16 مرداد 1397 10:9:40
رئيس جمهور: بهترين راه مبارزه با فساد دولت الكترونيك است

دكتر حسن روحاني رئيس‌جمهور كشورمان در يك گفت‌وگوي زنده تلويزيوني با مردم ضمن تبريك روز خبرنگار گفت: كساني كه امروز در ايران دولت را در اختيار دارند، كساني هستند كه از ابتدا شعارشان تعامل،‌ مذاكره، گفت‌وگو و ميز مذاكره بوده است و بر همين مبنا هم پيش رفته‌اند و حتي با آمريكايي‌ها و بقيه مذاكره كرده‌اند.

به گزارش روابط عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور رئيس جمهور در مورد پيشنهاد ترامپ براي مذاكره و مسائل مرتبط با آمريكا،‌ گفت: شما از بحث آمريكا و حرف‌هايي كه مقامات آمريكايي به صورت متناقص مي‌گويند، شروع كرديد. من بايد از اين نكته شروع كنم كه مردم ما كاملا در طول سال‌هاي گذشته تجربه بسيار خوبي از مقامات آمريكايي و دولتمردان ايراني دارند.

وي ادامه داد: رئيس‌جمهور بيان داشت:‌در طول دو سال به صورت مداوم مذاكرات به نتيجه‌اي رسيد كه كم و بيش آمريكايي‌ها اجرا مي‌كردند و بقيه هم بيشتر متعهد بودند و ايران هم كاملا متعهد بود.

اولين مبناي مذاكره صداقت است

رئيس قوه مجريه تصريح كرد: كسي كه ادعا مي‌كند و مي‌گويد تمايل به مذاكره دارد مذاكره مباني دارد. اولين مبنا صداقت است كه بايد دو طرف به صداقت باور داشته باشند و مذاكرات به نتيجه مورد نظر برسد. كسي كه امروز ادعاي مذاكره مي‌كند كسي است كه بدون مذاكره از تمام تعهدات بين‌المللي‌اش از پاريس تا تعهدات تجاري‌اش خارج شده است و مخاطب اين حرف‌ها دولت ايران نيست كه دولت ايران بخواهد جواب بدهد. آنها به ما خطاب نمي‌كنند در اين مذاكره به دليل اينكه آنها از نتيجه مذاكره خارج شدند و از پشت ميز مذاكره خارج شدند و كسي كه ادعاي مذاكره مي‌كند ابتدايش اين است كه نشان دهد واقعا مي‌خواهد با مذاكره مسئله‌اي حل شود.

وي اظهار داشت: همزمان با تحريم مذاكره چه معنايي مي‌خواهد داشته باشد؟ يعني اگر كسي در برابر فردي كه رقيب و دشمنش است اگر از چاقو استفاه مي‌كند و چاقو را به بازوي طرف فرو مي‌برد مي‌گويد مذاكره كنيم و حرف بزنيم. پاسخ اين است كه اول بايد چاقويش را درآورد و چاقويش را جيبش بگذارد.

حرف‌هاي ترامپ يا براي بهره‌برداري داخلي و انتخابات است و يا جنگ رواني با مردم ايران

وي خاطرنشان كرد: به نظر من مخاطب آنها اين است كه بخواهند در اين جنگ رواني مردم ايران را دچار ترديد كنند و براي انتخابات كنگره در ماه‌هاي آينده استفاه كنند. بنابراين حرف‌هاي ترامپ يا براي بهره‌برداري داخلي و انتخابات و يا براي جنگ رواني با مردم ايران است.

رئيس‌جمهور تاكيد كرد: ما حتي در دولت جديد هم با آمريكا مذاكره كرديم. يعني در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل 1+5 با وزير خارجه ما مذاكره صورت دادند و با وزير امور خارجه آمريكا مذاكره شد و بعد هم در اروپا مذاكره كردند.

ترامپ به مذاكره پشت كرده است 

وي با بيان اينكه اين آقاي ترامپ است كه از مذاكره خارج شده و به آن پشت كرده، تصريح كرد: كاري كه آقاي ترامپ انجام مي‌دهد بر عليه ملت و منافع ملي ايران است. بنابراين اگر صداقتي وجود داشته باشد ايران همواره از مذاكرات استقبال كرده است.

روحاني در پاسخ به اين پرسش كه آمريكا چگونه مي‌تواند صداقت خود را نشان دهد، خاطرنشان كرد: صداقت با تحريم همخواني ندارد. اگر كسي مي‌گويد كه مي‌خواهم مذاكره كنم و به نتيجه برسم آن زمان تحريم مي‌خواهد عليه چه كساني شكل بدهد، عليه كودكان، بيماران، بزرگسالان يا مردم ايران است؟ اين متناقض همان مثل معروف ايراني است كه قسم حضرت عباس را باور كنيم يا دم خروس را.

رئيس‌جمهور تاكيد كرد: كسي كه مردم ايران را تحريم مي‌كند و ملت ايران را تحت فشار قرار مي‌دهد و هر روز افرادي را براي تشويق عدم تعامل با ايران به كشورهاي ديگر مي‌فرستد را چگونه بايد باور كرد. چرا كه تحريم ترامپ فقط عليه ايران نيست بلكه همه شركت‌هاي خارجي است كه با ايران در حال فعاليت هستند.

آمريكا هم بدهكار عذرخواهي و هم بدهكار غرامت ملت ايران است 

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه من پيش شرطي براي مذاكره با آمريكا ندارم، گفت: اگر دولت آمريكا آماده است كه در خصوص نحوه پرداخت غرامت‌ها به ملت ايران به دليل مداخلات آنها در زندگي مردم و كشور ايران با ما مذاكره كند، ما اين آمادگي را داريم كه ببينيم آمريكا چگونه مي‌خواهد اين غرامت‌ها را و در چند قسط و چگونه پرداخت كند.

وي با تاكيد بر اينكه آمريكا بدهكار ملت ايران است، گفت: آمريكا به دليل مداخلات در كشور ايران هم بدهكار عذرخواهي هم بدهكار غرامت است، بنابراين اگر بدهكاري خود را پرداخت كند، ما طبق آنچه در طول تاريخ نشان داديم همواره اهل مذاكره بوده و هستيم.

آمريكا ناچار شد تنهايي از برجام خارج شود

رئيس‌جمهور در پاسخ به اين پرسش كه آيا تعهدات قابل قبولي از سوي اروپايي‌ها مي‌بينيد و آيا فكر مي‌كنيد منافع برجام به گونه‌اي است كه ما همچنان در آن بمانيم و موضع ما چيست، اظهار كرد:‌ آمريكايي‌ها نخست دنبال اين بودند كه بقيه كشورهاي 1+5 را با خود همراه كنند و به همين دليل نيز آقاي ترامپ در 22 دي ماه سال گذشته از شركاي خود خواست كه آنها نيز در خصوص برجام مذاكره مجدد را مطرح كند اما اين موفقيت‌آميز نبود چرا كه كسي به آن پاسخ مثبت نداد و آمريكا ناچار شد كه به تنهايي از برجام خارج شود.

دكتر روحاني ادامه داد: هدف آمريكا براي خروج از برجام اين بود كه جمهوري اسلامي ايران از برجام خارج شود تا پرونده را به شوراي امنيت ببرند. بنابراين دستاورد ما در برجام قطعنامه 2231 است كه اين قطعنامه اولا قطعنامه‌هاي قبلي را ملغا مي‌كند و ثانيه همه كشورهاي جهان را به پشتيباني از برجام دعوت مي‌كند و در واقع آنچه در برجام توافق شده، در شوراي امنيت سازمان ملل به عنوان يك سند و پيمان بين‌المللي مستحكم است.

وي ادامه داد: ترامپ به دنبال اين بود كه همه اين دستاوردها را از ايران بگيرد چرا كه آمريكا نمي‌خواست به تنهايي براي تحريم روبروي ايران قرار بگيرد. بلكه مي‌خواست همه دنيا را به تحريم ايران وادار كند و اكنون نيز در همين جهت تلاش مي‌كند اما ناموفق بود. به عبارتي امروز كه آمريكا مي‌خواهد تحريم‌ها را عليه ايران اعمال كند اروپايي‌ها در برابر آمريكايي‌ها ايستادگي كردند و آن قانون ممانعت از تحريم را اعلام كردند و گفتند هر شركتي كه با ايران كار مي‌كند اگر بخواهد حرف آمريكا را در تحريم قبول كند اروپا آن را تحريم مي‌كند.

امروز اروپا روبروي آمريكا ايستاده است

رئيس‌جمهور با بيان اينكه امروز اروپا روبروي آمريكا ايستاده است، خاطرنشان كرد: اين در شرايطي است كه اروپا همواره متحد آمريكا بوده است اما ما امروز در سراسر جهان تنها نيستيم و به جز چند كشور محدود همه حامي ايران هستند و ايران را به عنوان متعهدي كه قابل اعتماد است مي‌شناسند.

