جمهوري اسلامي ايران در ۱۸ ارديبهشت ۹۷ اعلام كردند وزير امور خارجه موظف شده است تا اقدامات لازم را براي گرفتن تضمين‌هاي لازم از بقيه اعضاي برجام و ساير شركاي اقتصادي كشور پيگيري كند و نتيجه را فورا گزارش نمايد.  همچنين رييس سازمان انرژي اتمي نيز موظف شده است كه كليه آمادگي‌هاي لازم براي ورود به مرحله غني سازي صنعتي بدون هيچگونه محدوديت و با استفاده از آخرين پيشرفت‌هاي تحقيق و توسعه دانشمندان غيور هسته‌اي كشور را فراهم نمايد.

مردم ايران با اطمينان و آرامش مسير پيشرفت و سازندگي را ادامه داده و دولت تمام تمهيدات لازم براي همه شرايط را درنظر گرفته است.  جمهوري اسلامي ايران به عنوان كشوري امن و پرقدرت كه امنيت و توسعه اقتصادي اش درون زا و مرهون مشاركت و مقاومت هوشمندانه مردم متمدن و  دلاور ايران است، خواهان تعامل سازنده و عزتمنداند با جهان است و با اجراي برجام عليرغم عهدشكني‌هاي مستمر آمريكا نشان‌داده است كه شريكي مطمئن و متعهد براي تمام كساني است كه آمادگي همكاري مبتني بر منافع مشترك و احترام متقابل را دارند.


Powered by Tetis PORTAL