18 دي 1398 15:20:30
دكتر روحاني در جلسه هيات دولت: اقدام آمريكايي ها در به شهادت رساندن شهيد سپهبد سليماني تروريسم بين المللي و جنايت بود

رئيس جمهور اقدام آمريكايي ها در به شهادت رساندن سردار دلاور اسلام سپهبد قاسم سليماني و همراهان شهيدش در عراق را برخلاف همه موازين و مقررات بين المللي و يك جنايت و تروريسم بين المللي دانست و تاكيد كرد: آمريكايي ها از دستيابي به اهداف خود در اين اقدام جنايتكارانه شكست خوردند.

حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيات دولت با بيان اينكه در هفته گذشته تا به امروز شاهد تحولات بسيار مهمي در ايران، منطقه و جهان بوديم، گفت: آمريكا با اقدام جنايتكارانه در بغداد يك فرمانده بزرگ و عظيم الشان ايران را كه ميهمان دولت و مردم عراق بود برخلاف همه مقررات بين المللي در يك جنايت و تروريسم بين المللي به شهادت رساند.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه بي ترديد آمريكا از اين اقدام خود اهدافي را دنبال مي كرده است، افزود: آنها به دنبال ايجاد تفرقه در داخل ايران ، ايجاد ترس و تفرقه در سطح منطقه، فاصله انداختن ميان دولت و ملت عراق با مردم ايران و تاثيرگذاري بر تحولات منطقه و اقداماتي كه براي آزادسازي كامل منطقه از شر مداخله گران و تروريست ها انجام ميشود بودند كه خوشبختانه در تمامي اين اهداف شكست خوردند.

دكتر روحاني ادامه داد: البته ممكن است اين اقدام به خاطر مسائل و پيچيدگي هاي شديد داخلي در آمريكا و گرفتاري هاي كاخ سفيد بود كه مي خواست اين مشكلات از پيش روي او برداشته شود كه آن هم با آگاهي مردم آمريكا و افكار عمومي جهان نتيجه اي معكوس خواهد گرفت.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد در مقابل عظمت و روح ملت بزرگ ايران سر تعظيم فرود بياوريم، گفت: حضور مردم در مراسم تشييع شهيد سپهبد سليماني حضوري عادي نبود بلكه معجزه حضور ملت ايران در تاريخ كشور بود.

دكتر روحاني با اشاره به برگزاري مراسم پرشكوه براي اين سردار شجاع كشور، اظهار داشت: در تاريخ به ياد ندارم كه اينچنين طولاني ترين تشييع جنازه را شاهد باشيم به گونه اي كه از بغداد ، كربلا، نجف تا خوزستان، مشهد، تهران، قم و كرمان و همچنين در خرمشهر، آبادان و بصره شاهد حضور گسترده مردم بوديم.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه مردم در اقصي نقاط جهان از جمله در يمن، سوريه و كشمير نيز به ياد اين شهيدان در خيابان ها حضور يافتند گفت: اگر تمام اين صف ها را در كنار هم قرار بدهيم مي بينيم كه طولاني ترين تشييع جنازه تاريخ براي اين سردار بزرگ و ياران او انجام شد.

دكتر روحاني با طرح اين سوال كه چرا مردم در برابر اين حادثه اين همه هوشياري و بيداري نشان دادند، خاطرنشان كرد: در واقع اين حضور بي سابقه، احترام مردم به سجاياي اخلاقي و آرمان هاي اين شهيد بلندمرتبه بود.

رئيس جمهور افزود: سردار سليماني تنها يك فرمانده نظامي نبود بلكه او يك سياستمدار، استراتژيست و يك فرد توانمند در مذاكرات سياسي با احزاب، گروهها و حتي مقامات بلندپايه منطقه و خارج از منطقه بود.

دكتر روحاني ادامه داد: شهيد سپهبد سليماني فردي بسيار باهوش و خوش فكر بود و برنامه ريزي ها و پيش بيني هاي او معمولا دقيق بود.

