اخبار و رويدادها
7 تير 1399 15:14:38
سخنراني رهبر معظم انقلاب در ارتباط تصويري با همايش سراسري قوه قضائيه
رهبر انقلاب اسلامي با گراميداشت ياد شهيد مظلوم آيت‌الله بهشتي، شهيد قدوسي، شهيد لاجوردي و ديگر شهيدان دستگاه قضا، «تدوين نسخه‌ي ارتقايافته و پيشرفته‌تر سند تحول قضائي» را با استفاده از انديشمندان حوزه و دانشگاه و تجربيات درون‌قوه‌اي، كاري باارزش خواندند.
رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (شنبه) در ارتباط تصويري با رئيس و مسئولان عالي قضائي و همچنين رؤساي كل دادگستري‌هاي سراسر كشور با ابراز خرسندي از اقدامات انجام‌شده در يك سال اخير، بر لزوم استمرار حركت تحولي در قوه‌ي قضائيه به‌صورت متوازن و با محوريت مردمي بودن قوه تأكيد كردند و گفتند: مبارزه با فساد كه در اين دوره به اوج خود رسيده است بايد بدون اغماض و بر اساس حق و عدل و قانون و همچنين بدون تعدي و ظلم به افراد بي‌گناه با قدرت ادامه يابد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با تأكيد بر اينكه ماجراي كرونا تمام نشده و همچنان ادامه دارد، همه‌ي مردم و مسئولان را به جدي گرفتن رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي و جلوگيري از شيوع مجدد ويروس كرونا فراخواندند.
رهبر انقلاب اسلامي با گراميداشت ياد شهيد مظلوم آيت‌الله بهشتي، شهيد قدوسي، شهيد لاجوردي و ديگر شهيدان دستگاه قضا، «تدوين نسخه‌ي ارتقايافته و پيشرفته‌تر سند تحول قضائي» را با استفاده از انديشمندان حوزه و دانشگاه و تجربيات درون‌قوه‌اي، كاري باارزش خواندند و افزودند: در زمانهاي لازم از اجراي اين سند و برنامه‌هاي مترتب بر آن به مردم گزارش دهيد كه اين كار در اميدواري مردم به دستگاه قضا قطعاً تأثيرگذار است.
ايشان تحول را ضرورتي مستمر، مديريت‌شده و توأم با دريافتهاي جديد و ابتكارات تازه خواندند و افزودند: اين كار بايد بر اصول و مباني اسلامي و ديني مبتني باشد وگرنه تحول بدون مبنا، به تذبذب و هرج‌ومرج منجر ميشود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي ايجاد تحول را در عمل بسيار دشوار خواندند و گفتند: البته برخي مقاومتها نه از روي سوءنيت بلكه از سر ناتواني و يا نداشتن حال و حوصله‌ي تغييرات بنيادين است. البته مخالفتهاي كساني كه از وضع موجود منتفع هستند و كارشكني‌ها و فضاسازي‌هاي شبكه‌ي درهم‌تنيده‌ي مفسدان و مجريان نيز ايجاد تحول را سخت‌تر ميكند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تلاشهاي بي‌وقفه‌ي دشمنان براي «خنثي كردن هر حركت اصلاحي و تحولي در نظام» را از طريق جوسازي رسانه‌اي و ايجاد وسوسه و بدبيني در افكار عمومي، از ديگر دشواري‌هاي ايجاد تحول خواندند و تأكيد كردند: تنها راه مؤثر براي مقابله با همه‌ي عوامل و عناصر ضد تحول، «منفعل نشدن، استقامت، توكل بر خدا و ادامه‌ي شجاعانه‌ي مسير تحول» است.
رهبر انقلاب در بخش ديگري از سخنانشان با اشاره به وظايف مهم و بسيار گسترده‌ي قوه‌ي قضائيه در قانون اساسي، پيگيري و اجراي متوازن همه‌ي اين وظايف را ضروري برشمردند.