دكتر روحاني تاكيد كرد: ما مهلتي كه داده‌ايم بر اين مبنا بوده كه 1+4 يا 1+5 بتوانند اين تحريم را (فشار آمريكا) را جبران كند تا برجام حفظ شود.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا رفتار آنها قابل قبول بوده است، تصريح كرد:‌ از نظر سياسي به نظر من سنگ تمام گذاشته‌اند يعني موضع‌گيري‌ها،‌حرف‌ها و با وضع مقررات به صراحت كار آمريكا را غيرقابل قبول دانستند.

رئيس‌جمهور گفت: در هر صورت اروپايي‌ها بايد برنامه‌ريزي كننند كه چگونه مي‌خواهند اين كار را جبران كنند. البته قدم‌هايي در اين زمينه برداشته‌اند و بنده نيز در سفري كه به اروپا داشتم با آنها از نزديك مذاكره كردم و همه اين كشورها قول داده‌اند كه به تحريم اعتنايي نكنند.

مشكل كشورهاي اروپايي شركت‌هايي است كه تحت فشار آمريكا و تحريم‌ها قرار دارند

دكتر روحاني يادآورشد: مشكل كشورهاي اروپايي شركت‌هايي است كه تحت فشار آمريكا و تحريم‌ها قرار دارند بنابراين ما هنوز منتظر اقدامات عملي اروپا هستيم و بناست جلسه‌اي در اواخر ماه اوت بين ايران و 5 كشور ديگر بالاخص اتحاديه اروپا در اروپا برگزار شود و همچنين بناست در حاشيه اجلاس سازمان ملل نيز در سطح وزرا صحبت‌هايي صورت بگيرد.

وي گفت: آنچه كه ما امروز مي‌خواهيم در واقع اساس تحريم به سه ماه آينده برمي‌گردد كه آمريكا مي‌خواهد در نفت يا بانك وارد عمل شود كه البته تحريم‌هاي امروز غير از بانك و نفت است.

رابطه ما با روسيه و چين قابل مقايسه با اروپا نيست 

رئيس‌جمهور در پاسخ به اين پرسش كه آيا چين و روسيه به اندازه اروپا به تعهدات خود عمل مي‌كنند يا خير، گفت: آنچه كه در در روابط خارجي ما اهميت دارد منافع ملي است و همه كشورها نيز همين رويكرد را دارند. البته رابطه‌اي كه ما با روسيه و چين داريم قابل مقايسه با اروپا نيست. چرا كه رابطه ما با اين دو كشور بيشتر و بهتر است.

روحاني ادامه داد: چين اكنون در زمينه هسته‌اي رآكتور اراك را بر مبناي تعهدات برجامي خود دنبال مي‌كند و به عنوان بزرگترين شريك تجاري با ما معامله مي‌كند. بنابراين  مقامات چيني در حاشيه اجلاس شانگهاي  به روابط خود با ايران و حفظ آن تاكيد داشتند اما ممكن است اشكالي در اجراي تعهدات وجود داشته باشد اما در عين حال چين و روسيه به صراحت مي‌گويند كه ما ايستادگي كرده و به تعهدات خود عمل كرده و قرارردادها را اجرا مي‌كنيم.

در شرايط فعلي ارتباط با كشورهاي آسيايي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است

وي يادآور شد: وقتي شركت نفتي توتال اعلام خروج از ايران را كرد شركت چيني بر ادامه قرارداد خود با ايران تاكيد داشت بنابراين ما به دنبال روابط خوب با همه دنيا هستيم اما در شرايط فعلي كشورهاي آسيايي از اهميت ويژه‌اي برخوردار هستند.به عبارتي روابط ما با چين، هند و آ‌.سه‌.آن حائز اهميت است و اين روابط نيز رو به گسترش خواهد بود و ما هيچ مانعي براي گسترش با اروپا را نداريم.

روحاني در پاسخ به سؤالي درباره التهابات ارزي در ابتداي سال جاري و ميزان اجراي تصميمات در اين‌ باره  خاطرنشان كرد:‌ ما يكسري مشكلات اقتصادي داريم كه مربوط به اين دولت و دولت قبل نيست قبل از آن مربوط به قبل از انقلاب است، برخي از آن مربوط به بعد از انقلاب است مشكلاتي كه در بانك‌ها و مؤسسات مالي و اعتباري ما وجود دارد، مشكلات مزمني است كه سال‌ها است در كشور ما وجود دارد كه در يك شرايطي بروز و ظهور پيدا مي‌كند.

وي افزود: موضوع نقدينگي يكي از مواردي است كه در يك شرايطي اين نقدينگي حركت مي‌كند و تخريب‌هايي را به وجود مي‌آورد و اين حركت نقدينگي به خاطر اين است كه اعتماد مردم نسبت به آينده متزلزل مي‌شود.

در تلاطم بازار ارز غير از نقدينگي داخلي دسترسي ما به ارز مورد بحث است

رئيس جمهور اظهار داشت: در ارتباط با تلاطم بازار ارز غير از مسئله نقدينگي داخلي دسترسي ما به ارز مورد بحث است. ممكن است ما به اندازه كافي ارز داشته باشيم اما دسترسي و روابط بانكي ما با دنيا يا مسئله ورود اسكناس، طلا و امثال آن به ايران ممكن است در شرايطي تغيير كند. اينها همه دست به دست هم مي‌دهد همچنين توقعات و انتظاراتي كه براي آينده وجود دارد و ساير عوامل ذكر شده براي شرايط جديد دست به دست هم مي‌دهد.

روحاني خاطرنشان كرد:‌ در دولت يازدهم و سال اول دولت دوازدهم كه آن را سپري مي‌كنيم و در حال اتمام است روند كاري ما  اينگونه بود كه در ابتداي كار ارز كاهش پيدا مي‌كرد و ما به دنبال چاره‌جويي براي جلوگيري از كاهش ارز بوديم. رئيس كل بانك مركزي به مردم گفت كه قيمت دلار 3 هزار تومان است و هرچه او مي‌گفت دلار قيمتش كاهش پيدا مي‌كرد و دليل آن اين بود كه مردم به آينده اميدوار بودند. مي‌دانستند كه روابط ما با دنيا در حال بهبود است، سرمايه‌ها وارد كشور مي‌شود، شرايط براي فعاليت‌هاي اقتصادي بهبود مي‌يابد.

وي افزود: البته ما هم در مذاكراتي كه داشتيم در طول مذاكرات برخي از منابع ارزي ما آزاد مي‌شد هم در مذاكرات و توافقات موقت و هم در مذاكرات و توافقات بعدي ما ارزهاي ما آزاد مي‌شد و همه اينها دست به دست هم داده بود و اين شرايط را به وجود آورده بود.

حوادث داخلي و حوادث خارجي دست به دست هم داد و يك نگراني را براي جامعه به وجود آورد

رئيس جمهور اظهار داشت: مشكل ارزي از زماني شروع شد كه  دو مسئله پيش آمد و به غير از مسائلي كه در بحث نقدينگي و مسائل مزمن ديگري كه من عنوان كردم كه در حوزه اقتصاد داريم در ديماه سال گذشته اعتراضاتي در يكي از شهرهاي كشور آغاز شد و بعد به شهرهاي ديگر سرايت كرد و اين اعتراض شرايط خود را داشت مردم مي‌دانند كه برخي معترض بودند و برخي به دنبال اغتشاش و سواستفاده بودند كه البته هرچه بود مهار شد  و مردم هم احساس كردند كه اگر اعتراض به حقي دارند عده‌اي به دنبال سواستفاده هستند و مردم كاملاً با دولت همكاري كردند و اين اقدام مردم به داخل يك علامت مثبت داد اما متأسفانه پيامي كه خارجي‌ها و مخصوصاً آمريكايي‌ها دريافت كردند اين بود كه فكر كردند كه با فشار بيشتر مي‌توانند مشكلات  اجتماعي و اقتصادي ما را بيشتر كنند.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ به دنبال همين موضوع در 22 دي‌ماه ترامپ اعلام مي‌كند كه اگر ديگران نيايند من به تنهايي از برجام خارج مي‌شوم و اين پس از حوادث دي‌ماه در ايران بود پس هم حوادث داخلي و هم حوادث خارجي دست به دست هم داد و يك نگراني را براي جامعه به وجود آورد

بعد از روي كارآمدن ترامپ روابط بانكي ما دچار مشكلاتي شد

وي افزود: از سوي ديگر بعد از روي كارآمدن ترامپ روابط بانكي ما دچار مشكلاتي شد و ترامپ با شعارهايي كه سر داد و فشارهايي كه وارد كرد و با تهديدهايي كه داشت باعث اين امر شد و هر دوي اين عوامل در كنار هم قرار گرفت و باعث شد تا ما در فروردين‌ماه شاهد التهاب و جهش در حوزه ارز بوديم.