رئيس جمهور با بيان اينكه آمريكايي ها با اقدام جنايتكارانه خود اشتباه بزرگ تاريخي را مرتكب شدند، گفت: صدها فرمانده آمريكايي در جايگاه هاي مختلف منطقه به گونه اي بودند كه اگر سردار سليماني اراده مي كرد آنها را از پاي درمي آورد اما سردار سليماني از معتدل ترين فرماندهان نظامي منطقه و جهان بود ضمن اينكه شجاع ترين نيز بود.

دكتر روحاني با بيان اينكه سردار سليماني بسيار حساب شده عمل مي كرد و هيچ گاه در مسير افراط و تفريط قرار نمي گرفت، اظهار داشت: من در طول سالهاي آشنايي نزديك به او شاهد بودم كه سليماني همواره يك فرمانده باهوش، شجاع و پا در ركاب بود و از روزي كه در ميدان جنگ براي مبارزه بر مركب جهاد سوار شد، نديدم كه لحظه اي از اين مركب پياده شده باشد.

رئيس جمهور افزود: در طول 40 سال گذشته او پرتلاش و هر روز با روحيه اي بالاتر از روز قبل در مسير جهاد تلاش مي كرد.

دكتر روحاني با تاكيد بر اينكه بسيار مهم است كه اهداف سردار سليماني را نه تنها امروز بلكه براي هميشه به ياد داشته باشيم خاطرنشان كرد: هدف سردار سليماني امنيت ايران، ثبات منطقه، آزادي قدس، تامين امنيت منطقه توسط كشورهاي منطقه و آرمان او آزادي ملت هاي منطقه بود.

رئيس جمهور ادامه داد: اينكه امروز همه ملت هاي منطقه در كشورهاي مختلف از جمله هندوستان، كشمير، پاكستان و كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا و آسياي دور دلسوخته اين فاجعه بزرگ هستند نشان از عظمت اين مرد بزرگ دارد.

دكتر روحاني تصريح كرد: آمريكايي ها فكر كردند كه با موشك بدن سردار سليماني را سوزاندند در حالي كه آنها با اين اقدام دل صدها ميليون انسان آزاده جهان را سوزاندند و طبيعي است كه آمريكا نمي تواند از پيامدهاي اين فاجعه بزرگ فاصله بگيرد و حتما در برابر اين جنايت و خباثت پاسخ خواهد گرفت.

رئيس جمهور با بيان اينكه تا امروز كه بدن اين شهيد بزرگوار به خاك سپرده شد آمريكا پاسخ هاي بسيار قاطعي را دريافت كرده است، گفت: اولين پاسخ آمريكا حضور پرشور مردم عراق در بغداد، كربلا، نجف و بصره و ديگر شهرهاي اين كشور بود؛ آمريكا مي خواست با كشتن سردار سليماني ميان ملت ايران و عراق فاصله ايجاد كند اما نفهميد كه سردار بزرگ اسلام را با سرداري ديگر كه متعلق به ملت عراق بود با هم كشت و خون و حتي اعضاي بدن اين دو عزيز با هم ممزوج شد.

دكتر روحاني افزود: اين نشان داد كه ملت ايران و عراق در يك مسير هستند و فرماندهان جهادي اين دو ملت يك مسير را طي مي كنند.

رئيس جمهور اقدام پارلمان عراق در تصويب خروج نيروهاي آمريكايي از اين كشور را پاسخ ديگري به اين اقدام جنايتكارانه آمريكا برشمرد و گفت: پارلمان عراق با راي شجاعانه خود مسير را براي اخراج دائمي آمريكا از عراق و انشاءالله در آينده از منطقه فراهم كرد.

دكتر روحاني با تجليل از پيام تسليت مرجعيت عراق به رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: مرجعيت، مورد احترام كل جامعه عراق است و اين اقدام مرجعيت معظم عراق باعث اتحاد و يكپارچگي آحاد مردم اعم از شيعه، سني و كرد در اين كشور شد و اين تودهني بزرگي به آمريكايي ها بود.

رئيس جمهور تاكيد كرد: آمريكا تصور مي كرد كه با كشتن سردار سليماني در عراق اختلاف ايجاد كرده و اين كشور را چند شقه خواهد كرد اما برعكس عراق متحد شد و زير يك پرچم و با يك فرياد به طور يكپارچه عليه آمريكا قرار گرفت.

