22 تير 1399 16:2:5
ارتباط تصويري نمايندگان يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي با رهبر معظم انقلاب
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي حضور درصد قابل قبولي از مردم در انتخابات مجلس را با وجود شرايط سخت اقتصادي و تبليغات مأيوس‌كننده‌ي دشمنان، نشان‌دهنده‌ي اميدواري و انتظار ملت براي حل مشكلات خواندند و به نمايندگان مجلس توصيه كردند: قدر اين موقعيت مهم را بدانيد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (يكشنبه) در ارتباط تصويري با نمايندگان ملت در مجلس شوراي اسلامي، مجلس يازدهم را «مظهر اميد و انتظار مردم» خواندند و با استناد به «بنيه‌ي قوي و ظرفيتهاي مادي كشور» و «توانايي‌هايي معنوي و ايماني ملت» تأكيد كردند: اطمينان داريم همه‌ي مشكلات موجود قابل حل است و مجلس بايد با اولويت‌بندي مسائل، پرهيز از حاشيه‌سازي و نيز كار مخلصانه براي مردم، در روند حل مشكلات تأثير محسوس بگذارد.

ايشان همچنين با ابراز تأسف عميق از اوج‌گيري مجدد كرونا، همه را به رعايت كامل دستورالعمل‌هاي بهداشتي فراخواندند و افزودند: مردم با گسترش نهضت تعاون به نيازمندان، بار ديگر كشور را از طراوت كمك به قشرهاي ضعيف و خانواده‌هاي نيازمند سرشار كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي حضور درصد قابل قبولي از مردم در انتخابات مجلس را با وجود شرايط سخت اقتصادي و تبليغات مأيوس‌كننده‌ي دشمنان، نشان‌دهنده‌ي اميدواري و انتظار ملت براي حل مشكلات خواندند و به نمايندگان مجلس توصيه كردند: قدر اين موقعيت مهم را بدانيد.

ايشان مجلس يازدهم را از قوي‌ترين و انقلابي‌ترين مجالس پس از انقلاب خواندند و افزودند: حضور «جوانان پُرانگيزه، پُرايمان، پُرتوان، تحصيل‌كرده و كارآمد» در كنار شماري از مديران انقلابي و داراي سوابق اجرايي، و نيز شماري از پيشكسوتان داراي سوابق نمايندگي، مجلس يازدهم را به مجلسي بسيار خوب و اميدبخش تبديل كرده است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با ابراز خرسندي از حساسيت نشان دادن مجلس يازدهم به مسائل انقلاب و سرعت عمل نمايندگان در تشكيل هيئت رئيسه و كميسيون‌ها، افزودند: مهلت چهارساله‌ي نمايندگي، فرصت خوبي براي ريل‌گذاري حركت عمومي كشور و تأثيرگذاري فراوان در روند حل مسائل و پيشرفت و آينده‌ي ايران است.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان مشكلات فراوان اقتصادي كشور را به «بيماري» تشبيه و درعين‌حال تأكيد كردند: به علت بنيه‌ي قوي و قدرت دفاعي، كشور بدون ترديد توان غلبه بر اين بيماري را دارد، همان‌گونه كه دشمنان نيز امروز اذعان ميكنند كه با وجود سخت‌ترين تحريمها و فشارهاي همه‌جانبه نتوانسته‌اند به اهداف ضد ايراني خود دست يابند.

ايشان «تورم، كاهش ارزش پول ملي، گراني‌هاي بي‌منطق، مشكلات بنگاه‌هاي توليدي و مشكلات ناشي از تحريمها» را از جمله مسائلي خواندند كه سختي معيشت را بويژه براي طبقات پايين و متوسط به همراه آورده است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تشريح برخي ظرفيتهاي كشور افزودند: ايجاد هزاران شركت دانش‌بنيان، اجراي صدها طرح زيربنايي، بهره‌برداري مستمر از طرحهاي جديد، پيشرفتهاي حيرت‌انگيز در صنايع نظامي و موفقيتهاي تحسين‌برانگيز در مسائل فضائي، نتايج استفاده از بخشي از ظرفيتهاي بسيار قوي و گسترده در كشور است.

رهبر انقلاب ظرفيتهاي معنوي ملت را كه در ايمان مذهبي و انقلابي مردم ريشه دارد، مكمل ظرفيتهاي فراوان طبيعي، جغرافيايي و تاريخي برشمردند و افزودند: بايد ظرفيتهاي معنوي را به عنوان عاملي بسيار مهم، مورد توجه و استفاده قرار داد.