ايشان در همين زمينه، موضوع «احياي حقوق عامه» را مهم خواندند و با ابراز خرسندي از فعاليتهاي اخير قوه در اين زمينه، گفتند: اگر دادستاني‌ها احساس كردند حقوق عامه در حال تضييع است بايد وارد كار شوند و از حق مردم دفاع كنند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به يكي ديگر از وظايف اساسي دستگاه قضا در قانون اساسي يعني «پيشگيري از وقوع جرم» افزودند: اگر بسترهاي شكل‌گيري و وقوع جرم بدرستي شناخته شود، پيشگيري علمي از وقوع جرم و درنتيجه كاهش فراوان هزينه‌هاي مقابله با جرم محقق خواهد شد كه اين كار نيازمند همراهي همه‌ي قوا بخصوص قوه‌ي مجريه است.
رهبر انقلاب گفتند: در مسائل گوناگون از جمله پيشگيري از وقوع جرم و تعاريف حقوق عامه، دانشِ صرفاً قضائي مشكل‌گشا نيست و بايد از نخبگان حوزه و دانشگاه‌ در علوم مختلف كمك گرفت.
ايشان با ابراز خرسندي از مشخص شدن برخي مصاديق حقوق عامه از جمله محيط زيست و نيز واگذاري‌هاي غيردقيق بنگاه‌هاي توليدي گفتند: اگر مراكز توليدي به اشخاص ناصالح يا ناتوان واگذار شود، توليد كشور ضربه ميخورد؛ بنابراين اين مصاديق جزو حقوق عامه است.
رهبر انقلاب، تعميم تحول‌خواهي از مسئولان دستگاه قضا به بدنه و همه‌ي كاركنان دستگاه را ضروري خواندند و افزودند: «مردمي بودن» از ديگر ضروريات ايجاد تحول است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، نگاه از بالا به مردم را غير قابل قبول دانستند و گفتند: همه‌ي ما مسئولان نظام، جزو مردميم و خيلي از مردم از ما بالاتر هستند؛ بنابراين همه بايد خود را در عمل خدمتگزار مردم بدانيم.
«دسترسي آسان مردم به دستگاه قضا»، «تلاش براي ارتقاي آگاهي و اطلاعات قضائي مردم»، «حضور مستمر و مواجهه‌ي مستقيم با مردم» و «بهره‌گيري از كمك و اطلاعات مردمي در مسائلي نظير مبارزه با فساد» از ديگر تأكيدات رهبر انقلاب به مسئولان قضائي بود.
ايشان بيان گزارش زباني و آماري به مردم را لازم اما ناكافي دانستند و با اشاره به ضرورت بهره‌گيري از هنر و ظرفيتهاي رسانه‌اي در ارائه‌ي گزارش فعاليتها گفتند: متأسفانه با غفلت برخي مسئولان مربوط در عرصه‌ي نظارت بر فيلم‌ها، شاهد نمايش فيلم‌هايي هستيم كه اساس و مباني قضائي جمهوري اسلامي را زير سؤال ميبرند.
رهبر انقلاب افزودند: غربي‌ها برخلاف واقعيت، در فيلم‌هاي سينمايي‌، دادگاه‌هاي خود را عرصه‌ي عدالت محض نشان ميدهند ولي ما حتي در ارائه‌ي واقعيات كشور از ظرفيتهاي هنري و رسانه‌اي بهره نميگيريم و گاهي برعكس نشان ميدهيم.
ايشان با اشاره به سخنان رئيس‌جمهور آمريكا درباره‌ي ده سال حبس براي كساني كه نمادهاي برده‌داري و نژادپرستي را به پايين بكشند و يا جدا كردن فرزندان مهاجران از والدينشان گفتند: البته از اين بي‌قانوني‌ها در غالب فيلم‌هاي غربي خبري نيست.
