5 مرداد 1398 10:21:20
ضرورت بازبيني سياست‌هاي اجرايي و اولويت‌گذاري جديد با توجه به كاهش بودجه و درآمد كشور

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور در جلسه شوراي اداري استان خراسان جنوبي اظهار داشت: دولت فقط وزراء و معاونان رئيس جمهور نيستند كه در جلسات مي‌نشينند و تصميم‌ مي‌گيرند، دولت 2.5 ميليون كارمندي است كه در اقصي نقاط كشور با هدايت مديران، سياست‌ها و برنامه‌هاي دولت را پي‌گيري كرده و آن را اجرا مي‌كنند.

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، در اين جلسه كه با حضور مهندس معتمديان استاندار، جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، مديران و مسئولان دستگا‌هاي اجرايي و روساي ادارات و فرماندهان نظامي و انتظامي استان روز پنجشنبه سوم مردادماه جاري در محل استانداري برگزار شد، مهندس انصاري ضمن تشريح هدف خود از حضور در استان گفت: هدف من از سفر به استان خراسان جنوبي، تشريح وضعيت دولت و بيان سياست‌هاي جديد آن است.

وي افزود: دولت ۲.۵ ميليون كارمند دارد كه در اقصي نقاط كشور با هدايت مديران سياست هاي دولت را اجرا مي كنند. ممكن است مديراني در بخش‌هايي از كشور نسبت به شرايط كشور آگاه نباشند و و احيانا  تعهداتي را ايجاد كنند كه اجراي آن براي دولت آسان نباشد، در اين صورت ممكن است، مسيري طي مي‌شود كه به جاي افزايش رضايت مردم به نارضايتي آنان و بالابردن توقعات منجر شود. بنابراين لازم است مديران صف ما در استان‌ها و شهرستان‌ها در جريان شرايط كشور، وضعيت بودجه دولت و تغييرات سياستي به دليل شرايط خاص موجود قرار گيرند و خود را با آن تنظيم و هماهنگ كنند.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور گفت: پس از تقديم لايحه بودجه‌ 1398 دولت به مجلس، با صلاحديد نمايندگان در جريان بررسي و تصويب لايحه درآمدهاي جديدي تعريف و اضافه شد و مبتني بر اين درآمدهاي جديد، مجلس شوراي اسلامي بودجه‌اي را مصوب كرد كه رقم آن به ۴۶۸ هزار ميليارد تومان افزايش يافت.

مهندس انصاري تاكيد كرد: امروز با اعمال تحريم‌ها از سوي آمريكا و ايجاد محدوديت‌ها در صدور نفت درآمدهاي دولت كاهش يافته و برآوردها تغيير كرده است. امروز سازمان برنامه ‌و بودجه كشور برآورد كرده است حداقل هزينه‌هاي دولت 368 هزار ميليارد تومان مي‌باشد. اين بدان معناست كه حتي براي تامين حداقل هزينه پيش‌بيني شده بايد دنبال منابع درآمدي جديد باشيم و با لحاظ همه تمهيدات به نظر مي‌رسد دولت توان تامين بيش از 368 هزار ميليارد تومان هزينه را در سال جاري نداشته باشد و اين رقم حدود 100 هزار ميليارد تومان كمتر از هزينه‌هاي مصوب مجلس شوراي اسلامي براي سال جاري است.

به گفته وي در چنين وضعيتي اينكه ما هزينه ايجاد كنيم و توقع داشته باشيم سازمان برنامه و بودجه يا خزانه داري كل كشور بتواند آن هزينه‌ها را تامين كند، امكان ‌پذير نيست و امسال بايد بسيار با احتياط عمل كنيم.  

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور ادامه داد: براساس آنچه دولت به استانداران ابلاغ كرده است، حتما بايد تجديد‌نظري اساسي در برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي اعمال شود و اولويت‌گذاري جديدي در برنامه‌ها صورت گيرد تا بتوانيم با محدوديت منابع تنها اعتبار برنامه‌هاي اولويت‌داري را كه انجام آنها كاملا ضرورري است، تامين كنيم.

وي اظهار اميدواري كرد: ان‌شاء الله شرايط بهبود يابد و تنگناهاي موجود طي شش ماهه دوم كاهش يابد تا بتوانيم به درآمد بيشتري دست يابيم و دستگاه‌ه‌هاي اجرايي نيز بتوانند بخش بيشتري از وظايف و خدماتي را كه در ارتباط با مردم عهده‌دار آن هستند، به انجام برسانند ولي در وضع موجود، احتياط شرط عقل است.

وي با بيان اينكه ما نسبت به تامين نيروي جايگزين در دستگاه‌هاي اداري و اجرايي بر اساس قوانين و مقررات موجود مسئوليت داريم، اضافه كرد: استخدام هر نيروي انساني نيازمند تامين اعتبار است  و هر نيروي انساني سالانه بيش از ۴۰ ميليون تومان براي دولت هزينه دارد. لذا در وضعيتي كه در پرداخت هزينه‌هاي الزام‌آور كشور دچار مشكل شده‌ايم، شايد به سادگي نتوان از سازمان برنامه و بودجه كشور توقع داشت كه اين منابع را تامين كند.

وي تاكيد كرد: سازمان اداري و استخدامي كشور موظف است برآوردهاي خود را انجام دهد و به همكارانمان در دستگاه‌هاي اجرايي مركز و سازمان برنامه و بودجه كشور اعلام كند و سپس به هر ميزاني كه آنها بتوانند تامين اعتبار كنند،‌ ما مجوز استخدامي صادر مي‌كنيم.