رئيس جمهور اظهار داشت: برهمين اساس تصميماتي اتخاذ شد تا اين التهاب كنترل شود اين التهاب به نظر من قابل كنترل بود اگر همه با هم همكاري مي‌كرديم و خريدار و فروشنده ارز، صراف، بانك، واردكنندگان و صادركنندگان در كنار هم قرار مي‌گرفتند طرح مي‌توانست موفقيت‌هاي خوبي داشته باشد.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ ما به مردم گفتيم كه هرچه مي‌خواهيد وارد كنيد با قيمت مناسب به شما ارز مي‌دهيم. «البته قيمت 4200 توماني كه ما براي ارز گفتيم برمبناي تفاضل تورم افزايش پيدا خواهد كرد» اما عده‌اي آمدند ارز گرفتند و سواستفاده كردند. جنس را وارد نكردند يا بخشي از جنس وارد كردند و بخشي را در بازار آزاد به فروش رساندند

وي افزود: بنابراين طرح به گونه‌اي شد كه در كنار آن رانت و فساد به وجود آمد البته اين موضوع با ارديهبشت و اعلام خروج آمريكا از برجام همزمان شد و در خردادماه ما به اين ذهنيت رسيديم كه روند بسته پيشنهادي ارز در شرايط فعلي ديگر كارايي ندارد. هم شرايط جديدي كه ما پيدا كرده‌ايم و هم سواستفاده‌هايي كه در حال انجام است باعث شد تا اين بسته كارآيي نداشته باشد.

رئيس جمهور اظهار داشت: اگر سواستفاده‌ها از لحاظ سازوكار و مديريتي آن را نتوانيم كنترل كنيم با دادگاه و پليس و امثال آن امكانپذير نيست. با بخشي از اين موارد مي‌توان برخورد كرد اما همه موارد قابل كنترل نيست

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ وقتي رانت وجود دارد و شرايط، شرايطي است كه مردم براي آينده نگراني دارند مشكلاتي را ايجاد مي‌كند و ما به فكر يك بسته پيشنهادي جديد افتاديم و از خردادماه در اين باره در دولت و در ستاد اقتصادي بحث‌هايي را داشتيم.

وي افزود: بعد از ماه رمضان شرايط به گونه‌اي بود كه مسابقات فوتبال جام جهاني را داشتيم شرايط را براي مصاحبه نامناسب كرده بود و مردم سرشان به مسابقات فوتبال گرم بود و بخشي از كار هم به خاطر اين بود كه اين بسته جديد آماده شود و به همين خاطر مصاحبه من با مردم به تأخير افتاد.

بسته جديد ارزي كاملاً با بسته گذشته داراي تفاوت‌هاي اساسي است 

رئيس‌جمهور اظهارداشت: بسته جديد ارزي كاملاً با بسته گذشته داراي تفاوت‌هاي اساسي است در بسته گذشته بانك مركزي بود كه بار سنگيني را بر دوش داشت و مي‌گفت متعهدم و همه ارزها را با يك قيمت قابل قبول و متعادل تأمين مي‌كنم و از سوي ديگر شرايطي وجود داشت كه رانت‌هايي ايجاد مي‌شود و اين مسئله مشكل درست كرده بود.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ در شرايط جديد تعهد بانك مركزي خيلي كمتر است. امروز بانك مركزي ما براي كالاهاي ضروري و اساسي از جمله مواد غذايي ضروري مردم و همچنين دارو و ملزومات پزشكي متعهد است كه با قيمت متعادل و يا حتي قيمت ثابت ارز لازم را اختصاص دهد و دولت براي ثبات يارانه لازم در اين باره تخصيص مي‌دهد و وزارتخانه‌هاي مختلف همچون وزارت بهداشت،  صنعت، كشاورزي توافقات‌شان را انجام دادند و عنوان كردند كه فهرست‌ جديد كالاهاي مورد نيازشان تا شب به بانك مركزي اعلام مي‌كنند و حتماً تا الان به بانك مركزي اعلام شده است.

نوسانات ارز تأثيري بر فهرست كالاهاي ضروري وارداتي با ارز دولتي نخواهد داشت 

وي افزود: مردم بايد اعتماد داشته باشند كه نوسانات ارز تأثيري بر فهرست كالاهاي ضروري وارداتي با ارز دولتي نخواهد داشت و با يك اعتماد و اطميناني نسبت به آينده مي‌توانند نگاه كنند

تا پايان فروردين سال آينده نرخ 4200 تومان ارز براي كالاهاي اساسي تغييري نخواهد كرد

رئيس جمهور اظهارداشت: من در جلسه هيأت دولت به وزرا گفتم كه ارزي كه براي كالاهاي اساسي (4200تومان است) و از فردا اختصاص آن اجرايي مي‌شود ادامه خواهد داشت و مردم بايد بدانند كه حداقل تا پايان فروردين سال آينده اين نرخ 4200 تومان براي كالاهاي اساسي تغييري نخواهد كرد و كالاهاي اساسي در اين بسته نيز بازتر از كالاهاي اساسي مورد نظر مردم است، ما به عنوان نمونه حبوبات و مواد شوينده را نيز به كالاهاي اساسي اضافه كرديم 

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ ارزي كه داده مي‌شود بايد به صورت شفاف به مردم گفته شود كه ارز 4200 توماني به چه كساني و چه شركت‌هايي اختصاص داده شده و بنا است چه كالاهايي وارد كنند و قرار ما با همه وزرا اين شده اين ارز 4200 توماني كه در واقع يارانه‌اي است تا رسيدن به دست مصرف‌كننده همه بر روند كار نظارت كنند و همه دستگاه‌هاي نظارتي بايد با هم همكاري داشته باشند تا كالاها با قيمت مورد نظر به دست مردم برسد تا خيال مردم نسبت به ضروريات زندگي راحت باشد.

دكتر روحاني در پاسخ به اين سؤال كه فكر مي‌كنيد چقدر امكان كنترل بازار ارز وجود داشته باشد، گفت: آنوقت چند هزار عدد كالا بود و كنترلش بسيار سخت بود ما هم مي‌خواستيم كنترل كنيم و خيلي از پرونده‌ها هم الان در سايه همان كنترل‌ها آماده شده است و در يك بخش ديگري ممكن است آنها را بيان كنم ولي الان اقلام محدود است يعني وزارت جهاد كشاورزي ما مي‌گويد من مشكلي براي كنترل ندارم يعني تمام مواد اوليه‌اي كه براي پروتئين است مثل ذرت، كنجد و كنجاله يا كود و سم كه شامل همين ارز خواهد بود و به مواد غذايي پروتئين و ساير اقلام كه مدنظر باشد تعلق خواهد گرفت.

وي گفت: اين كنترلش خيلي آسان‌تر است چون اقلام محدود است اگر بخواهيم داخل نوسانات ارزي قرار دهيم براي مردم نگراني ايجاد مي‌كند. دهك‌هاي پايين ما در فشار شديد قرار مي‌گيرند البته براي آنها هم بايد فكرهاي ديگر بكنيم و اما اين بخش كه هر چه مي‌شود بين 15 تا 20 ميليارد دلار ما در سال براي اين اقلام پرداخت مي‌كنيم.

رئيس‌جمهور بيان داشت:‌ اين موضوع را دولت و بانك مركزي متعهد است و بانك مركزي اين پول را پرداخت مي‌كند و با قيمت ثابت يعني تا پايان فروردين سال آينده با همين قيمت 4200 تومان خواهد بود و تغييري نمي‌كند اما بقيه از داخل يك بازار مي‌آيد و اين قيمت را بازار هست كه تعيين مي‌كند. البته در اواخر آن بسته قبلي اين طرح آمد كه تحت عنوان بازار دوم بود منتها اشكالش آن وقت اين بود كه ارز همه صادركنندگان نمي‌آمد و بخشي از صادركنندگان ارزشان در اين بازار مي‌آمد. الان برنامه‌ريزي اين است كه تمام صادرات غيرنفتي ما داخل اين بازار بيايد و در سال حدود 40 يا 50 ميليارد دلار صادرات غيرنفتي داريم كه همه آن داخل اين بازار مي‌آيد.

دكتر روحاني اضافه كرد: حتي فرآورده‌هاي نفتي را نيز ديشب تصميم گرفتيم كه به همين بازار بيايد. بنابراين بازار بزرگي است و رقم بزرگي ارز وارد مي‌شود. حال اين سؤال پيش مي‌آيد كه چه كساني مي‌توانند از اين ارز برداشت كنند. اين هم چارچوبش را تعيين كرديم كه وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد ببيند چه چيزي براي كشور لازم است كه وارد شود.

ليست اقلام ممنوعه را اعلام كرده‌ايم

وي با تاكيد بر اينكه يك ليست اقلام ممنوعه را اعلام كرده‌ايم، ادامه داد: اين اقلام ممنوعه شامل هزار و خرده‌اي قلم مي‌شود كه سر جاي خودش است و ممنوعيت آن برداشته نمي‌شود. مگر اينكه ببينيم شرايط بعدي آيا شرايط مناسبي است يا خير.