ايشان «حضور به‌هنگام و فداكارانه‌ي مردم در مقابله با موج اول كرونا»، «خدمات بسيار باارزش ملت در نهضت كمك مؤمنانه به خانواده‌هاي ضعيف» و «حضور باشكوه و خيره‌كننده‌ي مردم در بدرقه‌ي سردار سليماني» را نمونه‌هايي از ظرفيت معنوي عميق ملت ايران دانستند و افزودند: مردم در تجليل از «مظهر اقتدار ملي و جهادي» ايرانيان يعني شهيد سليماني نشان دادند كه به مبارزه و مقاومت در مقابل استكبار ايمان دارند و براي قهرمان ملي خود بالاترين ارزشها را قائل هستند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با يادآوري حضور تعيين‌كننده‌ي مردم در مقابله با غائله‌هايي نظير حوادث سالهاي ۷۸ و ۸۸ افزودند: ملت در مقابله با هر حركت ضد نظام، دشمن را مأيوس ميكند و آيا توانايي و ظرفيتي بالاتر از اين براي يك كشور قابل تصور است؟

رهبر انقلاب در نوعي جمع‌بندي از اين بخش از سخنانشان، بخشي از مشكلات موجود را نيز ناشي از بي‌توجهي و كم‌توجهي مسئولان در طول سالهاي مختلف خواندند و افزودند: اگر تفكر خوداتكايي و اعتماد به نفس ملي بويژه در جوانان همچنان رو به گسترش باشد و از بنيه‌ي قوي كشور استفاده شود و اميدهاي واهي به بيرون مرزها و شرطي كردن اقتصاد كشور تضعيف شود، من اطمينان كامل دارم كه مشكلات اقتصادي قابل حل است.

رهبر انقلاب اسلامي سپس توصيه‌هايي را خطاب به نمايندگان مجلس يازدهم بيان كردند.

«
نيت الهي و خالص»، «كار براي مردم» و «پرهيز از جوزدگي» اولين توصيه‌ي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به نمايندگان مجلس بود.

توصيه‌ي ديگر رهبر انقلاب مربوط به «سوگند نمايندگان» بود كه گفتند: سوگندي كه نمايندگان در آغاز به كار مجلس اداء ميكنند، يك سوگند شرعي است و بر اساس آن بايد به صورت جدي پاسدار حريم اسلام و نگهبان دستاوردهاي انقلاب اسلامي باشند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در سومين توصيه، «توجه به مسائل كليدي و اصلي كشور و پرهيز از دچار شدن به حاشيه‌ها و اولويت دادن به مسائل فرعي» را مورد تأكيد قرار دادند و افزودند: در شرايط كنوني، در موضوع اقتصاد، مسائل اصلي كشور عبارتند از «توليد، اشتغال، مهار تورم، مديريت نظام پولي و مالي، و عدم وابستگي اقتصاد كشور به نفت».

ايشان در زمينه‌ي مسائل اجتماعي هم تأكيد كردند: موضوع «مسكن» به عنوان يك مسئله‌ي بسيار مهم و كليدي، مسئله‌ي «ازدواج جوانان و راه‌هاي تسهيل آن»، مسئله‌ي «فرزندآوري و جلوگيري از حركت كشور به سمت پيري جمعيت» و مسئله‌ي «مديريت فضاي مجازي در كوتاه‌مدت و ميان‌مدت» از ديگر مسائل اصلي كشور هستند.

رهبر انقلاب اسلامي توصيه‌ي چهارم خود به نمايندگان مجلس يازدهم را به «تعامل و هم‌افزايي قوا» اختصاص دادند و گفتند: نقشه‌ي كلي تعامل قوا، از جانب دستگاه اجرائي و قوه‌ي قضائيه به اين‌گونه است كه آنها بايد مصوبات مجلس را به صورت دقيق و كامل اجرا كنند و هيچ‌گونه تعللي در اين زمينه جايز نيست.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: اين تعامل از جانب مجلس نيز بايد به اين‌گونه باشد كه در مصوبات، ظرفيتها و واقعيتهاي كشور در نظر گرفته شود.

ايشان در موضوع تعامل قوا خطاب به نمايندگان مجلس تأكيد كردند: روابط مجلس با دولتمردان بايد مطابق قانون و شرع باشد، يعني سؤال و تفحص به عنوان حق مجلس وجود داشته باشد اما توهين و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به‌هيچ‌وجه جايز نيست و برخي از اين نسبت‌ها حرام شرعي است.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: حضور وزرا در يك ماه اول آغاز به كار مجلس و ارائه‌ي گزارش از شرايط كشور، كار بسيار خوبي بود اما نبايد به وزرا توهين و يا تهمتي زده شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: از برخوردهاي احساسي و غيرمنطقي پرهيز شود و بيان ديدگاه و نظر مخالف، متين، خردمندانه، قوي و قابل توجيه باشد.

ايشان درباره‌ي همكاري مجلس با قواي ديگر گفتند: مردم از مجلس و دو قوه‌ي ديگر انتظار بيان حق و پيگيري آن را دارند و بشدت با مجادله و گريبان‌گيري و تشنج ميان قوا مخالف هستند و همه بدانند فضاي منازعه در رئوس دستگاه‌ها براي افكار عمومي زيان‌بخش و ناراحت‌كننده است.