وي با بيان اينكه نياز برخي از دستگاه هاي اجرايي به سهميه‌هاي استخدامي و نيروي انساني جديد را نفي نمي‌كنم، گفت: ۶۶ درصد پست‌هاي سازماني در خراسان جنوبي اشغال است و اين رقم تقريبا معادل آن چيزي است كه در سطح كشور نيز وجود دارد.

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي در ارتباط با جذب هيات علمي در دانشگاه‌هاي استان اظهار داشت: در بخش آموزش عالي حوزه وزارت علوم، تحقيقات وفناوري مجوزهاي استخدامي كه وزير محترم علوم تحقيقات و فناوري براي جذب اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌هاي زير مجموعه اين وزارتخانه درخواست كند، ما با صدور مجوز موافقت مي‌كنيم. نظر به اهميتي كه براي آموزش عالي كشور قائل هستيم، اين مساعدت را در چارچوب قانون انجام خواهيم داد.   

مهندس انصاري ادامه داد: در خصوص ساير دستگاه‌هاي اجرايي خراسان جنوبي براي همكاري در چارچوب قوانين و مقررات اعلام آمادگي مي‌كنيم. ما حاضريم ضمن همكاري با استانداري، اطلاعات كليه مجوزهايي را كه براي دستگاه‌هاي اجرايي صادر شده است، در اختيار استانداري قرار دهيم تا بتوانند ضمن بررسي سهميه خود براي افزايش آن تلاش كنند. ضمن اينكه همراهي خواهيم كرد تا دستگاه‌هاي ملي در توزيع سهميه‌هاي استاني سهم درخوري را به استان خراسان جنوبي اختصاص دهند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود از صدور مجوز استخدام بيش از ۴۲ هزار نفر در مجموعه آموزش و پرورش براي سال جاري خبر داد و گفت: از اين تعداد ۲۵ هزار نفر در دانشگاه فرهنگيان و ۱۷ هزار نفر از طريق آزمون استخدام مي شوند. و اين فرصت مناسبي است كه با پي‌گيري‌ مسئولان استان از وزارت آموزش و پرورش بخشي از نياز استان تامين شود.  

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور اظهار داشت: ما در تصميمات اتخاذ شده در سطح دولت، بين دستگاه‌ها و استان‌ها تبعيضي قائل نمي‌شويم. وقتي راجع به انجام وظايف دولت حرف مي‌زنيم، انجام اين وظايف توسط كاركنان و مديران اتفاق مي‌افتد و اگر سطح رضايت‌مندي كاركنان پايين باشد، بخش عمده منابع دولت هدر مي‌رود و خدمات درخوري به مردم ارائه نمي‌شود لذا افزايش رضايتمندي كاركنان دولت همواره براي ما هدف است.

وي با ارايه گزارشي از وضع نيروي انساني خراسان جنوبي نسبت به ساير استان‌ها اظهار داشت: استان خراسان جنوبي ۰.۹۶ درصد جمعيت كشور را در خود جاي داده است اما ۱.۳2 درصد كارمندان دولت در اين استان شاغل هستند، اين به اين معناست كه نسبت كارمند به جمعيت در استان خراسان جنوبي بالاتر از سطح ملي است كه البته بخشي از اين موضوع به وسعت استان باز مي‌گردد.

مهندس انصاري با اشاره به تعداد كاركنان رسمي، قراردادي و پيماني خراسان جنوبي اذعان كرد: 67.4 كاركنان دولت رسمي هستند كه همين نسبت در خصوص كاركنان دولت در استان خراسان جنوبي وجود دارد. اين در حالي است كه تعداد كاركنان پيماني استان به نسبت كل كشور درصد بيشتري را به خود اختصاص داده است. اين نشان مي‌دهد طي سال‌هاي اخير اين استان توانسته است سهميه بيشتري از استخدام‌ها را به خود اختصاص دهد. در كشور كارمندان پيماني 15/13 درصد و در استان خراسان جنوبي 17 درصد كل كاركنان دولت است.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور همچنين گفت: استان خراسان جنوبي ۱.۵۷ درصد نيروي آموزش و پرورش كشور و ۱.۳۴ درصد نيروي بهداشت و درمان كشور را در اختيار دارد.

وي با اشاره به سهم بخش دولتي در اشتغال گفت: تمام دانشگاه رفته‌هاي ما علاقمند به استخدام در بخش دولتي هستند اما كل سهم بخش عمومي (دولت، شهرداري‌ها و نيروهاي مسلح) از نيروي كار كشور 15 درصد بيشتر نيست. برآورد ما اين است كه سهم بخش عمومي از اشتغال استان خراسان جنوبي حدود ۱۸ درصد است و اين سهم بيش از متوسط ملي است.

 وي در ارتباط با توسعه استان خراسان جنوبي اضافه كرد: آمادگي داريم نگاهي ويژه به وضعيت استان خراسان جنوبي داشته باشيم باور داريم كه شكل گيري نهادهاي اداري يك استان طي 15 سال اتفاق نمي‌افتد زيرا شكل گيري نهادهاي اداري در يك استان زمان طولاني و حدود 30 سال نياز دارد و وظيفه دولت و دستگاه‌هاي ستادي است كه به استان در اين امور كمك كنند.

وي در پايان اظهار اميدواري كرد كه مجموعه تلاش‌هاي مديران دستگاه‌هاي اجرايي در استان موجب افزايش رضايتمندي مردم و تامين خدمات مورد نيازي كه بايد از سوي دولت ارايه شود، باشد و مردم از خدمات مطلوب‌تري بهره‌ ببرند. 


Powered by Tetis PORTAL