دكتر روحاني افزود: اگر سردار سليماني عزيز ماهها و سالها تلاش مي كرد تا اين منطقه يكپارچه عليه آمريكا شود نمي توانست آن طور كه بايد به اين هدف برسد؛ هرچند كه ما از قدرت او مطلعيم اما خون او و شهادت او امروز كاري كرد كه سليماني مي بايست ساليان دراز براي رسيدن به اين اهداف تلاش مي كرد.

رئيس جمهور با اشاره به حضور بي سابقه ملت ايران در مراسم تشييع سردار سليماني و ياران او در شهرهاي مختلف كشور گفت: مردم نه تنها در شهرهايي كه تابوت اين سردار بزرگ بر روي دست ها سير كرد بلكه در همه شهرها و روستاها به طور يكپارچه عزاداري كرده و عليه اقدام آمريكا فرياد برآوردند.

دكتر روحاني افزود: اين يك حادثه بزرگ تاريخي بود كه ملت ما را بيش از هميشه با هم متحد و منسجم كرد.

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد اين اتحاد و انسجام را حفظ كنيم و اين مسووليتي بر دوش همگان است خاطرنشان كرد: شهيد سليماني كار خود را به خوبي انجام داد و اتحاد را در ميان آحاد ملت به وجود آورد و امروز اين ما هستيم كه بايد آثار خون اين شهيد بزرگ و يارانش را پاس بداريم.

دكتر روحاني افزود: شهادت سپهبد سليماني يك فرصت تاريخي براي ما ايجاد كرد و تمام فكرها ، گروهها و سليقه هاي گوناگون نسبت به احترام به اين سردار بزرگ اسلام يكپارچه، يكصدا و همنوا بودند و نمازي كه رهبر معظم انقلاب در كنار تابوت اين عزيز و يارانش خواند نيز تاريخي و ماندگار شد و بغض رهبري و يك ملت را نسبت به بدترين جنايتي كه آمريكايي ها در اين منطقه مرتكب شدند به نمايش گذاشت.

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود اقدام مجلس شوراي اسلامي در تصويب طرح سه فوريتي را گامي مهم عليه اقدامات جنايتكارانه آمريكا دانست و گفت: دولت با برداشتن گام پنجم در كاهش تعهدات هسته اي قدمي مهم در راستاي فعاليت هاي صلح آميز هسته اي را برداشت.

دكتر روحاني ادامه داد: در گام پنجم به دنيا اعلام كرديم كه سازمان انرژي اتمي ايران امروز در تحقيق و توسعه، ساخت انواع سانتريفيوژها و نصب آنها و مقدار سطح و درصد غني سازي هيچ محدوديتي ندارد و اين كار براي اولين بار است كه اتفاق مي افتد.

رئيس جمهور اظهار داشت: سازمان انرژي اتمي در يكي دو سال اخير به خوبي خود را آماده كرده بود و امروز با اين فرمان شاهد شكوفايي بزرگ در صنعت هسته اي خواهيم بود.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه در برابر اقدام جنايتكارانه آمريكا تنها اين اقدامات كافي نبود و لازم بود نيروهاي مسلح نيز پاسخ مناسب را بدهند، گفت: از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي تشكر مي كنيم كه شب گذشته با عملياتي كه عليه پايگاه بزرگ آمريكايي ها در منطقه انجام داد به خوبي نشان داد كه ما در برابر آمريكا عقب نشيني نمي كنيم.

رئيس جمهور تاكيد كرد اگر آمريكا مرتكب جنايتي شود هرچند كه بخواهد تهديد كند بايد بداند كه پاسخ قاطع نيروهاي مسلح ما را دريافت خواهد كرد.

دكتر روحاني افزود: اگر آمريكا از اين به بعد بخواهد مرتكب جنايت ديگري شود بايد بداند كه پاسخ محكم تري را خواهد گرفت. آمريكايي ها اگر آگاهي و هوشياري داشته باشند در اين مقطع اقدام ديگري انجام نمي دهند اما اگر اين كار را انجام دادند هم مردم و هم نيروهاي مسلح كشور آماده اقدام متقابل در برابر آنها هستند.

