سازمان از نگاه رسانه ها
22 ارديبهشت 1400 11:36:49
ايرنا/قانون تبديل وضعيت استخدامي ايثارگران در حال اجراست
تهران- ايرنا- سازمان اداري و استخدامي اعلام‌كرد: تبديل وضعيت استخدامي ايثارگران مشمول در سامانه «كارمند ايران» طراحي و شيوه‌نامه اجراي فرايند و سازوكارهاي آن از اواخر آذرماه پارسال به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ شده و در حال انجام است. 

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از سازمان اداري و استخدامي كشور، بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه در زمان اعتبار قانون اجرايي شده است. به گونه‌اي كه با تصويب قانون استفساريه بند مذكور در سال ۱۳۹۹ در خصوص تبديل وضعيت استخدامي نيروهاي ايثارگر مشمول قانون مذكور به استخدام رسمي، همانند ساير قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي اقدام‌هاي لازم براي اجراي قانون مذكور انجام شده است.

همچنين فرايندهاي مربوط به تبديل وضعيت استخدامي ايثارگران مشمول قانون استفساريه مذكور در سامانه كارمند ايران طراحي و شيوه‌نامه اجراي فرايند و ساز وكارهاي آن طي بخشنامه‌اي در ۲۵ آذرماه ۹۹ به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ شده است و از آن زمان تاكنون نيز تبديل وضعيت مشمولان انجام مي‌شود.

به گزارش ايرنا، بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه توسعه اشاره به اين دارد كه همه دستگاه‌ها مكلفند در چارچوب سهميه استخدامي و جايگزيني نيروهاي خروجي خود دست‌كم ۲۵ درصد نيازهاي استخدامي خود را از بين جانبازان و آزادگان فاقد شغل و فرزندان و همسران شهداء و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان (يك سال و بالاي يك سال اسارت) معرفي شده از سوي بنياد شهيد و امور ايثارگران (با رعايت سقف مقرر در اين بند)، تامين و به استخدام آنان از محل مجوزهاي مربوط و پست‌هاي بدون متصدي اقدام كنند. 

پنج درصد سهميه استخدامي را نيز به رزمندگان با سابقه دست‌كم ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زير ۲۵ درصد و اسارت آزادگان كمتر از يك سال اسارت و خواهران و برادران شهدا اختصاص دهند. در مواردي كه نياز به تخصص دارد رعايت شرايط علمي الزامي است.

همچنين، طبق ماده (۴۴) ضوابط اجرايي قانون بودجه سال ۱۴۰۰ كل كشور، مقرر شده است دستورالعمل مربوط به اجرايي‌كردن بند (د) تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ كل كشور توسط سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان اداري و استخدامي كشور تهيه و تا پايان خردادماه ابلاغ شود.

بديهي است كه با ابلاغ دستورالعمل مربوطه در موعد مقرر، اقدام‌هاي اجرايي مربوط به تبديل وضعيت ايثارگران مشمول بند (د) تبصره (۲۰) قانون بودجه كل كشور از سوي دستگاه­‌هاي اجرايي انجام خواهد شد.


Powered by Tetis PORTAL