6 مرداد 1397 10:24:1
رئيس امور توسعه دولت الكترونيك سازمان اداري و استخدامي كشور مطرح كرد: جايگاه ايران در آخرين گزارش سازمان ملل در شاخصهاي دولت الكترونيك با 20 پله ارتقا همراه بوده است

رئيس امور توسعه دولت الكترونيك سازمان اداري و استخدامي كشور گفت: اين سازمان در امور و خدمات الكترونيكي دولت، نقش «هدايت، راهبري و نظارت» را با رويكرد تسريع و تسهيل گري بر عهده دارد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان اداري و استخدامي كشور، مهندس شراره بخت‌جو با اشاره به آغاز بيست و چهارمين نمايشگاه الكامپ به تشريح روند بازنگري اصلاح فرآيندهاي ارائه خدمات دستگاه‌هاي اجرايي پرداخت و گفت: سازمان اداري و استخدامي كشور دستورالعمل اصلاح فرآيندها را در سال 1393 به كليه دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ كرد و طبق اين ابلاغيه دستگاه‌ها موظف بودند فرآيندهاي خدمات خود را اصلاح كنند اما روندي كه طي شد راضي‌كننده نبود.

وي افزود: بنابراين براي تسريع فعاليتهاي اين حوزه و اثرگذاري بيشتر، از دستگاه‌ها خواسته شد ساليانه چندخدمت داراي اولويت‌شان با شاخصهايي نظير تاثير در بهبود توليد و اشتغال و تعداد ارباب‌رجوع را به سازمان اداري و استخدامي اعلام كنند. حدود 50 دستگاه به اين امر پاسخ دادند كه اصلاح فرايند خدمات ارسالي آنها در تعامل با سازمان در حال انجام است. در اين راستا 6 فرم بر اساس گام‌هاي اجرايي دستورالعمل اصلاح فرآيندها، طراحي شده تا به دستگاه‌ها كمك شود در چهارچوب مشخصي اين فرآيند را طي كنند.

مهندس بخت جو افزود: رئيس سازمان اداري و استخدامي رئيس كميسيون توسعه دولت الكترونيكي است و نقش عمده اين كميسيون، ايجاد هماهنگي بين دستگاهي و رفع موانع اجرايي در پياده سازي پروژه هاي دولت الكترونيك مي باشد.

رئيس امور توسعه دولت الكترونيك سازمان اداري و استخدامي كشور تصريح كرد: علاو بر اين، اقداماتي نظير اجرايي‌شدن دستورالعمل جايزه دولت الكترونيك، ارزيابي سالانه دستگاه‌ها در حوزه دولت الكترونيك به عنوان يكي از محورهاي جشنواره شهيد رجايي، راهبري واگذاري خدمات به دفاتر پيشخوان، شناسنامه‌دار كردن خدمات دستگاه هاي اجرايي با استفاده از الگوي استاندارد و واحد، تسهيل اجراي پروژه «حذف درخواست كپي كارت ملي و شناسنامه از مراجعان» به‌صورت پايلوت در سه استان قم، سمنان و خوزستان، اجرايي‌شدن دستورالعمل ميز خدمت در راستاي مصوبه حقوق شهروندي در اين سازمان صورت گرفته است.

مهندس بخت‌جو با اشاره به مصوبه هيئت دولت درمورد پروژه‌هاي اولويت‌دار گفت: كارگروهي در پاييز 96، متشكل از رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور، رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور و وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با مسئوليت معاون‌اول رئيس‌جمهور تشكيل شد كه كارگروه در اردبيهشت ماه سال جاري، دستگاههاي اجرايي را مكلف نمود تا  23 پروژه اولويت دار را در يك بازه زماني سه ساله كاملا عملياتي نمايند و اين كارگروه نقش ناظر، حمايت گر و تسهيل گر را برعهده خواهد گرفت.

رئيس امور توسعه دولت الكترونيك سازمان اداري و استخدامي كشور در برشمردن اقدامات صورت‌گرفته براي شناسنامه‌دار كردن خدمات، گفت: شناسايي، شناسنامه‌داركردن خدمات، هم در نقشه راه دولت الكترونيك آورده شده و هم اينكه شوراي‌عالي اداري، طي مصوبه‌اي اين وظيفه را به عهده‌ سازمان اداري و استخدامي كشور قرار داده است. ما در تعامل مستقيم با دستگاه‌ها، به تعريف واحدي از خدمت‌ها رسيديم و  تا امروز 813 خدمت كلان و 2152 زيرخدمت در 115 دستگاه اجرايي شناسايي شده و شناسنامه و كد منحصر‌به‌فرد دريافت كرده اند.

مهندس بخت‌جو لازمه‌ الكترونيكي‌شدن خدمات شناسنامه‌دار را اصلاح فرآيندها دانست و گفت: در راستاي اين اصلاح فرآيند، ممكن است تغييراتي در ساختار و منابع انساني صورت گيرد. مثلاً ممكن است يك فعاليت يا يك زيرفرآيند، حذف شود و نهايتاً يك پست سازماني تغيير كند يا حذف شود يا اين‌كه براي خدمتي كه از قبل وجود داشته و امروز به‌صورت الكترونيكي ارائه مي‌شود، نيروي انساني مهارت جديدي كسب كند و آموزش جديدي ببيند. در اين راستا، بخش‌نامه آموزش فناوري اطلاعات براي سه گروه «عموم كاركنان دولت»، «مديران فني» و «كارشناسان فني» در سال 93 به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ شده است. علاوه بر اين، هر دستگاه با توجه به رشد تكنولوژي نيازمند آموزشهاي تخصصي جديد براي كاركنان خود خواهد بود. نيروهاي جديدالاستخدام نيز براساس اصلاحاتي كه انجام مي گيرد، بايد با تخصص‌ها و مهارتهاي جديد استخدام شوند.

شايان ذكر است سازمان اداري و استخدامي كشور در بيست و چهارمين نمايشگاه الكامپ سال ۱۳۹۷ در سالن دولت الكترونيك (سالن ۴۱) حضور خواهد يافت. اين سازمان با حضور در اين نمايشگاه اقدام هاي انجام شده در حوزه دولت الكترونيك شامل خدمات الكترونيكي شده سازمان و فعاليت هاي امور توسعه دولت الكترونيك را به بازديد كنندگان معرفي مي نمايد.

بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي الكترونيك، كامپيوتر و تجارت الكترونيك از تاريخ ششم تا نهم مرداد در محل دائمي نمايشگاههاي بين المللي تهران برگزار خواهد شد.


Powered by Tetis PORTAL