رئيس جمهور اظهار داشت: معتقدم آمريكا بايد پاسخ اصلي خود را از ملت هاي منطقه دريافت كند؛ آنها دست سردار سليماني عزيز ما را در اين جنايت قطع كردند؛ انتقامش اين است كه پاي آمريكا را از اين منطقه بريده و قطع كنيم.

دكتر روحاني افزود: اگر پاي آمريكا از اين منطقه قطع شود و دست تجاوزش براي هميشه بريده شود در حقيقت انتقام و پاسخ نهايي ملت هاي منطقه به آمريكا خواهد بود.

رئيس جمهور با بيان اينكه آمريكايي ها نبايد خطا كرده و اگر در ديگر كشورها اقداماتي عليه آنها انجام شد بگويند كه توسط نيروهاي نيابتي ايران به انجام رسيده است، گفت: ما نيروي نيابتي نداريم چرا كه امروز ملت ها آزادند و هيچ نيرويي در هيچ كشوري تحت فرمان ما نيست به گونه اي كه حشدالشعبي جزو نيروي مسلح رسمي عراق و تحت فرمان فرماندهي عراق قرار دارد.

دكتر روحاني افزود: حزب الله لبنان بخشي از دولت، پارلمان و حاكميت در لبنان است و خودشان برنامه داشته و اهداف خود را دنبال مي كنند؛ همچنين مردم يمن تابع فرمان ما نيستند و براي كشور خود مبارزه مي كنند و ممكن است باز هم حوادثي همچون حادثه آرامكو را بيافرينند و اين هيچ ارتباطي به مردم ، حكومت و نيروهاي مسلح ايران ندارد.

رئيس جمهور ادامه داد: آمريكايي ها نبايد خطا كرده و اگر در آينده با مشكلي در سطح دنيا مواجه شدند آن را گردن ايران بيندازند.

دكتر روحاني خاطرنشان كرد: آنها بايد بدانند كه سردار سليماني حق بزرگي بر گردن ملت هاي منطقه و حتي مردم اروپا و آمريكا دارد و اگر اين قهرمان مبارزه با تروريسم نبود امروز اروپا هم امن نبود و من اين موضوع را روز گذشته در تماس تلفني يكي از رهبران اروپا عنوان كردم كه اگر سليماني نبود امروز پايتخت هاي اروپايي امنيت نداشت و داعش همه شما را از پاي درمي آورد.

رئيس جمهور افزود: از خاطر نخواهم برد كه سردار سليماني روزهايي به عراق رفت و براي مردم اين كشور مجاهدت و فداكاري كرد كه كمتر كسي جرات مي كرد در بيابان هاي عراق قدم بردارد و اگر او نبود اربيل سقوط كرده بود و شايد حرم هاي مطهر ائمه هدي در سامرا ، كاظمين، كربلا و نجف مورد تهديد جدي قرار مي گرفت؛ اگر سليماني نبود شايد امروز حرم مطهر حضرت رقيه و زينب كبري وجود نداشت.

دكتر روحاني ادامه داد: معتقدم محبوبيت سردار سليماني را اهل بيت(ع) در دل مردم قرار دادند و البته خداوند نيز وعده داده كه آناني كه ايمان دارند و عمل صالح انجام مي دهند خداوند محبت آنها را در دل مردم قرار مي دهد و او به خاطر عمل صالح، اخلاص، تواضع و فروتني اش محبوب همگان بود.

رئيس جمهور اظهار داشت: سردار سليماني هيچ گاه ابراز خستگي نكرد و نه تنها در جهاد براي امنيت بلكه در سياست هم به كشور كمك مي كرد و در شوراي عالي امنيت ملي صاحبنظر بود و همواره از نظرات او راجع به مسائل منطقه و كشور استفاده مي كرديم؛ سليماني براي آينده منطقه برنامه ريزي و استراتژي داشت.

دكتر روحاني افزود: ما بايد راه اين مرد بزرگ را ادامه دهيم و ملت ايران در كنار ملت هاي منطقه متحد و منسجم باشند.