رئيس‌جمهور اظهار داشت: اقلامي كه آزاد است بر مبناي ثبت سفارش و بر مبناي چارچوبي كه وزارت صمت مشخص كرده به بانك مركزي اعلام مي‌شود و بانك مركزي آنها را پرداخت مي كند. بنابراين ارز به اين صورت درمي‌آيد كه يك بخشي ارز 4200 است كه باقي مي‌ماند و يك بخشي ديگر از ارز كه به بازار آزاد مي‌آيد و بازار آزاد قيمت آن را مشخص مي‌كند.

هفته آينده تمام بسته جديد به طور كامل اجرا مي‌شود 

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه اجراي اين طرح از فردا آغاز مي‌شود، بيان داشت:بخش‌هايي از اين طرح ممكن است تا يكي دو روز ديگر اجرايش طول بكشد اما هفته آينده تمام اين بسته به طور كامل اجرا مي‌شود و بازار خودش را به قول معروف پيدا مي‌كند و ارز به بازار آزاد مي‌آيد و نرخي پيدا مي‌كند كه از نظر ما يك نرخ متعادلي خواهد بود. منتها در اين نرخ دولت وارد نمي‌شود. به خاطر اينكه همه ارز صادراتي را در اين بازار مي‌آوريم در واقع با عرضه و تقاضا داريم آن را كنترل مي‌كنيم.

وي با اشاره به اينكه اين ارز به صورت حواله خواهد بود، خاطرنشان كرد: چون صرافي‌ها از فردا فعاليت‌شان آزاد مي‌شود و ورود اسكناس و طلا آزاد مي‌شود و حتي بدون گمرك و ماليات بر ارزش افزوده خواهد بود بنابراين يك مقداري تسهيل مي‌شود. صرافي‌ها مي‌توانند در چارچوبي كه بانك مركزي به آنها اعلام مي‌كند ارز را در اختيار متقاضيان قرار دهند. بانك مركزي بايد موارد را مشخص كند. 35 الي 36 مورد نيازمندي‌هايي است كه مردم دارند كه از قبل تعيين شده. اين ارز در واقع اسكناسش در صرافي‌ها خواهد بود.بنابراين ما آن حالتي كه قبلا داشتيم و ارزها ممنوع بود را نداريم. از طرفي جذب اسكناس را خواهيم داشت قبلا مردم اگر دلار‌شان را به بانك مي‌بردند ممنوع و قاچاق بود اما از فردا ديگر قاچاق نيست و ارز‌شان را مي‌توانند داخل بانك ببرند.

رئيس‌جمهور گفت:‌قبلا وقتي بانك‌ پول را مي‌گرفت و بعد مي‌خواست به طرف بدهد مي‌گفت كه من به ريال حساب مي‌كنم و به شما مي‌دهم اما در اين بسته جديد بانك مركزي متعهد مي‌شود.

دكتر روحاني در مورد نقش بانك مركزي در طرح ارزي جديد بيان داشت: هر كس ارز را در بانك سپرده مي‌گذارد بانك مركزي متعهد مي‌شود همان ارز را به او پرداخت كند و سودش را كه درصدش اعلام مي‌شود به او پرداخت كند. اين هم باعث اعتماد مردم است و دولت و بانك مركزي نسبت به آن متعهد است. همه اينها در كنار هم فكر مي‌كنم بازار را متعادل كند. به دليل اينكه ما ارز به اندازه نياز كافي جامعه داريم.

وي تصريح كرد: در تمام اين طرح‌ها دولت و مردم بايد در كنار هم قرار گيرند. مردم بايد اينگونه در نظر بگيرند كه امروز ارز به يك معنا عِرض و آبروي ما است يعني يك آبروي ملي ما هم هست و اين آبروي ملي ما بايد همه با همكاري از آن حراست و حفاظت كنيم. اگر دولت تلاش كند ارز بيشتر بياورد و مردم تلاش كنند ارز بيشتري را جمع كنند و به يك گوشه‌اي ببرند هيچ وقت ما موفق نمي‌شويم و دولت و مردم در كنار هم قرار نمي‌گيرند و از هم فاصله مي‌گيرند اما اگر مردم و دولت در كنار هم باشند و اين را هر دو وظيفه خودمان بدانيم و مردم به دولت اعتماد كنند كه با همه وجود دنبال حل مشكلات است و من اينجا به مردم عزيز مي‌گويم كه همه اعضاي دولت كه شب ساعت 11 با آنها تماس مي‌گيرم كه بعضي‌ از وزرا تا ديروقت در دفتر كارشان هستند، جمعه بعداز ظهرها با همه وزرا در تماس هستم كه همه آنها در حال فعاليت هستند يا در شهرستان در حال بازديد و افتتاح هستند يا در دفتر كارشان و در دسترس هستند.يعني همه وزراي ما در شبانه‌روز دارند فعاليت مي‌كنند.

رئيس‌جمهور در اين باره خاطرنشان كرد: مردم ما بايد مطمئن باشند كه دولت،‌ رئيس‌جمهور، وزرا، معاونين، دستگاه‌ها، و حتي قواي ديگر همه توانشان را براي اين كار گذاشته‌اند. مجلس و قواي ديگر همه دارند همكاري مي‌كنند. به نظرم اگر مردم ما،‌ دولت ما، قواي ما و همه در كنار هم قرار گيرند، اولا هيچ كسي نمي‌تواند ما را شكست دهد و هيچ وقت تحريم به اهدافي كه آنها دارند نمي‌رسند.

دكتر روحاني گفت: تحريم مشكلاتي را براي ما درست مي‌كند اما فوايدي هم دارد حتي مي‌توانم بگويم چه فوايدي دارد. تحريم فوايد، مشكلاتي و فشارهايي دارد اما من فكر مي‌كنم ما حتما به سلامت عبور مي‌كنيم و من معتقدم اگر ما متحد باشيم اين تحريم هر چه زودتر شكسته مي‌شود. تحريمي كه امروز آمريكا شروع كرده و از قبل اجرايي شده و از دي ماه پارسال با شعارهايي كه دادند، شروع شده و به طور رسمي از امروز شروع شده به نظرم اگر متحدانه با هم كار كنيم خيلي زود آمريكا را پشيمان مي‌كنيم. ما اگر بتوانيم با دنيا خوب كار كنيم آمريكايي‌ها مي‌فهمند كه تحريم‌شان بي‌اثر است و نمي‌تواند تاثيرگذار باشد و زودتر برمي‌گردند.

 هر چه ما متحدتر كار كنيم آمريكا را زودتر پشيمان مي‌كنيم

وي افزود: ترامپ الان از آن لحن تندي كه عليه ملت ايران و حكومت داشته و در فرمان اجرايي‌اش همان حرف‌هاي تند را زده به نظرم يك قدم برگشته است. ترامپ بايد چند قدم برگردد يعني بايد به قبل از دوران خودش برگردد تا آن وقت بشود يك شرايط مناسب براي اين شود كه منافع ايران، آمريكا و جهان بهتر تضمين شود. هر چه ما متحدتر كار كنيم آمريكا را زودتر پشيمان مي‌كنيم و ما مي‌توانيم تحريم را از بين ببريم. اين دست خود ماست. الان اگر شما از من سؤال كنيد اين تحريم چند وقت طول مي‌كشد من مي‌گويم زمانش دست ماست يعني اگر همه قواي ما دولت، نيروهاي مسلح، قواي ديگر، مردم ما كنار هم قرار گيرند ما اين تحريم را خيلي سريع‌تر خاتمه مي‌دهيم. اگر از هم فاصله بگيريم و باعث اختلاف و بي‌تحملي شود حتما اين تحريم طولاني مي‌شود. پس زمان تحريم دست ماست.

روحاني خاطرنشان كرد: به نظرم به حول و قوه الهي اين زمان را ما مردم و دولت كوتاه‌تر مي‌كنيم.

وي در پاسخ به اين سؤال كه به نظر كارشناسان اگر اين مبلغ 15 تا 20 ميليارد با نرخ 4200 تومان را هم به همان بازار سرمايه مي‌سپرديم خيلي از رانت‌ها از بين مي‌رفت،‌گفت: نه؛ البته اينكه شما مي‌گوييد ممكن است عده‌اي نگراني داشته باشند ما در گذشته همين كالاي اساسي را ارز آزادي در بازار بود كه نرخ آن 4100 تومان، 4500تومان، يك مقدار كمتر يا بيشتر بود اما ما كالاي اساسي را با نرخ 3800 تومان وارد مي‌كرديم و بازار را كنترل مي‌كرديم و با همان نرخ به دست مردم مي‌رسيد.