رهبر انقلاب اسلامي در ادامه، نكاتي را درخصوص مبارزه با فساد بيان كردند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با بيان اينكه مبارزه با فساد از دوره‌ي قبل در قوه‌ي قضائيه آغاز شده بود و اكنون به اوج خود رسيده است، گفتند: مردم از مبارزه‌ي بدون ملاحظه و بدون اغماض با مفسد اميدوار ميشوند زيرا فساد مالي و اقتصادي همچون ويروس كرونا، بسيار خطرناك و بشدت واگيردار و مُسري است.
ايشان افزودند: تنها تفاوت ويروس كرونا با ويروس فساد اين است كه ويروس كرونا با شستشوي دست برطرف ميشود اما تنها راه مقابله با ويروس فساد، قطع دست مفسد است.
رهبر انقلاب اسلامي، وظيفه‌ي قوه‌ي قضائيه را برخورد متوازن با همه‌ي اَشكال و ابعاد فساد برشمردند و درعين‌حال تأكيد كردند: بايد مبارزه با فساد، در درجه‌ي اول در داخل قوه و به‌صورت جدي و كارشناسي انجام شود، زيرا تبعات و ضربه‌ي فساد در داخل قوه‌ي قضائيه بسيار سنگين خواهد بود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر لزوم نگاه كارشناسي براي شناخت بسترهاي فسادزا و مقابله با آن، افزودند: ملاك در مبارزه با فساد بايد فقط حق، عدل و قانون باشد و هيچ ملاحظه‌ي ديگري در كار نباشد.
ايشان گفتند: البته همان‌طور كه در برخورد با فساد نبايد اغماض وجود داشته باشد اما افراد بي‌گناه هم نبايد مورد تعدي قرار گيرند و رسيدگي‌ها بايد كاملاً بر اساس قانون و عدالت و بدون جوگيري انجام شود.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به گسترش فضاي مجازي و قضاوت افراد مختلف درباره‌ي رويدادها و مسائل، خاطرنشان كردند: عموم مردم و فعالان فضاي مجازي مراقب باشند تا نسبت به افراد بي‌گناه تعدي و ظلمي واقع نشود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با گلايه از اهانت و ظلم به برخي بزرگان پاك‌دست قبلي قوه‌ي قضائيه در جريان قضاوتها و اظهارنظرهايي كه درخصوص دادگاه اخير شده افزودند: خطاب من در اين موضوع مردم و جوانان مؤمن است كه مراقب باشند تعدي نكنند و به افراد معاند كه به دنبال گرفتن انتقام از مواضع انقلابي و محكم قاطع فلان شخصيت هستند، كاري ندارم.
ايشان تأكيد كردند: حركت مبارزه با فساد كه اكنون در قوه‌ي قضائيه بخوبي مشاهده ميشود و خود را نشان داده است، از دوره‌ي آقاي آملي لاريجاني آغاز شد و ايشان، هم در داخل و هم در بيرون از قوه شروع‌كننده‌ي آن بودند و اينها نبايد از نظر دور باشد.
رهبر انقلاب اسلامي يكي از اقدامات خوب قوه‌ي قضائيه در مبارزه با فساد را «حمايت از توليد و جلوگيري از تعطيلي واحدهاي توليدي» دانستند و گفتند: در شرايط كنوني كه مردم از لحاظ معيشت دچار سختي هستند، هر دستگاهي كه بتواند به اقتصاد كشور كمك كند، بايد اين كار را انجام دهد و اين اقدام قوه‌ي قضائيه درواقع كمك به اقتصاد كشور است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به ابلاغيه‌ي اخير رئيس قوه‌ي قضائيه مبني بر اينكه برخي بانك‌ها حق مصادره و تعطيلي واحدهاي توليدي را ندارند، خاطرنشان كردند: اين كار، بسيار درست و قابل تعميم در مورد كساني است كه با خريد واحدهاي توليدي و اخراج كارگران و فروش تجهيزات، كاربري اين واحدها را تغيير ميدهند، زيرا اين‌گونه اقدامات، ضربه به اقتصاد كشور است.