رئيس جمهور تاكيد كرد: پاسخ آمريكا روزي است كه شاهد خروج آمريكا از منطقه باشيم و ببينيم كه ملت هاي منطقه آزاد شدند.

دكتر روحاني اظهار داشت: سليماني يك قهرمان ضد تروريست و افراطي گري در منطقه بود و مردم ايران ، منطقه و جهان به خوبي او را شناخته و نسبت به او قدرداني كردند.

رئيس جمهور خطاب به مردم ايران گفت: مردم عزيز ايران، سروران ما، ولي نعمتان ما، شمايي كه در اين روزها اين برگ زرين را در تاريخ ايران آفريديد و بزرگترين حماسه وحدت، همبستگي، انسجام و اقتدار ملي را خلق كرديد؛ همه بايد دست به دست هم بدهيم و در كنار هم باشيم و نگذاريم حاصل خون اين شهيد و وحدت و انسجام بزرگ ما خدشه دار شود.

دكتر روحاني افزود: اگر امروز كسي اثر خون شهيد سليماني را پاس نداشته و حرمت خونش را نگاه ندارد به او خيانت كرده است.

رئيس جمهور اظهار داشت: امروز روز وحدت و اتحاد است و هر كس شكاف و تفرقه ايجاد كند حرمت خون اين سردار بزرگ را نگاه نداشته است چرا كه آنچه امروز آمريكا را از جنايت خود پشيمان مي كند وحدت ملت بزرگ ايران است.

دكتر روحاني با بيان اينكه آمريكا در برابر يك ملت متحد بسيار ناچيز است اما در برابر يك ملت متفرق و جداشده از هم، توان اين را دارد كه بتواند به ما ضربه بزند، افزود: نگذاريم آمريكا دست جنايت خود را بار ديگر به سوي ايران دراز كند و اين با وحدت، اتحاد و تلاش همگان امكان پذير است.

رئيس جمهور خطاب به مسوولان ، نيروهاي مسلح و همه كارگزاران نظام گفت: ما بايد امروز قدردان اين ملت بزرگ باشيم و اين با تلاش و خدمت بيشتر حاصل مي شود.

دكتر روحاني ادامه داد: كارآفرينان كشور در سايه خون شهيد سليماني بايد تلاش و خدمت بيشتري داشته باشند؛ همچنين هر كسي در فن و جايگاه خود بايد با تلاش مضاعف خود پاسخ لبيك به شهيد سليماني عزيز بدهد.

رئيس جمهور با بيان اينكه در 8 ماهه گذشته از سال جاري برغم فشارها بر فروش نفت، در مجموع صادرات نفتي بيشتر از واردات آن بود، اظهار داشت: اين يك قدم مثبت بوده و اين قدم ها را بايد براي خدمت به مردم ادامه دهيم.

دكتر روحاني ادامه داد: خداوند با شهادت، بالاترين جزا و درجه را به سردار سليماني اعطا كرد چرا كه در قرآن آمده كه جهاد و شهادت بالاترين درجه و مقام براي مومنان است و او امروز در آسمان ها بيش از آنچه كه در زمين محبوب است، محبوبيت دارد.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: ما بايد تلاش كنيم تا در مسير شهدا حركت كرده و با توجه به مسووليت ها به مردم خدمت كنيم و اميدواريم در سايه شهيد بزرگوار و با حركت و جنبشي كه به واسطه خون شهيد ايجاد شده بتوانيم در اين راه موفق باشيم.

دكتر روحاني همچنين در اين جلسه با تسليت حادثه كشته شدن عده اي از مردم در مراسم تشييع پيكر شهيد سپهبد سليماني در كرمان از همه مسوولان مربوط خواست تا در راستاي رسيدگي به آسيب ديدگان اين حادثه تلخ تلاش كنند.

رئيس جمهور همچنين سقوط هواپيماي اوكرايني و كشته شدن عده اي از هموطنان مان در اين حادثه و ديگر مسافران اين پرواز را تاسف بار دانست و اين حادثه را تسليت گفت و افزود: وزارت راه و شهرسازي و مسوولان مربوطه دلايل اين حادثه را بررسي و به اطلاع مردم برسانند.


Powered by Tetis PORTAL