اخبار و رويدادها
30 اسفند 1399 23:9:54
رهبر انقلاب اسلامي سال ۱۴۰۰ را سال «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» نامگذاري كردند؛ شعار انقلابي جهش توليد امسال بايد با حمايت همه‌جانبه و رفع موانع كاملاً محقق شود
رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰ هجري شمسي، با تبريك عيد عيد نوروز به هم‌ميهنان بويژه خانواده‌هاي معظم شهيدان و جانبازان و همه ملت‌هايي كه نوروز را گرامي مي‌دارند، و با ابراز اميدواري به كسب بركات مادي و معنوي از تقارن سال جديد با اعياد شعبانيه و متبرك شدن سال ۱۴۰۰ به دو عيد نيمه‌شعبان و جشن ولادت حضرت ولي‌عصر(عج)، سال جديد را سال «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» نامگذاري كردند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي سال ۹۹ را آميخته با حوادث گوناگون و بي‌سابقه بخصوص پديده ناآشناي كرونا خواندند و افزودند: كرونا زندگي مردم از جمله كسب‌وكارها، محيطهاي درسي، اجتماعات ديني، ورزش و سفرها را تحت تأثير قرار داد و ضربه سختي به اشتغال در كشور زد.
رهبر انقلاب اسلامي، جان باختن دهها هزار تن از مردم عزيز در اثر كرونا را تلخ‌تر از همه حوادث ۹۹ دانستند و با طلب رحمت و مغفرت الهي براي جان‌باختگان، با خانواده‌هاي داغدار آنان ابراز همدردي كردند.
ايشان سال ۹۹ را در عين حال سال بروز توانايي‌هاي ملت ايران در مقابله با آزمون بزرگ كرونا و همچنين در مقابله با فشار حداكثري دشمن توصيف كردند و گفتند: ملت عزيز ما از مجموعه‌هاي درماني و بهداشتي، تا محققان و دانشمندان، گروههاي جهادي و خدمتگزار و آحاد مردم با وجود تحريم و مسدود بودن راههاي استفاده از امكانات خارج از كشور، توانايي و تجربه بزرگي از خود براي مديريت اين حادثه تلخ نشان دادند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به شكست كشاندن فشار حداكثري دشمن را درخشش ديگري از توانايي‌هاي ملي در سال ۹۹ برشمردند و افزودند: دشمنان ايران و در رأس آنها آمريكا درصدد به زانو درآوردن ملت ايران بودند. البته ما مي‌دانستيم كه ملت مي‌ايستد و آنها شكست مي‌خوردند اما امروز به اعتراف خود آمريكايي‌ها و رفقاي اروپايي‌شان، فشار حداكثري شكست خورده است.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در ادامه به ارزيابي ميزان تحقق شعار سال ۹۹ يعني جهش توليد پرداختند و گفتند: بر اساس گزارشهاي متعدد مردمي و دولتي، جهش توليد تا حدّ قابل قبولي در بخش‌هايي از كشور تحقق يافت.
رهبر انقلاب افزودند: البته اين ميزان جهش در حدّ انتظار نيست چراكه با وجود تحقق در كارهاي زيربنايي و سازندگي، نتيجه آن در اقتصاد عمومي و معيشت مردم مشهود و محسوس نشد، در حالي‌كه انتظار بود جهش توليد گشايشي در زندگي مردم به‌وجود آورد.
ايشان شعار جهش توليد را يك شعار كاملاً انقلابي خواندند و خاطرنشان كردند: تحقق جهش توليد هم تأثيرات عميق اقتصادي در كشور از جمله در مسئله ارزش پول ملي دارد و هم موجب اعتماد به‌نفس ملي، رضايتمندي عمومي و تضمين‌كننده امنيت ملي است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي علت تحقق نيافتن كامل جهش توليد در سال ۹۹ را وجود موانع و همچنين حمايت نشدن توليد در همه بخش‌ها دانستند و با اشاره به معضل واردات و قاچاق، گفتند: ضعفهاي قانوني و واردات رقيب خارجيِ محصولي كه در داخل با همت جوانان در حال توليد است، و يا قاچاق آن از طريق دستهاي خيانتكار، مانع توليد است و موجب شكست خوردن آن مي‌شود.
رهبر انقلاب اسلامي، ايجاد مشوّق‌هايي از جمله مشوّق‌هاي سرمايه‌گذاري را لازمه جهش توليد خواندند و افزودند: اوضاع كسب‌وكار در كشور بايد به‌گونه‌اي باشد كه افراد به سرمايه‌گذاري در توليد تشويق شوند و از افزايش هزينه‌هاي توليد جلوگيري شود.
ايشان مشوق‌هاي اندك در بخش توليد و همچنين بالاتر بودن شاخص هزينه توليد كننده از هزينه مصرف‌كننده در برخي سالها را مانع پيشرفت توليد دانستند و گفتند: حركت انقلابيِ جهش توليد در سال ۹۹ آغاز و با استقبال مردم مواجه شد و اين حركت بايد در سال ۱۴۰۰ كه در واقع آغاز يك قرن جديد است، ادامه پيدا كند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي سال ۱۴۰۰ را به علت در پيش بودن انتخابات و همچنين وجود زمينه مناسب براي شكوفايي جهش توليد، سالي حساس و مهم خواندند و افزودند: انتخابات خرداد ۱۴۰۰ و روي كارآمدن مديريتهاي جديد و احتمالاً تازه‌نفس و با انگيزه‌هاي قوي، امسال را سالي بسيار مهم، حساس و تأثيرگذار در آينده كشور كرده است.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: علاوه بر اين، در سال ۹۹ جهش توليد حركتي در كشور به‌جود آورد كه زمينه خوبي براي شكوفايي آن در سال جديد است.
ايشان افزودند: چه دولت كنوني و چه دولت آينده، بايد با حمايتهاي همه‌جانبه‌ي قانوني، دولتي و حكومتي از توليد و رفع موانع آن، همت كنند كه امسال جهش توليد به معني واقعي تحقق يابد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان كردند: بر اين اساس شعار سال ۱۴۰۰، «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» است كه در خصوص آن و همچنين درباره انتخابات در سخنراني روز اول سال مطالبي بيان خواهد شد.

Powered by Tetis PORTAL