17 ارديبهشت 1397 21:23:15
معاون رئيس جمهور: تقويت نهادهاي مدني در كشور ضروري است

معاون رئيس جمهور:

تقويت نهادهاي مدني در كشور ضروري است

معاون رئيس جمهور تاكيد كرد: خواست دولت اهتمام در جهت شكل‌گيري و تقويت نهادهاي مدني است و ضروري است كه اين بخش با مشاركت نخبگان و عموم مردم شكل بگيرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، مهندس جمشيد انصاري كه همراه كاروان تدبير و اميد به استان خراسان رضوي سفر كرده بود، در بدو ورود به شهرستان برداسكن مورد استقبال گرم فرماندار و مسولان اين شهرستان قرار گرفت و با حضور تعدادي از خانواده­هاي معزز شهدا در گلزار شهداي اين شهرستان حاضر و به مقام شامخ اين بزرگواران اداي احترام كرد.

مهندس جمشيد انصاري سپس با حضور در جلسه شوراي اداري شهرستان بردسكن از تلاش مديران و مسئولان اين شهرستان قدرداني كرد و گفت: خود عزيزان بايد به خاطر اين توفيقات شاكر درگاه خداوند باشند و قطعا مردم قدرشناس اين منطقه نيز متناسب با تلاش‌ها و زحماتي كه مديران و مسئولان اين شهرستان مي‌كشند، قدردان تلاش‌ها و زحمات آنها هستند.

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور ضمن تجليل از مردم كوشا و زحمتكش شهرستان بردسكن، گزارش ارايه شده در شوراي اداري اين شهرستان را بيانگر توفيقاتي دانست كه مردم و مسئولان منطقه توانسته‌اند در سايه تلاش خود به آن دست يابند.

وي در ادامه تاكيد كرد كه به عنوان نماينده دولت و رئيس محترم جمهور منعكس كننده مشكلات و درخواست‌ها خواهم بود و قول مي‌دهم پيگير جدي اين موضوعات باشم. قطعا نتايج تصميمات اعضاي محترم هيات دولت در خصوص اين درخواست‌ها به نحو مقتضي به اطلاع مسئولين و از طريق آنها به اطلاع مردم رسانده خواهد شد.

مهندس انصاري گفت: همچنين گزارش‌هاي ارايه شده در اين جلسه حاكي از آن است كه شهرستان بردسكن منطقه مستعدي است و قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي خوبي در بخش كشاورزي و صنعت دارد.

وي اضافه كرد: براساس گزارش‌هاي ارايه شده در اين منطقه حدودا 250 ميليون متر مكعب آب از منابع زيرزميني براي فعاليت‌هاي كشاورزي وجود دارد كه در تناسب با جمعيت اين شهرستان، حجم متناسبي است.  

وي اضافه كرد: هر چند طي اين سال‌ها با خشكسالي و كاهش سطح سفره‌هاي آب زيرزميني مواجه بوده‌ايم ولي همين مقدار برداشت هم براي چهل و پنج هزار نفر سكنه روستايي امروز كه دارند كشاورزي مي كنند، رقم قابل توجهي است.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور گفت: اين از هنرهاي مردم منطقه اين است كه اين آب را درست تر از خيلي از مناطق استفاده مي كنند يعني به جاي اينكه صرف زراعت بكنند، صرف باغداري كرده اند كه ارزش افزوده بالاتري را  دارد. به هر حال محصولات باغي هم آب كمتري مصرف مي‌كند و هم ارزش اقتصادي بالاتري دارد و اين از هوشمندي، درايت و تجربه و سخت كوشي مردم اين منطقه حكايت مي كند.

معاون رئيس جمهور افزود: سازگاري با طبيعت و محيط كه در اين منطقه ايجاد شده همان دانش و توانمندي است كه شما به تجربه ايجاد كرده ايد. به علاوه اينكه مردم منطقه هم مناعت طبع بالايي دارند و هم از توانمندي ويژه‌اي برخوردارند، ضمن اينكه انسان‌هاي قانعي نيز هستند.

وي با اشاره به گزارش ارايه شده از ميزان محصولات توليدي در اين شهرستان نيز اذعان داشت: اين نشان مي‌دهد كه منطقه از رونق اقتصادي به نسبت خوبي برخوردار است كه اين موضوع در تامين معيشت مردم موثر است. البته لازم است كه دولت نيز مساعدت لازم را داشته باشد.

