اخبار و رويدادها
13 آبان 1398 10:19:53
رئيس‌جمهور در جلسه هيئت دولت: ۱۳ آبان يادآور فداكاري دانش آموزان و استقلال طلبي مردم ايران است

رئيس‌جمهور در جلسه هيئت دولت، ضمن گراميداشت فرا رسيدن ۱۳ آبان سالروز تسخير لانه جاسوسي، اظهار داشت: ۱۳ آبان از يك سو يادآور حضور فداكارانه دانش آموزان در حركت حق جويي و استقلال طلبي مردم ايران و از سوي ديگر به عنوان روز ملي مبارزه با استكبار جهاني نام گذاري شده است تا بر بيداري نسل ها نسبت به تاريخ طولاني مقاومت و مبارزه مردم ايران با نقشه ها و طراحي هاي بيگانگان بيفزايد و عزم و آگاهي نسبت به راه هاي پيروزي و پيشرفت پيش روي ملت را بالا ببرد.

به گزارش  پايگاه اطلاع‌رسانيدولت،حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني در اين جلسه كه رياست آن را برعهده داشت، با بيان اينكه دولت هاي مختلف آمريكا در طول چند دهه گذشته روش هاي مختلفي را آزموده اند، افزود: آمريكا در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ مستقيما به رژيم شاه دستور داد امام را تبعيد كنند چون امام در آن سخنراني پرشور عليه كاپيتولاسيون فرمودند كه منفورترين دولت نزد ملت ايران، دولت آمريكاست؛ لذا ۱۳ آبان از اول يك جريان ضد آمريكايي بوده است.

وي ادامه داد: آمريكا بعد از ۱۳ آبان ۱۳۴۳ دوباره در ۱۳ آبان ماه ۱۳۵۷ در امور داخلي ايران و در جريان نهضت انقلاب اسلامي مداخله كرد و اين دخالت ها بود كه دانشجويان خط امام را با احساس نگراني از تكرار توطئه هاي آمريكا و تكرار ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مجبور به واكنش عليه آمريكا كرد.

رئيس جمهور با اشاره به آخرين مداخله آمريكا كه باز هم مقارن با ۱۳ آبان ماه بود، خاطرنشان كرد: در ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۷ بود كه آمريكا بدترين تحريم ها را در طول تاريخ به ملت ايران تحميل كرد اما قطعا آمريكا در اين توطئه هم شكست مي خورد و اكنون آمريكايي ها به روشني فهميده اند كه تحريم مسير پيروزمندانه اي نيست. اميدواريم دانش آموزان، دانشجويان و ساير ملت با وحدت و همبستگي اين مسير پيروزمندانه را با قوت و قدرت ادامه دهند.


Powered by Tetis PORTAL