بنابراين ما آن را كنترل مي‌كرديم. به ما مي‌گويند چرا سوخت ارزان به مردم مي‌دهيد آن را گران كنيد، پولش را به مردم بدهيد. چرا برق و آب را ارزان مي‌دهيد. من مي‌خواهم به مردم بگويم به غير از اينكه از لحاظ كالاهاي اساسي تا آخر سال مطمئن باشند از نظر برق و آب‌شان مطمئن باشند. تلاش ما اين است كه هيچ التهابي در اين زمينه‌ها ايجاد نشود و نگذارد نوسان بزرگي اتفاق بيفتد. به نظرم قابل كنترل است. دستگاه‌هاي نظارتي دولتي و غيردولتي همه دست به دست هم مي‌دهيم انشاالله به خوبي اين طرح اجرا مي‌شود وكالاها به دست مردم مي‌رسد. يك چنين نظرياتي وجود دارد.

روند منطقه ما به سمت امن‌تر شدن است

رئيس‌جمهور در پاسخ به اين سؤال كه چقدر احتمال تنش و جنگ در منطقه خاورميانه و غرب آسيا را مي‌دهيد، گفت: منطقه ما يك مدل جنگ‌هايي دارد. مثلا در منطقه يمن و سوريه مشكلات جنگ و نيروي خارجي وجود دارد. اما روند منطقه ما به سمت امن‌تر شدن است. يعني شرايط سوريه مسلما در ماه‌هاي آينده بهتر از امروز خواهد بود. قدم به قدم تروريست‌ها دارند عقب‌نشيني مي‌كنند. تقريبا يك گوشه‌اي جمع مي‌شوند. نيروهاي خارجي چه آمريكايي‌ها و چه بقيه مجبورند از سوريه خارج شوند.

روحاني در اين باره افزود: عراق امن‌تر خواهد بود و در مورد يمن هم عربستان و امارات به اين نتيجه خواهند رسيد كه ادامه اين فعاليت نظامي‌شان اثر ندارد و بايد از راه سياسي مسائل‌شان را حل كنند. به نظرم كل منطقه امنيتش در آينده بيشتر خواهد شد.ما به عنوان جمهوري اسلامي ايران همواره به دنبال صلح بوديم امروز هم به دنبال صلح هستيم. هيچ وقت نه در دوران 40 ساله جمهوري اسلامي ايران و نه قبل از آن ايران آغاز كننده جنگ نبوده و همواره نگهدارنده صلح در منطقه بوده است. مخصوصا در اين 40 سال اراده ما بر صلح، دوستي است و همينطور كه قبلا در يك سخنراني اعلام كردم با همسايگانمان روابط خوبي داريم و اگر روابط‌مان با يكي دو همسايه خوب نيست، ما آماده‌ايم براي اينكه اين روابط را به يك روابط مناسب برگردانيم. از طرف ما مانعي وجود ندارد.

تا مردم و نيروهاي مسلح ما در صحنه هستند خطر جنگ و تجاوزي نسبت به ايران وجود ندارد

وي تصريح كرد: تا مردم و نيروهاي مسلح ما در صحنه هستند به نظر من خطر جنگ و تجاوزي نسبت به ايران وجود ندارد. اين وابسته به وحدت، اتحاد، يكپارچگي و انسجام دروني ماست. به نظرم مردم ما كه بايد از آنها سپاسگزاري كنم و مي‌دانم امسال با مشكلات فراواني روبرو بوده‌اند.

رئيس‌جمهور اضافه كرد: مگر مي‌شود ما در جريان مشكلات مردم نباشيم، مردم به طور مداوم با تلفن با رياست جمهوري در تماس هستند. با نامه در تماس هستند، وزراي ما مرتب به شهرها و استان‌هاي مختلف مي‌روند، من وزرا و استانداراني كه با مردم در تماس هستند را مرتب مي‌بينمشان،‌در فضاي مجازي هم وقت مي‌گذارم و نظرات مردم را مي‌بينم. حتما از وضع مردم مطلع هستيم.

دكتر روحاني تصريح كرد: امسال مردم ما با فشار شديدي مواجه بودند از يك طرف مشكل آب داشتيم كه به خاطر خشكسالي بود در كنار آب مشكل برق پيدا كرديم چون نيروگاه‌هاي برقآبي ما دچار مشكل شد، در كنار آن مشكل محيط زيست داشتيم؛ در كنار آن مشكلات ارزي به وجود آمد و در بازار و زندگي مردم تاثير گذاشت اما در عين حال مردم ما بسيار نجيب و صبوري هستند و مردمي هستند كه مي‌خواهند مشكلات با دست خودشان حل شود. اين همه دنيا فشار رواني به وجود مي‌آورد و تبليغ مي‌كند. همه رسانه‌ها و فضاي مجازي جمع مي‌شوند و مي‌خواهند مشكل  رواني به وجود آورند. مثلا يك روز را عنوان مي‌كنند كه همه مردم به خيابان بيايند و اغتشاش و اعتراض كنند. شما مي‌بينيد كه مردم ما نمي‌آيند و فقط يك تعداد محدود ناچيزي مي‌آيند. اين نشان از صبر،‌تحمل و بيداري، هوشياري و توجه مردم است.

 از لحاظ امنيت ملي احساس نگراني ندارم

وي تاكيد كرد:‌ در اين شرايط من از لحاظ امنيت ملي احساس نگراني ندارم به عنوان كسي كه امنيت ملي را مي‌شناسم در سياست خارجي روند ما ارتباط بهتر با جهان است و شما امروز روابط ما را با غرب و شرق مي‌بينيد با آمريكا هم كه شرايطش جداست و هيچ گاه رابطه نداشتيم. ما روابط بهتر را ادامه مي‌دهيم. بنابراين من آينده منطقه را با امنيت، صلح و ثبات بيشتري مي‌بينم.

در مقابل حرف زور مي‌ايستيم

رئيس‌جمهور اظهار داشت: من در همين زمينه نفتي و تهديداتي كه آمريكايي‌ها مي‌كنند به زودي هيأت‌هايي را به همه كشورهاي منطقه صادركنندگان نفت اعزام مي‌كنم. مبناي ما صحبت كردن و حرف زدن با يكديگر است كه از طريق منطق و گفت‌وگو است و انشاالله اين روند را ادامه مي‌دهيم. مردم نبايد هيچ گونه نگراني داشته باشند كه دولت و نظام ايران تصميمي براي تهاجم، ناآرامي و جنگ داشته باشد. به هيچ عنوان چنين چيزي نيست و من به عنوان رئيس شوراي عالي امنيت ملي به مردم عرض مي‌كنم كه برنامه ما همچنان صلح‌آميز است البته در مقابل حرف زور مي‌ايستيم و وقتي مي‌ايستيم پاسخ مثبت مي‌گيريم و تا به حال هم پاسخ مثبت گرفته‌ايم.

دكتر روحاني ادامه داد: اجازه نمي‌دهيم منافع‌مان و حقوق‌مان زير پا گذاشته شود. ما در برابر تجاوز هميشه مدافع خوبي بوده‌ و همچنان هستيم. اما من هيچ علامت و دليلي را نمي‌بينم كه در آينده منطقه ما با نا آرامي مواجه باشد.

وي در پاسخ به اين سؤال كه رسانه‌هاي بيگانه بر روي اعتراضات مردم موج‌سواري مي‌كنند و حتي سخن از تغيير نظام به ميان مي‌آورند تاكيد كرد: چه نظامي تغيير مي‌كند؟‌ آن نظامي تغيير مي‌كند كه بر مبناي انتخابات و آراء مردم نباشد. يعني اگر مردم با صندوق آرا مسئولين خود را انتخاب مي‌كنند اين نظام هميشه ثابت است تا جمهوريت و اسلاميت را و اعتقادات ديني‌مان را حفظ كرده‌ايم و مردم ما به اصول اعتقادات ديني كاملا پايبند هستند.

دكتر روحاني تصريح‌كرد: حالا ممكن است در مورد بعضي از مناسك و احكام موضوعاتي را شاهد باشيم اما اعتقادات مردم نسبت به دين، خداوند و قيامت‌شان مستحكم است و نظرسنجي‌ها در زندگي مردم اين را نشان مي‌دهد كه اسلاميت مورد توجه مردم است و مردم متدين هستند و هر چه ما به جمهوريت تعميق ببخشيم و دموكراسي را هرچه تعميق ببخشيم اين نظام ما مستحكم‌تر مي‌شود. مردم بدانند هر دو سال پاي صندوق هستند و به راحتي مي‌توانند رئيس‌جمهور، نمايندگان مجلس را انتخاب و نظارت كنند.

مي‌توانيم با شفافيت با فساد مبارزه كنيم

رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه ما همه چيز را شفاف در اختيار مردم قرار داديم، اظهار داشت: ما مي‌توانيم با شفافيت با فساد مبارزه كنيم. امروز مبارزه با فساد يكي از پايه‌هاي اصلي‌اش شفافيت است و ما همه چيز را بايد در اختيار مردم بگذاريم و مردم بدانند و نظارت كنند و باورمان شود كه اين كشور براي مردم است و با راي مردم است.