مهندس انصاري در ادامه گفت: در كميسيون اقتصادي دولت بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، مقرر شده است كه از ابتداي سال 96 متناسب با خسارتهاي ناشي از حوادث، خشكسالي يا سرمازدگي كشاورزان، كارگروهي متشكل با مسئوليت فرماندار و عضويت مدير جهاد كشاورزي و مدير بانك مربوطه، اين اختيار را دارند كه نسبت به استمهال وام‌ها تصميم‌گيري كنند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: نكته دوم قابليت معدني منطقه است، قطعا ما در حوزه فلزات اساسي از جمله سنگ آهن و مس ظرفيت خوبي داريم و مي‌توانيم مس را تبديل به كنسانتره بكنيم كه اين البته تكنولوژي و دانش بالايي نياز ندارد، البته به شرطي كه بتوان آب مورد نياز آن را تامين كرد.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور تاكيد كرد: اين اقدام مي‌تواند اشتغالزايي قابل توجهي را براي منطقه به ارمغان بياورد و طبيعي است كه دولت از سرمايه گذاران در اين بخش حمايت جدي مي‌كند.

وي درباره سنگ آهن منطقه نيز اظهار داشت: شما مي توانيد سنگ آهن خود را‌ مانند بسياري از معادن سنگ آهن پس از ارتقاي عيار به بالاي بين 50 تا 60 درصد به واحدهاي ذوب و واحدهاي توليدي فولاد تحويل دهيد.

معاون رئيس جمهور توسعه خط ترانزيت و تقويت شبكه راه‌ها را يكي از موضوعات جدي براي توسعه منطقه بردسكن دانست و افزود: بحث ترانزيت و شبكه راه هايي كه اينجا را به صورت يك چهارراه مي تواند در بياورد، كريدور شمال به جنوب و شرق به غرب است كه اولي شمال خراسان را به استان‌هاي جنوبي و دومي غرب كشور و سمنان را به افغانستان وصل مي‌كند.

مهندس انصاري در ادامه به اهتمام بر شكل‌گيري و تقويت نهادهاي مدني تاكيد كرد و اضافه كرد: خواست دولت اهتمام در جهت شكل‌گيري و تقويت نهادهاي مدني است و ضروري است كه اين بخش با مشاركت نخبگان و عموم مردم شكل بگيرد.

وي از مجموعه اقداماتي كه در اين خصوص انجام شده است قدرداني كرد و گفت: از برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در اين خصوص خوشحال شدم و اين اقدامات جاي تقدير و تشكر دارد.  اينكه ما در اين شهرستان مجمع مشورتي بانوان و جوانان داريم قابل تحسين است و مشاركت مردم در اين نهادها، همچنين مشاركت اين نهادها در برنامه‌ريزي دولتي منجر به اتخاذ تصميمات درست‌تري خواهد شد.

وي در ادامه تصريح كرد كه نهادهاي مدني سرمايه‌هاي ارزشمندي هستند كه مي‌توانند در اجرايي شدن و مداومت منشور حقوق شهروندي به عنوان ناظر نقش موثري داشته باشند.

رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور، در بخش پاياني سخنانش سريعترين راه براي ايجاد اشتغال و كاهش نرخ بيكاري را توسعه بخش خدمات دانست و گفت:  ما براي ايجاد يك فرصت شغلي در بخش صنعت بين 250 تا 300 ميليون تومان بايد هزينه كنيم كه اين سرمايه گذاري بالايي است ولي در بخش خدمات با حدود 50 ميليون تومان يا كمتر مي توانيم يك فرصت شغلي مطمئن را ايجاد كنيم .

وي افزود: مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در تاكيدات متعدد خود در پرداختن به اشتغال جوانان تاكيد داشته اند و توسعه اشتغال، اهتمام دولت بويژه جناب آقاي دكتر روحاني، رييس محترم جمهور در سال 1397 اعلام شده و قرار است حدود يك ميليون فرصت شغلي ايجاد شود.

وي در ادامه تصريح كرد: اگر نتوانيم اشتغال پيش بيني شده را ايجاد كنيم با پديده هايي مانند مهاجرت مواجه مي شويم كه تحمل آثار و پيامدهاي آن به مراتب دشوارتر است.

مهندس انصاري در پايان گفت: امكانات و منابع خوبي بويژه در مناطق روستايي پيش بيني شده است و ما نزديك 12 هزار ميليارد تومان تسهيلات در سطح كشور براي توسعه اشتغال روستايي در نظر گرفته ايم كه متناسب با نرخ بيكاري در اختيار بخش هاي مختلف قرار مي گيرد. در اين مورد قطعا براي شهرستان بردسكن سهم بيشتري به دليل نرخ بيكاري در نظر گرفته خواهد شد.

 


Powered by Tetis PORTAL