ايشان يكي از نكات مهم در زمينه‌ي مبارزه با فساد را «نظارتها و گزارشهاي مردمي» خواندند و افزودند: بايد براي اين موضوع زيرساخت‌هاي حقوقي در قوه‌ي قضائيه فراهم شود تا امنيت مادي و معنوي گزارشگر حفظ شود و آمر به معروف و ناهي از منكر دلگرم باشد كه دستگاه قضائي پشتيبان او است، و در مقابل زمينه‌ي تهمت‌زني نيز فراهم نشود.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنانشان به يك موضوع غيرقضائي اما مهم يعني مسئله‌ي كرونا نيز اشاره كردند و با انتقاد از برخي افراد كه مسئله‌ي كرونا را تمام‌شده ميدانند، گفتند: در اثر فداكاري دستگاه‌ها و كادرهاي درماني و بهداشتي و همچنين مجاهدت داوطلبانه‌ي گروه‌هاي مردمي و همكاري عموم مردم، ايران به‌عنوان يك كشور موفق در دنيا معرفي شد اما اين مربوط به ابتداي كار بود و اكنون متأسفانه آن حركت و مجاهدت از جانب بعضي مردم و مسئولان سست شده است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تشكر از خدمات طاقت‌فرساي كادرهاي درماني، شيوع بيماري را موجب خسته شدن اين زحمت‌كشان دانستند و افزودند: اينكه گفته ميشود بايد كاري كرد كه مشكلات اقتصادي از ناحيه‌ي كرونا به وجود نيايد، حرف درستي است اما در صورت بي‌توجهي و شيوع گسترده‌ي بيماري، مشكلات اقتصادي هم بيشتر خواهد شد.
ايشان با تأكيد بر لزوم مراقبت از كشور در همه‌ي جهات از جمله در مقابل دشمني‌هاي آمريكاي خبيث و انگليس خبيث و همچنين در مواجهه با اقدامات دولتهاي اروپايي، خاطرنشان كردند: اگر ما به وظايف خود عمل كنيم، به توفيق الهي آنها در هر كاري سرشان به سنگ خورده و نميتوانند مقاصدشان را عملي كنند و نتيجه‌ي فشار به قول خودشان حداكثري براي به زانو درآوردن مردم، نشستن مشت ملت ايران بر سينه‌ي آنها و به عقب راندنشان خواهد بود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان از زحمات همه‌ي مسئولان، قضات و كاركنان قوه‌ي قضائيه در سراسر كشور و همچنين از خانواده‌هاي آنان تشكر كردند.
در اين نشست، پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، رئيس قوه‌ي قضائيه با بيان گزارشي از رويكردها و برنامه‌هاي تحولي اين قوه در يك سال اخير گفت: رويكرد فناورانه و گسترش دادرسي الكترونيك و ايجاد سامانه‌هاي مختلف براي تسهيل دسترسي مردم به عدالت، رويكرد فعال در برخورد با مسائل از جمله جلوگيري از تعطيلي ۱۲۰۰ واحد توليدي با همكاري دولت، تقويت بُعد نظارتي و فعال‌تر كردن سازمان بازرسي كل كشور، افزايش اتقان آراء، سامان دادن و تعيين تكليف بيش از نيمي از پرونده‌هاي معوق، مردمي شدن قوه و افزايش نقش دادن به مردم در كشف و يا پيشگيري از وقوع جرم، از جمله رويكردها و برنامه‌هاي قوه در سال گذشته بود.
حجت‌الاسلام والمسلمين رئيسي، مبارزه با فساد را اولويت جدي قوه‌ي قضائيه خواند و افزود: بيش از هزار حكم در محاكم عليه مفسدين اقتصادي صادر شده و اين كار با جديت دنبال خواهد شد؛ همچنين ارتقاي سلامت دستگاه قضائي و مبارزه با هر گونه فساد و كژي در درون اين قوه، جزو اولويتها و مطالبات همه‌ي قضات متدين و سالم دستگاه قضائي و عموم مردم است.

Powered by Tetis PORTAL