رهبر انقلاب اسلامي، اتحاد و انسجام داخلي و يك‌صدايي در برابر جبهه‌ي گسترده‌ي دشمن را تكليف همه‌ي مسئولان و قوا برشمردند و افزودند: امروز جبهه‌ي دشمن كه خبيث‌ترين و قبيح‌ترين آن آمريكا است، تمام توان سياسي، اقتصادي و تبليغاتي خود را براي به زانو درآوردن ملت قوي ايران به كار گرفته است و در چنين شرايطي حتي با وجود اختلاف سليقه و نظر در داخل، در مقابل دشمن ياوه‌گو بايد دست به دست هم بدهيم و يك سخن گفته شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نقش نظارتي مجلس را بسيار مهم و حياتي دانستند و خاطرنشان كردند: اين نقش بايد با متانت، خردمندانه و بدون حاشيه ايفا شود.

ايشان همچنين با اشاره به سال آخر دولت گفتند: سال آخر دولتها معمولاً سال حساسي است و بايد مراقبت شود كه پيگيري امور به‌هيچ‌وجه سست نشود و بر همين اساس اعتقاد راسخ دارم كه دولتها بايد تا روز آخر وظايف خود را انجام دهند و بعد از پايان دوره‌ي قانوني خود، امانت را با ارائه‌ي صورت وضعيت، به دولت بعدي تحويل دهند.

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: در شرايط حساس سال آخر دولت و همچنين سال اول مجلس، بايد دو قوه فضا را به گونه‌اي مديريت كنند كه به كار مهم كشور لطمه نخورد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين مركز پژوهشهاي مجلس و مركز نظارت بر رفتار نمايندگان را دو مركز بسيار مهم برشمردند و بر لزوم استفاده‌ي مطلوب از ديدگاه‌هاي كارشناسي مركز پژوهشها تأكيد كردند.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنانشان، گسترش مجدد بيماري كرونا و جان باختن روزانه‌ي تعداد زيادي از مبتلايان را حقيقتاً غم‌انگيز خواندند و با تجليل چندين‌باره از خدمات درخشان و فداكاري‌هاي كادرهاي درماني كه بعضي از آنها نيز در راه خدمت به مردم به بيماري مبتلا شدند و يا جان باختند، گفتند: با وجود اين خدمات، بعضي افراد حتي كار ساده‌اي مثل ماسك زدن را انجام نميدهند كه من واقعاً از آن پرستاري كه فداكارانه در حال ارائه‌ي خدمت است خجالت ميكشم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به واقعيت تلخ دور شدن كشور از موفقيت اوليه در مقابله با كرونا، خطاب به همه‌ي دستگاه‌ها، گروه‌هاي خدمت‌رسان و آحاد مردم تأكيد كردند: همه نقش خود را به بهترين وجه ايفا كنند تا در كوتاه‌مدت زنجيره‌ي سرايت را قطع كنيم و كشور را به ساحل نجات برسانيم.

ايشان مشاركت گسترده‌ي مردم در نهضت خدمت مؤمنانه در آستانه‌ي ماه رمضان را بسيار باارزش و گره‌گشا از زندگي قشرهاي ضعيف دانستند و افزودند: اين نهضت تعاون و احسان بايد رشد و توسعه پيدا كند و هر كس به هر شكل كه ميتواند كمك و مراقبت كند كه كسي از نيازمندان از قلم نيفتد.

رهبر انقلاب اسلامي در پايان همگان بويژه جوانان را به دعا و توسل عمومي به درگاه خداوند متعال براي دفع بلا فراخواندند.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آقاي قاليباف رئيس مجلس در گزارشي از رويكردها، اقدامات و برنامه‌هاي مجلس، هدف اصلي نمايندگان را حل مسائل مردم و تبديل مجلس به يك نهاد چابك و انقلابي بيان كرد و گفت: «اصلاح ساختار بودجه‌ريزي»، «نوسازي نظام مالياتي»، «حمايت از قشرهاي ضعيف»، «رفع موانع جهش توليد» و «تحول در حوزه‌ي تجارت خارجي» از جمله‌ محورهاي بسته‌ي تحولي مجلس يازدهم براي اقتصاد است.

آقاي قاليباف «ساماندهي امور نمايندگان و صيانت از آنان»، «شفافيت در فرايندهاي قانونگذاري» و «توجه ويژه به نظارت در كنار تقنين» را نيز از ديگر برنامه‌هاي مجلس برشمرد.

رئيس مجلس همچنين با بيان اينكه پرداختن به هر گونه حاشيه‌اي كه مجلس را از حل مسائل مردم دور كند خطا است، بر ضرورت همكاري با ساير قوا تأكيد كرد.

 


Powered by Tetis PORTAL