دكتر روحاني اظهار كرد: من معتقدم اصول قانون اساسي را به دقت اجرا و پياده كنيم و من به عنوان مسئول اجراي قانون اساسي بيش از گذشته آن را دنبال كنم و مردم ما بدانند پاي صندوق آراء آزاد هستند كه راي خود را به صندوق بيندازند هيچ وقت نظام ما صدمه نخواهد خورد اما اگر خداي ناكرده ببينند در جامعه با فساد برخورد نمي‌كنيم و تعارف مي‌كنيم و در فساد خط قرمز داريم و اين قوه و آن قوه براي ما فرق مي‌كند و در انتخابات مي‌خواهيم فرد يا حزب خاصي را حاكم كنيم،‌بله آن وقت معني‌اش آن است كه كسي بگويد اين نظام با استحكام است يا تضعيف شده؟

وي اضافه كرد: ما اگر دموكراسي را تعميق ببخشيم و حتي اگر در يك مسئله‌اي اختلاف نظر داريم و برايمان مهم است طبق اصل 59 قانون اساسي چرا پاي صندوق‌هاي راي نياييم و از آن استفاد نكنيم و به قول معروف به كمرش بيل خورده است. همه اينها بر اساس شرايطي است كه در قانون اساسي آمده است و دولت بايد لايحه دهد و مجلس آن را تائيد و رهبري فرمان دهد. من كاري با آن ندارم اگر مسئله‌اي در سياست داخلي، سياست خارجي و فرهنگي است اشكالي ندارد،‌مسائل عادي را مجلس تصميم مي‌گيرد اما مسائل خيلي مهم اصل 59 براي ما پيش‌بيني كرده است. اين براي تثبيت نظام است. اصل 59 قانون اساسي نظام را تثبيت مي‌كند.

رئيس‌جمهور با اشاره به سفر اخيرشان به سوئيس بيان داشت: از رئيس‌جمهور سوئيس در مراسم ناهار سؤال مي‌كردم شما چند همه پرسي در سال داريد و چقدر خرج مي‌كنيد و چرا، سوئيس براي مسائل جزئي هم همه پرسي مي‌گذارد و اگر هزار امضا براي مسئله‌اي جمع شود صد هزار نفر براي موضوعي اگر امضا شود بايد نظرسنجي كنند. آنها شرايط‌شان فرق مي‌كند وكشور كوچك‌تري هستند.

دكتر روحاني اضافه كرد:‌ما هر مقدار به مردم تكيه كنيم و هر مقدار در كنار مردم باشيم و هر مقدار به مردم خدمت كنيم و در عمل نشان دهيم خادم مردم هستيم، نه با زبان؛ مردم ما هم اسلام هم كشور عزيزشان ايران، هم وحدت و هم انسجام و تماميت ارضي را مي‌خواهند اينها همان مرداني هستند كه 8 سال براي شرف‌شان و استقلال كشورشان مقاومت كردند. من هيچ نگراني از نظام ندارم. اينها حرف‌هاي خيلي كودكانه است كه در آمريكا آرزو داشتند و با يك مشت تروريست در ارتباط هستند و مي‌روند با آنها دست مي‌دهند و با آنها مي‌نشينند و كمك مالي مي‌كنند آن هم گروهك تروريستي كه مردم از عمق جان نسبت به آنها نفرت دارند. يعني منافقيني كه در زمان جنگ و زماني كه مردم براي سرزمين‌شان مي‌جنگيدند رفتند با صدام متحد شدند و از پشت به ما خنجر زدند و منفورترين گروهك به نظرم در تاريخ ايران هستند. ممكن است آنها چنين تصوراتي در ذهن‌شان بيايند كه اين نظام مستحكم يا قوي و ضعيف است.

 امروز نظام ما از هميشه مستحكم‌تر است

وي تاكيد كرد: به نظر من امروز نظام ما از هميشه مستحكم‌تر است. ما و قواي سه‌گانه كاملا در كنار هم هستيم و من كاملا به مجلس شوراي اسلامي و قوه قضائيه احترام مي‌كنم و آنها هم تلاش مي‌كنند. در جلسات هماهنگي اقتصادي سه قوه من از نزديك شاهد هستم كه قوه قضائيه و مجلس عليرغم اينكه ممكن است جايي سلائق و نظرات‌ مختلف است در مسائل اساسي متحد هستيم. نيروهاي مسلح ما كاملا متحد هستند و رهبري كه مسئوليت سنگيني دارند و همواره او بر قواي كشور نظارت مي‌كنند با همان استحكام دارند نظارت مي‌كنند. به نظرم هيچ دغدغه‌اي نسبت به آينده نظام و ايران‌مان نبايد داشته باشيم. اين معنايش اين نيست كه مشكل نداريم.اين معنايش اين نيست كه مشكل آب، برق، محيط زيست و زندگي مردم نداريم كاملا مي‌دانيم مشكل داريم ولي مردم ما بايد بدانند كه ما شبانه‌روز داريم تلاش‌مان را انجام مي‌دهيم. ممكن است در جايي صد در صد و جايي 70 درصد موفق باشيم.

رئيس‌جمهور ادامه داد: از روز اول ما چرا سراغ برجام رفتيم، بعضي فكر مي‌كنند براي ما برجام يا صحبت با 6 كشور مهم بود فقط ما به فكر راحتي مردم بوديم. اگر دنبال برجام رفتيم براي اين بود كه تجارت ما راحت‌تر انجام شود، صادرات ما راحت‌تر انجام گيرد، واردات ما راحت‌تر انجام گيرد، حمل و نقل ما ساده‌تر شود، بيمه ما راحت‌تر باشد، فقط به خاطر اين منظور بود و با همين منظور رفتيم و الان هم آثارش را مي‌بينيم. همين امروز كه مردم دچار فشار هستند صادرات و خدمات كالاي ما از هميشه بهتر است.

وقتي مي‌بينيم بورس رونق دارد يعني نقدينگي درست هدايت مي‌شود 

دكتر روحاني در مورد رشد بورس كشور اظهار داشت: اين به معناي اميد مردم است، وقتي مي‌بينيم بورس رونق دارد يعني نقدينگي دارد درست هدايت مي‌شود و در بورس و توليد مي‌رود. صادرات ما رونق پيدا مي‌كند يعني نقدينگي ما به سمت صادرات مي‌رود، وقتي توليد ما افزايش مي‌يابد يعني نقدينگي به سمت توليد مي‌رود در اين شرايط كه الان هستيم هم توليد ما افزايش پيدا مي‌كند، اشتغال ما مي‌تواند كاهش پيدا نكند و در سه ماهه اول سال به توفيق مباركي رسيده‌ايم كه فكر مي‌كنم در سال‌هاي پيش سابقه نداشته است و اينكه نه تمام آنها كه متقاضي كار بودند، جذب شدند، يك مقداري از بيكاران قبلي هم جذب شدند. يعني اينكه ما به توفيق مباركي رسيده‌ايم كه فكر مي‌كنم در سال‌هاي پيش سابقه نداشته است.  يعني اينكه 756 هزار نفر در بهار امسال نسبت به بهار پارسال اشتغال خالص پيدا كردند يعني معنايش اين نيست كه بيكاري تمام شده يعني آن سه ميليون بيكاري هنوز هست و يك كوچولويي توانستيم بياوريم و بايد راه را ادامه دهيم.

وي افزود: يك بسته جديدي در دولت داريم طراحي مي‌كنيم و به آن فكر مي‌كنيم. اين را به موقع اعلام مي‌كنيم. همه افراد جامعه كه عضو كميته امداد و بهزيستي بودند كه در طول يك سال و نيم گذشته يارانه آنها را افزايش داده بوديم و باز هم افزايش مي‌دهيم و تامين بسته غذايي آنها را ادامه مي‌دهيم حتما دولت به اقشار كم درآمد كمك مي‌كند. بايد بازار ارز ما متعادل شود كه دولت همه توانش رادر اين راه انجام داده و انجام مي‌دهد و اميدوارم مردم در روزها و هفته‌هاي آينده شاهد يك بازار متعادل در اين زمينه باشند و ما مي‌توانيم روابط سياسي‌مان را با دنيا افزايش دهيم.

رئيس‌جمهور گفت: از لحاظ سياسي اين حادثه بسيار مهم است. درست در روزي كه ترامپ مي‌گويد من دارم اولين مرحله تحريم را اجرا مي‌كنم اروپا اطلاعيه مي‌دهد اگر كسي ايران را تحريم كند ما هم تحريمش مي‌‌كنيم و در برابر آمريكا مي‌ايستد. اين اولين بار است كه اروپا اين كار را انجام مي‌دهد البته قبل‌تر زمان كلينتون هم چنين كاري را انجام داده بود و اين حادثه مباركي است و به معناي پيروزي ملت ماست. دولت با همه توان به حول و قوه الهي مشكل مردم را كاهش خواهد داد.

