اخبار و رويدادها
30 مهر 1399 16:54:36
در حاشيه جلسه هيئت دولت مطرح شد: توضيحات مهندس انصاري درباره تأخير در آزمون استخدامي و شرايط دوركاري كاركنان دولت
رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور در پاسخ به سوالي در مورد شرايط دوركاري كاركنان گفت: اينكه عده‌اي تصور كنند اگر يك‌سوم از كارمندان تعطيل شوند يعني دوركاري، اينگونه نبوده و اين دوركاري نيست.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، مهندس جمشيد انصاري در حاشيه جلسه امروز هيئت دولت در جمع خبرنگاران درخصوص علت اعلام‌نشدن دوركاري در ادارات دولتي اظهار كرد: دوركاري به اين معنا است كه زيرساخت‌هايي در دستگاه فراهم شود و كارمندان بتوانند از منزل كار خود را انجام دهند و ما به همه دستگاههاي اجرايي ابلاغ كرده ايم هر دستگاهي كه بتواند اين زيرساخت را فراهم كند، مي‌تواند از خدمات كاركنانش بصورت دوركاري استفاده كند.

وي افزود: بنظر ميرسد منظور بعضي افراد از دوركاري همان تعطيلي بخشي از كاركنان است كه بايد اسمش را بگذارند تعطيلي، چرا به آن بگوييم دوركاري؟ الان هم بسياري از كاركنان از دوركاري استفاده مي‌كنند چرا كه وظايفشان از طريق دوركاري قابل انجام است، ولي برخي مشاغل مثل مسئول دفتر و امثالهم نمي‌توانند دوركاري كنند چون بايد تلفن جواب دهد، جلسات را تنظيم كند. و اين كار نيازمند حضور در محل كار است.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور تصريح كرد: اينكه عده‌اي تصور كنند اگر يك‌سوم از كارمندان را تعطيل كرديم يعني دوركاري، نه اينگونه نيست. البته اشكالي ندارد كه ستاد ملي مقابله با كرونا در اين زمينه‌ها تصميم بگيرد و ابلاغ كند. ولي مجوز انجام دوركاري بر اساس ضوابط مصوب قبلاً ابلاغ شده و نياز به ابلاغ جديد ندارد.

مهندس انصاري در پاسخ به اين پرسش كه چرا آزمون استخدامي به تأخير افتاده است، اظهار كرد: مجلس قانون اولويت‌دادن به استخدام نيروهاي بومي را ۱۶ شهريور امسال تصويب كرده بود كه به علت تأييد ديرهنگام شوراي نگهبان و هم‌زماني آن با ثبت‌نام‌ها و به خصوص كه اعلام شده بود قانون از زمان تصويب لازم‌الاجراست، ما مجبور بوديم اين اولويت را اعمال كنيم و امكان تغيير در شغل‌محل‌هاي انتخابي را براي داوطلبان غيربومي فراهم كنيم.

وي ادامه داد: وقتي مقررات نحوه اعمال اين اولويت به تصويب شوراي توسعه مديريت رسيد و ابلاغ شد، تعدادي از كساني كه مناطق محروم را انتخاب كرده بودند، به ناچار شغل‌محل‌شان را تغيير مي‌دادند و اين موجب شد كه براي رعايت حقوق آنان، مدتي آزمون را به تأخير بيندازيم تا بتوانند آمادگي لازم براي دروس تخصصي شغل محل جديد را كسب نمايند و اين تاخير برگزاري آزمون ربطي به شرايط كرونا ندارد.


Powered by Tetis PORTAL