محبوبيت من چيز مهمي نيست مهم اين است كه ما بتوانيم به مردم خدمت كنيم

دكتر روحاني در پاسخ به سؤالي در مورد تغيير در رفتار و رويه‌اش نسبت به سال گذشته و احتمال كاهش محبوبيتش گفت:‌ محبوبيت من چيز مهمي نيست مهم اين است كه ما بتوانيم به مردم خدمت كنيم و خدمتگزار مردم باشيم و مردم اگر ببينند ما خادم آنها هستيم و خدمت مي‌كنيم مردم هميشه در برابر تلاش مسئولين قدرداني كرده و مي‌كنند

وي افزود: اينكه من با سال قبل فرق كرد‌ه‌ام بعضي‌ها مي‌گويند روحاني در عرصه سياست خارجي فرق كرده بايد بگويم كه نظرات من در حوزه سياست خارجي هيچ تفاوتي نكرده من باز هم معتقد با تعامل سازنده با دنيا هستم و باز هم معتقدم كه ما بايد روابط‌مان را با كشورهاي منطقه و دنيا صميمي كنيم، روابط اقتصادي‌مان را با دنيا مستحكم كنيم.

رئيس جمهور اظهار داشت: حال اگر يك كسي برخلاف منطق از تعهدي خارج شده و ميز مذاكره را ترك كرده و تعهدي را زيرپا گذاشته و كسي كه در برابر مردم ايران ياوه‌گويي مي‌كند و حرف ناروا مي‌زند نمي‌شود در مقابلش كوتاه آمد و همين اسلامي كه به ما دستور داد با صلح و صفا با همه رفتار كنيم همان اسلام به ما مي‌گويد در مقابل متجاوز بايستيم. ما بايد تواضع كنيم اما نه در برابر متكبر. لحن امروز ما در برابر آمريكا نمي‌تواند با لحن ما در برابر اين كشور در سال‌هاي 96 و 95 يك جور باشد

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ آمريكا از تعهد خارج شده و ما آغازگر اين روند نبوديم، آمريكا است كه به مردم ما فشار مي‌آورد، آيا مي‌شود لحن ما در برابر اين رژيم تغيير نكند و همان لحن سابق باشد؟

وي با بيان اينكه اصول سياست خارجي ما و روند اجرايي آن تغيير نكرده است، افزود: نظر من در حوزه سياست داخلي تغييري نكرده هميشه معتقد بودم نظر و رأي مردم به عنوان چيزي است كه همه ما بايد به آن احترام بگذاريم الان هم بحث من همين است.

در سطح منطقه رتبه اول فضاي مجازي را داريم

رئيس جمهور اظهار داشت: ما فضاي مجازي را توسعه داديم امروز كشور ما در سطح منطقه در اين حوزه رتبه اول را دارد و نزديك به 67 ميليون جمعيت از كشور ما به اينترنت پرسرعت وصل هستند و اين يك افتخار بزرگي براي كشورما است.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌  اگر ما بخواهيم با فساد مبارزه كنيم كه بايد اين كار را بكنيم بهترين راه دولت الكترونيك است و در اين زمينه وزارتخانه‌هاي نيرو، جهاد و ارتباطات، بهداشت گام‌هاي خوبي برداشتند و به اين سيستم  تا پايان امسال وصل مي‌شوند و اين يك تحول بزرگ در حوزه سلامت ما ايجاد مي‌كند و سياست‌ ما در اين باره ارتباطات نزديك‌تر مردم با يكديگر، اشتغال مردم، فناوري در زندگي مردم، اشتغال در فضاي مجازي و فضاي مناسب براي آزادي مردم و حتي اعتراض مردم است

وي افزود: حتي اگر تظاهرات مردم هم در چارچوب قانون باشد حق مردم است اما نه اينكه يك عده‌اي به يك گروهك پاسخ دهند و نه اينكه عده‌اي به آمريكايي كه امروز بر عليه ملت ما جنايت مي‌كند پاسخ دهند. اما اينكه مردم حرفي دارند به طور طبيعي حرف‌شان را مي زنند و ما هم بايد ببينيم كه اعتراض آنها چيست و به آن رسيدگي كنيم و هيچ اشكالي ندارد.

هيچ چرخشي نداشته‌ام 

رئيس جمهور اظهار داشت: به نظر من ما در شرايطي هستيم كه سياست دولت تغييري نكرده و اينكه مي‌گويند روحاني به چپ نزديك‌تر بوده و امروز به جناح راست نزديك‌تر شده من هيچ چرخشي نداشته‌ام و همان نظري كه سال 92 داشتم و قول‌هايي كه در سال 96 به مردم دادم پاي همان حرف‌ةا و قول‌ها ايستاده‌ام و بر همان مبنا حركت مي‌كنم

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ من ترديد ندارم اساس راحتي مردم و آينده خوب مردم در سايه اعتدال است تندروي‌ها، افراط‌گري، جدا شدن از هم، روبه‌روي هم ايستادن به نفع ما نيست و به ضرر جامعه ما است ما بايد به همه جناح‌ها احترام بگذاريم

وي افزود: من چندي پيش در برابر مسئولان اجرايي، معاونين و وزرا گفتم من در اين شرايط دست همه را مي‌بوسم، همه را از هر جناحي كه باشند مي‌بوسم، هر جناحي كه باشند و هر تفكري كه داشته باشند مي‌بوسم، من خم مي‌شوم و دست مردم را مي‌بوسم. ما نياز به وحدت و اتحاد بيشتر داريم من به مردم مي‌گويم با كمك آنها از اين وضعيت عبور مي‌كنيم اين مشكلات، مشكلات بلندمدت نخواهد بود البته اگر ما متعهد و در كنار هم باشيم. صادرات‌مان را بيشتر كنيم، توليدمان را بالا ببريم، انصاف را همه مراعات كنيم، با فساد مبارزه كنيم و شفافيت‌ها را بيشتر كنيم.

رئيس جمهور اظهار داشت: ما از اين مشكلات عبور مي‌كنيم اين مشكل، مشكلي نيست كه ما را زمين‌گير كند، آمريكا قادر نيست كاري كند كه ما در برابر او زانو بزنيم، ملت ما اين كار را نخواهد كرد اما شرطش اين است كه ما نسبت به يكديگر انصاف داشته باشيم و منافع مردم را بيشتر در نظر بگيريم كه به نظر من اكثريت قاطع مردم ما اينچنين هستند. حال اگر در گوشه‌اي تخلفاتي صورت مي‌گيرد طبيعي است كه در يك جامعه‌اي رانت شروع شود و يك عده‌اي هم به دنبال سواستفاده مي‌روند

دكتر روحاني در پاسخ به اين سؤال دولت تا چه اندازه براي برخورد با سواستفاده‌كنندگان و متخلفان جديت دارد، گفت: با مفسدان و كسي كه ايجاد اخلال مي‌كند و حقوق مردم را تضييع مي‌كند ما بايد قاطعانه برخورد كنيم و به كسي كه ارز دولتي را براي واردات كالا دريافت مي‌كند و ارز را از كشور خارج كرده و آن را برنگرداند و كالاي خود را نيز وارد نكند بايد رحم كرد. من چند بار در دولت بر اين نكته تأكيد كردم كه همه كساني كه ارز را برده‌اند بايد ثابت كنند كه كالاي مورد نياز را آورده‌اند و وارد كشور كردند و بايد بگويند كه اين كالاها كجا است

وي افزود: امروز گمركات ما فعال‌تر از گذشته است به عنوان مثال اين فعال‌تر شدن در بحث ترخيص است و اينكه كالاهايي كه مورد نياز عامه مردم است زودتر از گمرك ترخيص شود و از سوي ديگر مراقبت شود كسي كه پولي را گرفته تا جنسي را وارد كند آيا كالا را وارد كرده و اين كالا از كدام گمرك وارد شده و در چه زماني وارد شده و ديگر اينكه محاسبه شود پولي كه فرد گرفته با كالايي كه وارد كرده متعادل است يا نه.

رئيس جمهور اظهار داشت: حتماً تخلف صورت گرفته و ترديدي در اين باره نيست، حتماً فساد ايجاد شده، حتماً رانت بوده  و يكي از نگراني‌هاي من در اين دو سه ما اين بوده كه چگونه با اين رانت و فساد مبارزه كنيم و بتوانيم چارچوب بهتري را داشته باشيم.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ هر چيز يارانه‌اي در كشور اعم از سوخت، نان و... كه به صورت يارانه‌اي به مردم ارائه شود درست است كه كمك به مردم است اما در كنارش هم فساد و هم خروج است. به اين معنا كه كالاي ما از مرزها به خارج از كشور قاچاق مي‌شود به عنوان مثال بنزين از كشور ما به خارج قاچاق مي‌شود به خاطر اينكه بنزين در كشور ما هزار تومان است و مثلاً در تركيه حدود 10 هزار تومان است. در ايران گازوئيل ليتري 350 تومان است و همين گازوئيل در عربستان سعودي سه هزار تومان است

وي افزود: هرچه كه يارانه‌اي شد و بين ما و كشورهاي منطقه در قيمت آن اختلافي وجود داشت باعث مي‌شود كه رانت و فساد ايجاد شود.

رئيس جمهور اظهار داشت: اينكه نظريه‌پردازان اقتصادي مي‌گويند كه ما در هيچ موردي يارانه ندهيم و كالاها با قيمت واقعي خود عرضه شود از نظر اصولي درست است اما در يك شرايط خاص آن هم در وضعيتي كه دشمن به ما فشار مي‌آورد و مردم ما در فشار هستند به نظر من ما هم اين يارانه را بايد بدهيم و هم اين كالاها را در اختيار مردم بگذاريم و هم بايد مراقبت كنيم تا حتي‌الامكان از مرزهاي ما كالا قاچاق نشود.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ ما در جنوب كشور مسئوليت مبارزه با قاچاق را در آب‌ها به نيروي دريايي سپاه داده‌ايم و مرز غرب و شرق در دست سپاه و در بعضي‌ جاها در دست نيروي انتظامي است. نيروهاي اطلاعاتي و همه مسئولين و گمركات و همه ما بايد دست به دست هم دهيم و مراقبت كنيم كه اين فساد را به حداقل برسانيم و با افراد فاسد بجنگيم و مبارزه كنيم.

هر مقام و هر كسي اگر تخلف كرده بايد با وي برخورد شود

وي افزود: دولت هيچ خط قرمزي در اين زمينه ندارد،هر مقام و هر كسي اگر تخلف كرده بايد با وي برخورد شود، دادگاه‌هاي ما بايد طبق قانون با اين فرد برخورد كنند و ما هم در اين زمينه حامي قوه قضاييه و هم حامي مبارزه با فساد هستيم و تلاش‌مان را در اين زمينه مضاعف خواهيم كرد.

رئيس جمهور اظهار داشت: روز گذشته وزير دادگستري درباره اقدامات سازمان تعزيرات به من گزارشي را ارائه كرد كه در اين گزارش آمده بود كه زمان رسيدگي به تخلفات مهم كوتاه شده و رسيدگي به اين تخلفات حداكثر 10 روز به طول مي‌انجامد

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ هم بايد با فساد و رانت مبارزه كنيم و هم بايد مديريت ما به گونه‌اي باشد كه اين فساد و رانت به حداقل برسد

وي در پاسخ به سؤالي در خصوص نامه رئيس جمهور در ارتباط با طرح سؤال نمايندگان از وي در صحن علني مجلس گفت: من پيش از آنكه دولتي باشم مجلسي هستم. اگر بنده امروز 5 در دولت رئيس جمهور هستم در مجلس 20 سال نماينده مردم بوده‌ام و هميشه مسئوليت‌هايي را در مجلس داشته‌ام و كاملاً مجلس را حس مي‌كنم.  نماينده به وظايف قانوني خود عمل كنند نه تنها من گله‌مند نمي‌شوم بلكه خوشحال مي‌شوم و از آنها تشكر هم مي‌كنم.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ ما دو جور مي‌توانيم با هم رفتار كنيم. يك زمان هست ما بايد كتاب قانون را در دست بگيريم و بگوييم طبق ماده فلان چرا شما فلان‌ كار را كرديد و يك وقت هم هست اشتباهي رخ مي‌دهد عذرخواهي مي‌كنيم و مي‌رويم به عنوان مثال يك وقت هست ما با شما شريكم با رفاقت و انصاف با هم رفتار مي‌كنيم و ممكن است 20 سال شريك باشيم و يك روز هم دعوا شود آن روز مي‌رويم سراغ قانون. آن روزي كه ما نمي‌توانيم با تعامل و دوستي مسائل‌مان را حل كنيم در چارچوب قانون كار را به پيش مي‌بريم.

وي افزود: اشكالي ندارد مجلس هر زماني در چارچوب قانون مي‌تواند حركت كند. اولاً بايد دقيق حركت كند. من به عنوان رئيس جمهور اگر دستگاهي را ببينم كه از قانون اساسي فاصله گرفته وظيفه من است تذكر دهم.

رئيس جمهور اظهار داشت: روابط ما با مجلس روابط خوب و نزديكي است. هر وقت مجلسي‌ها خواستند آمدند و ما نشستيم و بحث كرديم و آنها خواستند من به مجلس رفتم و نيازي به اين كار نبود. اما حالا مجلس مي‌گويد كه من مي‌خواهم طبق قانون عمل كنم هيچ اشكالي ندارد و ما هم طبق قانون عمل مي‌كنيم و هر دو طبق قانون عمل مي‌كنند. بنابراين او سؤال مي‌كند و من هم تذكر قانون اساسي مي‌دهم و با هم جلو مي‌رويم. اما در عين حال دوستي ما با مجلس محفوظ است.

 به همه نمايندگان مجلس احترام مي‌گذارم سؤال را حق آنها مي‌دانم

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ من به همه نمايندگان مجلس احترام مي‌گذارم حق آنها را سؤال مي‌دانم و مي‌توانند سؤال كنند هيچ اشكالي ندارد منتهي همه ما هم زمان را مراعات كنيم و هم اينكه تا جايي كه مي‌توانيم لازم نيست در همه جا از حق قانوني استفاده كنيم مي‌توانيم از راه‌هاي نزديك‌تر و ساده‌تر به اهداف‌مان برسيم. مقصود اين است ما در كنار هم مشكلات مردم را حل كنيم.

وي افزود: زماني كه ما در مجلس بوديم يك روز در هفته (سه‌شنبه‌ها) وزرا مي‌آمدند و ناهار را با هم مي‌خورديم و بسياري از مسائل در همان ناهار حل مي‌شد و مي‌شد قانوني گفت كه آقا شما چرا ناهار مي‌آيد برويد دولت ما از شما سؤال كنيد و شما بياييد و جواب دهيد.

رئيس جمهور اظهار داشت: قانون اين چارچوب‌ها را تعيين كرده اما استفاده از حق قانوني در اينگونه مسائل مهم حداقل باشد بهتر از حداكثر است اما در عين حال مجلس مجاز و مختار است و سؤال كرده و من هم به مجلس مي‌روم و پاسخ مي‌دهم و من هيچ مشكلي ندارم و البته اين سؤال يك فرصت خوب هم براي من به وجود مي‌آورد چون خيلي از حرف‌ها هست كه من سختم هست در مصاحبه بگويم اما يك وقتي يك نماينده‌اي از مجلس شوراي اسلامي سؤالي كرده شرايطي وجود دارد كه من صريح‌تر مي‌توانم حرف بزنم و خيلي مسائل را در آنجا واضح‌تر مي‌شود براي مردم گفت.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ شايد همين سؤال براي مردم ما مفيد و مبارك باشد و يك سري اطلاعات و نكاتي كه بايد به مردم گفته شود در اين فرصت مطرح شود. من از مردم به خاطر روزهاي سختي كه پشت‌سر گذارنده‌اند سپاسگزاري و تشكر مي‌كنم و به مردم مي‌گويم دولت با همه توان تلاش كرده مشكلات را كاهش دهد ما قدم‌هاي بسيار خوبي در ارتباط با حوزه آب در سال‌هاي گذشته برداشته‌ايم و با كارهايي كه  در پنج سال گذشته انجام شده 30 درصد بهره‌وري آب در حوزه كشاورزي بيشتر شده است و به صورت مداوم آبياري‌هاي مدرن در حال توسعه است و گلخانه‌ها و كشت‌هاي مختلف و بذرهاي جديد در حال توسعه است.

وي افزود: ما تا پايان سال طرح غدير را در استان خوزستان توسعه مي‌دهيم و به همه جاهايي كه وعده داده بوديم اين طرح در آن مناطق به انجام مي‌رسد.

رئيس جمهور اظهار داشت: در حوزه محيط زيست گام‌هاي خوبي برداشته شده و باز هم قدم‌هاي خوبي برداشته خواهد شد و در اين زمينه به مردم گزارش خواهيم داد.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد:‌ با وجود همه اين تلاش‌ها اما در عين حال مردم فشار زيادي متحمل شده‌اند و من از مردم خوب و عزيزمان تشكر مي‌كنم و به آنها وعده مي‌دهم در كنار هم و با هم مي‌توانيم مسائل‌‌مان را حل كنيم و من به خاطر اينكه اين گفت‌وگوي تلويزيوني بيش از حد معمول با فاصله زماني همراه بود اميدوارم كه بعد بتوانم جبران كنم

وي افزود: اخيراً من در دولت گفتم كه همه وزارتخانه‌ها در يك فرصت مناسب دو هفته يكبار يا سه هفته يكبار مصاحبه مطبوعاتي بگذارند و كارهايي كه كرده‌اند به مردم اطلاع دهند و براي مردم توضيح دهند تا مردم آگاه باشند و همچنين خبرنگاران مي‌توانند واسطه خوبي بين مردم و دولت باشند و حرف مردم را به دولت و حرف دولت را به مردم منتقل كنند.

 


Powered by Tetis PORTAL